Çakmak

Gökçen

Dost Üyeler
Web sitesi
www.kibris1974.com
Çakmak

Trende yanyana oturdugumuz adam,karşısındakidelikanlıya nutuk çekiyor ve
-Sigara efkar dagıtır,diyordu.Yak bi kere.
Çocuk.adamın kendisine uzattıgı sigarayı kibarca reddederek
-Sağ olun.diye cevap verdi.Kullanmıyorum
-Amma yaptın ha.dediadam.Yoksa annen mi kızar?
Bu laflar, çevremizdeki yolcuların gülmesine yol açmış,benimse fena haldecanımı sıkmıştı.Uyumak niyetiyle kapattıgım gözlerimi aralayarakdelikanlıya baktım.20-22yaşlarında olmalıydıSon derece temiz bir ifadeye sahip olan yüzü,adamın söylediklerinden sonra hafifce kızarmıştı.
Adam:
-herhalde sen aslan sütüde kullanmazsın,diye devam etti.Kullanmazsın değilmi?
Delikenlı,onun içkiden bahsettiğinianlamıştı.Bu sefer susmayıp
-içki haramdır,dedi.Elbette kullanmıyorum
Konuşmaları, benim oldugu kadar,ayakta seyahat eden yolcularında dikkatini çekmişti.Herkez kulak kesilmiş,onları dinliyordu.
Adam:
-peki,dedi.Ya milli piyangoya ne dersin?Hani şu televizyonda reklamları olan.
-Oda aynı şey.dedi delikanlı.Yani o da bütün kumarlar gibi haram.
Adam alaycı bir ifadeyle
-ammada tutucu bir insansın be kardeşim,dedi.O haram bu haram.Milli piyangonun Milli takımdan ne farkı var?
Ççocuk yine susmayı tercih etti.Ancak sıkıldıgı her halinden belliydi.Adam ise aklı sıra onu köşeye kıstırmış ve perişan etmişti.Bir kahraman edasıyla,sigarasının dumanını çocuga üflerken,
-Cehennem korkusundan dünyanın bütün zevklerinden mahrum kalıyorsunuz,dediİşmi sizin yaptıgınız?
Dayandıgım yerden dogrularak adama baktım.
Bu sefer bana dönerek,
-Ne dersin dostum,dedi.Haklı değilmiyim?Hepimiz azçok yanmayacakmıyız?Üstelik hep beraber olduktan sonra,ne var korkacak
Sinirlerim iyice tepeme cıktı.
-gerçekten cesur bir insana benziyosunuz,dedimSahiden korkmuyormusunuz?
-Korktugumu söyleyememdedi.Elle gelen düğün bayram değilmi?
Böyle diyerek koltuguna biraz daha gömüldü ve cam kenarındaki sigarasına uzandı.Paketin yanında duran çakmagı ondan önce alarak ateşledim ve;
-buyrun deimYakınçPaketten büyük bir pozla çıkarttıgı sigarasını,çakmaktan adeta fışkıran aleve dogru uzatırken,
-Hayır dedim.Sigaranızı değil parmagınızı uzatın.
-Anlayamadım.Dedi neden parmagımı uzatacakmışım?
-Cehennemde yanmaktan korkmadıgınızı, bundan daha iyi nasıl gösterebilirsiniz,dedimDogrusu hepimiz merak ettik
Adam ne diyecegini şaşırmış ve bir saattir işleyen çenesi adeta tutulmuştu.Yerinde bir müddet kıvrandıktan sonra,
-İnecegim istasyona geldim,diyerek ayaga kalktı ve kalabalıgı yararak gözden kayboldu.
Çakmagın bende kaldıgını, adam gittikten sonra farkettim.Bunu, karşımdaki delikanlıda farketmiş olacakki,gülmeye başlamıştı.
Çakmagı ona dogru uzatırken,
-Sigara içmiyosun ama çakmak sende kalsın,dedim.Artık onu nerede kullanacagını biliyosun.