Böyle 'yalan' olmaz Atilla Bey...

DOĞUKAN

New member

Hele de bir sanatçıya hiç yakışmaz.
Canlı yayında Kıbrıs'da "10 kişiyi öldürdüm" dedi.
Bugün 'onun ibretlik bir yalan' olduğunu açıkladı.
Hiç ama hiç yakışmadı.

TÜRKİYE-KKTC VE RUM KESİMİ GAZETELERİNDE ÇIKAN HABER..!

''Kıbrıs'ta 10 kişi öldürdüm''

‘Kurtlar Vadisi’nin Kılıç’ı, 45 yıllık tiyatro sanatçısı Atilla Olgaç hayatıyla ilgili bir gerçeği ilk kez ‘Orada Neler Oluyor’da açıkladı. Atilla Olgaç “Kılıç karakteriyle senaryo gereği adam öldürdük. Ama ne yazık ki bu vatan için ben gerçek hayatta 10 kişiyi vurdum” dedi.

Atilla Olgaç “Askerlikte terhisime 1 gün kalmıştı. Tam o sırada Kıbrıs Barış Hareketi oldu. Beni Mersin’den Kıbrıs’a gönderdiler. Savaşın en acımasızca ve en kanlı bölümünün sürdüğü temizleme harekatında görev verdiler. Komutana ‘Yapamam, adam öldüremem, ben sanatçıyım’ dedim. ‘Burada sanat bitti. Burası gerçek hayat, savaş. Emir verdim mi öldüreceksin’ dedi. İlk öldürdüğüm çocuk 19 yaşında, esir düşmüş bir askerdi. Silahı yüzüne doğrulttuğumda yüzüme tükürdü. Alnından vurdum, öldü. Daha sonraki çatışmalarda 9 kişiyi daha öldürdüm. Öldürdükten sonra gidip karargâhta ağlıyor, ertesi gün yine öldürüyordum. Rüyamdan çıkmıyor. Uzun süre psikolojik tedavi gördüm. Bu yüzden hala et yiyemiyorum. Kan göremiyorum. Aklıma öldürdüğüm çocuklar, kokmuş cesetler geliyor” dedi.

“O lanet olası görüntü gitmiyor”
Bu acıyı 25 yıl sonra ilk kez itiraf ettiğini söyleyen Atilla Olgaç “Türkiye’de korkunç bir savaşta bulunmuş, adam öldürmüş, gazilik unvanı almış tek sanatçıyım” dedi. Atilla Olgaç sözlerine şöyle devam etti: Savaş uzun süre mesleğimi de etkiledi. Kitlendim, bir şey yapamadım. Bugün o komutanın ‘Hep sahnede numaradan mı adam öldüreceksin. Silahı al da, gerçekten öldür bakalım. Nasıl oluyormuş’ dediğini hatırlıyorum. ” dedi.

ve BUGÜN...

Hepsini uydurdum

Canlı yayında "Bir esiri ve 10 kişiyi öldürdüm" sözleriyle büyük bir infial yaratan Atilla Olgaç, yayın kuruluşlarına gönderdiği yazılı açıklamayla o anda senaryo uydurduğunu söyledi.

Olgaç, "22 Ocak tarihinde yayınlanan 'Orada Neler Oluyor' programında söylemiş olduğum 'Bir esiri ve 10 kişiyi öldürdüm' cümlesi tamamen savaşın kötü ortamını, acımasızlığını, vahşetini, insanları şok ederek anlatmak adına tarafımdan yazılmış bir senaryodur. Bütün bunların bir senaryo olduğunu açıklamak isterken, reklam dönüşü program bitmiştir. Gerçekle bir ilgisi yoktur. Kamu oyunun bilgisine." açıklamasını yaptı.

DOĞUKAN

New member
Cevap: Böyle 'yalan' olmaz Atilla Bey...

Savaş halinde herşey olabilir mantığı ile önemsiz gibi gözüksede bu asparagas habere bir takım KKTC düşmanları öyle bir atladıki, konu gazetelerin baş sayfalarında ve köşe yazarlarınca abartıla abartıla değerlendirildi..!

Sanatçının çizdiği hayali senaryo gereğide olsa enazından hasta yatağından alıp öldürmemiş BİZİM ASKER..!

DOĞUKAN

New member

Tiyatro oyuncusu Atilla Olgaç'ın açıklamalarına Rum gazeteleri, geniş yer vermeyi sürdürürken Olgaç ve Türkiye'nin uluslararası mercilerde yargılanması yönündeki görüşlerine yer verdi.

Güney Kıbrı'ta yayınlanan ‘Fileleftheros Gazetesi' manşetine, ‘Ankara Sanık Sandalyesine - Türk Oyuncunun Sarsıcı İtirafından Sonra Harekete Geçilmesi İsteniyor- Şok -, Lukaidis: ‘Uluslararası Ceza Mahkemesinde Kovuşturulsun', Markidis: Avrupa Konseyi Dışişleri Komitesi’nde - Hükümet Ne Yapacağını İnceliyor' başlık ve spotlarını attı.

Gazete, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) eski Rum yargıcı Lukis Lukaidis'in; ‘10 Rum'u öldürdüğü itirafı nedeniyle Atilla Olgaç’ın Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde kovuşturulması konusunu gündeme getirdiğini, bu itirafının Olgaç’ı otomatikman sanık sandalyesine oturttuğu görüşünü ortaya koyduğunu yazdı.

Gazeteye göre Rum eski Başsavcısı Alekos Markidis, Rum yönetimine; bu konuyu, 2 Şubat'ta toplanacak Avrupa Konseyi Dışişleri Komitesi’ne götürmesini tavsiye etti.

Haravgi Gazetesi manşet haberine, ‘Savaş Suçu- Türkün; 1974'te Esirleri Öldürdüğü Şahadeti- 1974’teki Caniliklerin Sorumlusu Türk Ordusu ve Türkiye- Kızılhaç ve Avrupa Konseyi Harekete Geçsin' başlık ve spotlarını atarken, diğer gazeteler şu başlıkları kullandı:

Ta Nea Gazetesi "Türk vahşeti için şok itiraf" başlıklı haberinde, Olgaç’ın öldürdüğü Rumların "kayıplar" listesinde yer alan isimler olabileceğini yazdı.

Elefterotipia Gazetesi haberinde "Türk sanatçı Rum esirlerin öldürüldüğünü itiraf etti" başlığını kullandı.

Elefteros Tipos Gazetesi "Türk artist, Kıbrıs’ta savaş esirleri öldürdüğünü itiraf etti" başlıklı haberinde "Acı itiraf. Atilla Olgaç’ın Kıbrıs’ta onca insanın hayatını etkileyen sırrı açıklaması için 35 yılın geçmesi gerekti" diye yazdı.

Atina Haber Ajansı (ANA) da Hürriyet yazarı Mehmet Y. Yılmaz’ın, Olgaç’ın anlattıklarına ilişkin yazısından geniş alıntılar yaptı.

Rum Basını: Politis gezetesi "Adı Atilla, oynadığı dizide elinde sık sık silah var. Türk sanatçı ağzını ve gönlünü açtı: 10 kişiyi öldürdüm itirafı" diye yazdı.

Yunanistan’da yayın yapan televizyonların dün akşamki haber bültenlerinde ise Atilla Olgaç’ın daha sonra yaptığı "Senaryo uydurdum" açıklamasının, kopan gürültünün sonucu ’saçmalama’ olduğu ileri sürüldü.

* Simerini Gazetesi: Atilla’nın Şok İtirafından Sonra Şantajlar- Baskılar- Kıbrıs'ta Mezalimle İlgili Öfke ve İnfial- Sözünü Geri Aldı ve Çevirmeye Çalıştı

* Alithia Gazetesi: Olgaç Geri Adım Attı- Alithia’ya Bir Senaryosuyla İlgili Nabız Ölçmek İçin Reklam Hilesi Olduğunu Söyledi.

* Mahi Gazetesi: Atilla Bizi İşletiyor - Türk Oyuncu, 10 Rum'u Öldürdüğü İtirafını Geri Aldı- Şimdi de Bize; Senaryo İle gerçeği karıştırdığını söylüyor.

DOĞUKAN

New member

Tiyatrocu Atilla Olgaç’ın, Kıbrıs Barış Harekatı sırasında elleri bağlı esir bir Rum askerini başından vurduğunu söylemesi Türkiye’nin ardından Yunanistan ve Kıbrıs Rum Kesimi’ni de karıştırdı. Tepkilerin büyümesi üzerine Olgaç, yazılı açıklamayla "o anda senaryo uydurduğunu" söyledi.

KURTLAR Vadisi’ndeki "Kılıç" karakteriyle tanınan 45 yıllık tiyatro sanatçısı Atilla Olgaç’ın, Kanaltürk’te yayınlanan "Orada Neler Oluyor" programında, 1974 Kıbrıs Barış Harekatı’nda 19 yaşındaki esir bir Rum askeri başından vurduğunu ve bunun dışında 9 kişiyi daha öldürdüğünü söylemesi gündeme bomba gibi düştü.

Köşe yazarları "esir öldürmek savaş suçudur ve bunun hapis cezası vardır" diye konunun üzerine giderken Atilla Olgaç’ın bir gün sonra Radikal Gazetesi’ne verdiği demeçte "Sana hakaret edene ne yapacaksın, savaş bu. Onu alıp götürecek halimiz yok" diyerek konuşmalarının arkasında durması, tepkilerin de büyümesine neden oldu...

Başta Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Kesimi’ndeki TV kanalları olmak üzere birçok kanal, Atilla Olgaç’ın bu açıklamalarının yer aldığı program görüntülerinin peşine düştü. Ancak Kanaltürk yönetimine, "görüntü vermeyin" emrinin geldiği ve kanalın bu emri yerine getirerek hiçbir yere görüntü vermediği öğrenildi...

Rumlar: Sarsıldık

Atilla Olgaç’ın, açıklamaları Atina ve Lefkoşa’da bomba etkisi yarattı. Rum Yönetimi, Olgaç’ın anlattıklarını araştırıp inceleyeceklerini ardından da gereken her şeyi yapacaklarını açıkladı. Rum Yönetimi Sözcüsü Stefanos Stefanu "Sarsıldık. Türk sanatçı 1974’deki vahşet ve barbarlığı ortaya çıkardı. Ayrıca Türkiye’nin uluslararası hukuk ve özellikle insan hakları için Cenevre sözleşmesini ihlal ettiğini kanıtladı" dedi.

Olgaç’ın Rum esirlerin öldürülmesi ile ilgili anlattıklarının Türkiye’nin İnsan Hakları Mahkemesi’nin Rum başvuruları ile ilgili kararlarını uygulama yükümlülüğünü gündeme getirdiğini söyleyen Stefanu "Daha önce de işlenen cinayetler için bir tanığın ifadesi vardı. Ancak şimdi ilk kez bu trajedide yer alan birinin itirafı var" diye konuştu.

Tarihi bir belge

Rum Yönetimi eski başsavcısı Alekos Markidis ise "Tarihi bir belge sözkonusu. İlk kez bir kişi işlenen cinayetler için suçlu olduğunu itiraf ediyor" dedi. Markidis, Olgaç’ın vicdan azabı çektiğinden yeni ifşaatta da bulunabileceğini ve hatta Rum askerlerini isimlerini bile açıklayabileceğini ileri sürdü. Yunan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yorgos Kumuçakos, Olgaç hakkında "Sarsıcı bir itiraf sözkonusu. Daha sonra söylenenler, bilinen bir şeyi değiştirmez. Bilinen şey de Kıbrıs’taki yasadışı Türk istilası sırasında uluslararası ve insan hakları hukukunun ayaklar altında çiğnendiğidir. AİHM kararları uygulanmalı ve Türkiye istila sırasında tüm kayıp vakalarının aydınlatılması için işbirliği yapmalıdır" dedi.

Gerçekle bir ilgisi yoktur

Dün telefonlarını kapatıp derin bir sessizliğe gömülen sanatçı, öğleden sonra yayın kuruluşlarına gönderdiği yazılı açıklamayla o anda senaryo uydurduğunu söyledi.

Olgaç, "22 Ocak tarihinde yayınlanan ’Orada Neler Oluyor’ programında söylemiş olduğum ’Bir esiri ve 10 kişiyi öldürdüm’ cümlesi tamamen savaşın kötü ortamını, acımasızlığını, vahşetini, insanları şok ederek anlatmak adına tarafımdan yazılmış bir senaryodur. Bütün bunların bir senaryo olduğunu açıklamak isterken, reklam dönüşü program bitmiştir. Gerçekle bir ilgisi yoktur. Kamuoyunun bilgisine" açıklamasını yaptı.

Mutfakta patates soymuş

DOĞU Akdeniz Üniversitesi öğretim görevlilerinden Hilmi Özen, Atilla Olgaç’ın yalan söylediğinin canlı tanığı olduğunu belirtti. KKTC eski cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın da danışmanlığını yapan Hilmi Özen, Hürriyet’e yaptığı açıklamada, "Savaştan çok korkuyordu. Bırakın çatışmaya girmeyi, eline silah bile vermediler. Keza Ağustos 1974’te daha birinci harekat yeni yapıldığında askerliğini Lefkoşa’daki Kıbıs Türk alayında yapıyordu. Bu alay harekat boyunca hiç çatışmaya girmedi, sadece bölgesini korudu" dedi. Hilmi Özen, Atilla Olgaç’a nasıl torpil yaparak mutfağa alınmasını sağladığını da şöyle anlattı: "20 Temmuz 1974 Kıbrıs Barış Harekatı olduğunda ben Kıbrıs Devlet Tiyatroları Müdürü’ydüm. Ağustos ayında Atilla Olgaç’ın ailesi beni aradı ve Atilla’nın 1963 anlaşmalarıyla kurulan Lefkoşa’da konuşlu Kıbrıs Türk Alayı’nda askerlik yaptığını ve çok korktuğunu belirtip, yardımcı olmamı istedi. Atilla adaya yeni gelmişti. Alaya gidip komutanlarıyla görüştüm. Komutanları bana, Atilla’nın korku içinde olduğunu ve sinirlerinin zayıfladığını söyledi. Nöbet bile tutturamıyorlarmış, yani eline silah bile almamış. Rica ettim, kollayın dedim. İsteğimi kırmadılar ve mutfağa aldılar. 20 gün sonra Türkiye’ye geri gönderdiler."

DOĞUKAN

New member

Yunan ve Rum Basınına gün doğdu, işi öyle bir yaygaraya verdilerki, Türkiye'yi AİHM, Avrupa Konseyi Dışişleri Komitesine şikayete kadar götüreceklermişş..

Oysa mutfakta patates soymuş..!!!!

Adına "Ergenekon" denilen soruşturmaların tamda ortasında ve KKTC'yi de içine çekme planlarının yapıldığı senaryolarda, bu adamın Türkiye üzerine oynanan oyunlarda maksatlı ve amaçlı olarak tv kanalı ile kullanıldığına inanıyorum,

Lanet olsun Atatürk ve Türk Düşmanlarına..
Lanet olsun Türkiye ve KKTC düşmanlıklarına..

hadi gelde temizle patates kafalı Atilla efendi...

Göktuğ

Halkla İlişkiler

Gerçekten öldürmüşse eline sağlık sonradan korkup yan çizdiyse de adam değilmiş. Bence rumların bunu propaganda yapıp kullanmasından korkmamalıyız zira Kuzey Kıbrısda banyo küvetinde katledilenlerin hesabı daha sorulmuş değil.

DOĞUKAN

New member

Sevgili Göktuğ kardeşim işte sorunda burda..!
Avrupa denen her ne şey ise 1974 Barış Harekatı öncesi ve sonrasında banyo küvetlerinde, hasta yatağından alınıp çocuk, kadın, genç-ihtiyar ayırımı yapmadan katlettiklerini göremeyecek kadar kör ve yandaş..! ama bu patates kafalının saçma sapan senaryosunu kendi lehine kullanacak kadarda arkalı..
unutma ki, sen bir TÜRK VE MÜSLÜMANSIN..

Bu asılsız ve mesnetsiz hayali senaryo haberine 'Denktaş'ın katil arkadaşı' manşetleri ile aşağılaşan YUNAN VE RUM gazetelerini kınıyorum.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kıbrıs Postası gazetesi yazarı Sn. Ozan Ceyhun'un yorumundan bir paragraf;

'Atilla Olgaç isimli şahıs hakkında çok titiz bir şekilde yürütülecek soruşturmaya en başta Rum Vahşeti'nin kurbanı olmuş ve EOKA canileri tarafından katledilmiş Kıbrıslı Türkler için ihtiyaç var. Rum Kesimi'nde kimse gereksiz yere heyecanlanmasın. AB üyesi Kıbrıs Cumhuriyeti'nde eskiden emir verenlerin ve uygulayanların "ne kariyerler yaptığını" bilmeyen yok. Geçmişi ile bugüne kadar hesaplaşmamış bir Kıbrıs Cumhuriyeti'nin bu konuda "hesap sorma hakkı" olamaz.'

BAHRİYELİ

New member

Keşke geri adım atmasaydı. Yarın öbür gün öldürmediği ispatlansaydı bile üstü kolay örtülürdü. İnanmazdık olur biterdi. Şimdi yok yere rumlar abuk sabuk yazı yazıp manşetlere taşıyacak. Sil baştan Türkleri yargılamak lazım... Sonuç bu.. Zaten gazetelere şimdiden Türkiyeyi yargılamak lazım diye yazmışlar.

BURLAHATUN

Yasaklı Üye

Bu adama çok kızdım..Böyle konuşarak TÜRK Milletine zarar verdi..Ardından da dansöz gibi kıvırdı.En iyisi bunu Rumlara vermek olacak galiba:confused:

ŞanyüMotun

New member

Bu adam , aklı sıra bir şeyler uydurarak ülkede gündem oluşturabileceğini düşündü sanırım. Belki de işleri eskisi kadar iyi gitmiyordur kimbilir reklam filan yapmaktır amacı , ama söyledikleri şeyler memleketi zor duruma düşürmüştür. Onun yaşındaki birinin konuşmanın nereye varacağını kestirebilecek tecrübede olması lazımdı. Kahraman olmak istedi herhalde ...
Zaten gerçekten bu tip birşey yapılacak olsa , yapacak kişileri böyle uluorta anlatmayacak güvenilir adamlar arasından seçerler.