Castro ve Ataturk

Kartal Gözü

Dost Üyeler
Sayın Onaran'ın göndermiş olduğu bu bu yazıyı Vamık Volkan'ın okumasını çok isterdimmmm. Ölümsüz Atatürk kitabında bazı olayları çarpıtmıştı. Bizim televizyon kanallarımız da adamla konuşmak için sıraya girmişlerdi. Burada gerçekler yazıyor. Sevgiler ve teşekkürler. Sili

CASTRO VE ATATURK

SPİRİTÜEL OLMAK SOSYAL BİLİNCİ DE GEREKTİRİR...

HEPİMİZ NUTKU OKUMASA BİLE,

O'nun yaşamını 1918–1923 ARASINI CUMHURİYETİN KURULUŞ YILLARINI DERS GİBİ ÖĞRENMEMİZ LÂZIM. YOKSA BUGÜNKÜ ZİLLETTEN KURTULAMIYACAĞIZ.

Arjantinli devrimci Doktor Che Guevara, 1967 yılında Bolivya'da yakalanıp öldürüldüğünde sırt çantasından; "Atatürk'ün Büyük NUTUK'U" çıkmıştır..."

Sosyalist Küba Cumhurbaşkanı Fidel Castro, 12 Mayıs 1961 tarihinde Havana'da görevli genç Türkiye diplomatı Bilal Şimşir'den "Atatürk'ün Büyük Nutuk Kitabını" ister.

ABD'nin bilgisi olmaması ricasıyla yapılan bu istek, Bilal Şimşir tarafından uzunca bir süre sonra yerine getirilebilir.

12 Aralık 1996'da bir ödül töreni için gittiği Küba'da Fidel Castro ile görüşen Dursun ÖZDEN kendisine "Türkiye'de solcu, ilerici ve devrimci gençler; Che Guevara ve Fidel Castro'yu çok seviyorlar ve sizleri mutlak önder olarak kabul ediyorlar... " der.

Bu sözlere Castro'nun verdiği yanıt çok anlamlıdır: " Devrimci Mustafa Kemal ATATÜRK varken, Türk gençleri neden kendilerine başka önder arıyorlar?...

Devrimci ATATÜRK bizim ve tüm mazlum halkların esin kaynağıdır..."

Mart 1997 de Habitat Toplantısı için İstanbul'a gelen Fidel Castro, yaptığı konuşmada şöyle der: "Asıl devrimci Mustafa Kemal Atatürk'tür. Ben bir devrim yaptım, ama O'nun yaptıklarını asla başaramazdım. Sakın kendinize başka esin kaynağı aramayın..." Fidel Castro'nun bu sözleri karşısında heyecanlanmamak mümkün mü?

Örneğin, 1935'teki Uzun Yürüyüş öncesinde Şankay Meydanı'nda toplanan binlerce Çinliye seslenen Mao'nun ilk sözleri şöyledir: "Ben, Çin'in Atatürk'üyüm... "

Ve 1948'den bugüne dek, Çin Halk Cumhuriyeti' ndeki 8. ve 9. sınıflarda Yakınçağ Tarihi derslerinde Atatürk ve Cumhuriyet Devrimleri okutuluyor.. ..

CANBULAT

-Otağ Hanı-
Tanrı Dağları Yaylağım, Orhun Nehri Sulağım
Cevap: Castro ve ataturk

Konu için teşekkürler. Bizden başka herkes Atatürk'ü örnek alır, gelmiş geçmiş en büyük lider olduğunu bilir. Biz ise üstüne üstlük inad ederiz ve ağızlarından cımbızla "Atatük" adını aldığımız adamları başa getiririz.

Kartal Gözü

Dost Üyeler
Cevap: Castro ve Ataturk

Yok böyle halkımıza kızmayalım.

Halk cahil, muhakeme yapamayacak kötü eğitime tabi tutuldu, elbette seçimi bu şekilde olacak.

Halk Atatürk hayattayken verilen her şeyi ne güzel ve şevkle öğreniyordu. Mesela ilk kadın vekillerimizden Hati Kadini hatirlatayim size;

Harf devrimi yapıldığında Atatürk demiş ki, altı ay içinde yeni alfabe ile okuyup yazma öğreneni soframda ağırlayacağım.

Üç ay sonra bir köylü kadın Çankaya köşkünün kapısında "illa gaziyi göreceğim" diye tutturmuş, ne yapmışlarsa sebebini öğrenemeyip, Atatürkün karşısına çıkarmışlar.

Atatürk isteğini sorduğunda "altı ay içinde yeni harflerle okuyup yazanı sofranda ağırlayacağını söylemişsin, ben öğrendim sofranda yemek yemeye geldim," demiş.

Bu halkı bugünkü şekle dönüştüren başta ismet inönü olmak üzere tüm kamu kurumları ve devlet adamlarından hesap sormadan halka kızmak yanlış olur.

Bizim insanımız tertemiz ayna gibidir, ne verirsen onu alırsın. Yanlış verdiler yanlış aldılar.

Bakmayın siz şimdi aydın geçinenlerin bazı sözlerine bu aydınlar değil mi halkı "göbeğini kaşıyan" diye aşağılayan. Elbette bu şekilde ki aşağılanmanın karşılığı alınacaktır.

Kabahat halkta değil, halkı bu şekilde cahil bırakanlarındır. Halk ışığı gördükçe aydınlığı görecektir. Anadoluda "burası Anadolu, Anadolu insanı yanlışta ısrar etmez, yeterki anlayacağımız gibi anlatılsın" derler.

Bir halk, aydınına bundan güzel mesaj verip söz söyleyebilir mi? Peki işiten duyan kaç aydın var ülkemizde?

Köy enstütüleri neden kapatıldı, baktılar ki aydınlanma başlıyor süratle önlem alınarak kapatıldı.

Eğitimimiz amerikalıla teslim edilirken ses etmeyen güya Atatürkçülerin bugün ağız açmamasına ve sadece son durumdan şikayet etmesine aldırmayınız, asıl takiyeyeyi onlar yapıyorlar.

Devam edersem yazı çok uzayacak. Muhtelif defalarda yazmak üzere.