Çin Katletmeye Devam Ediyor

TOZKOPARAN

New member
ÇİN KATLETMEYE DEVAM EDİYOR:

ÇİN KATLETMEYE DEVAM EDİYOR:

Bir kaç gün önce Doğu Türkistan’ın Yarkent şehrinde suçsuz bir genç gözaltına alınarak gözaltında tutulduğu karakolda öldürüldü.
Doğu Türkistan’ın Yarkent şehri GÜLBAĞ mahallesinde ikamet etmekte olan Memet Tursun TAŞ aynı mahallede bulunan karakoldaki Çin polisleri tarafından hiçbir suçu olmaksızın gözaltına alınarak darp edilmiş aldığı ağır darbelerden sonra vefat etmiştir.Memet Tursun TAŞ’ın eşi Dilber Tohti bu olaydan sonra eşinin haksız yere karakola götürülerek öldürülmesi karşısında yapılan bu haksızlığı üst mercilere taşımak için dava dilekçesi vermiş olsa da suçlu polisler cezalandırılmamıştır. Bu yapılan haksızlık karşısında mahkemeye başvurmak için Kaşgar vilayetine giden Dilber Tohti ve babası burada tuttukları avukatların bile bu davayı almak istemediklerini davalı polislerin Kaşgar’da üst kademeden yakınlarının olması sebebiyle dava açmaktan çekindiklerini bundan dolayı babasının Urumçi’ye dava açmak için gittiğini söylemiştir.Bu olayların vuku bulmasından sonra Yarkent şehrinde Çin polisi tarafından karakolda dövülerek öldürülen Memet Tursun TAŞ’ın eşine ABD’den yayın yapan HÜR ASYA radyosu muhabiri telefonla bağlanarak Dilber Tohti adlı genç kadının çaresizliğini ölen eşi için yaptıklarını duyduklarını bundan sonraki süreçte neler yapacak ve nerelere baş vuracaksın sorusu karşısında Dilber Tohti ben nerelere baş vurayım ki genç yaşta eşimi suçsuz yere öldürdüler,davacı oldum karakolda davamdan vazgeçmem için beni tehdit ettiler,tuttuğumuz avukatı davayı üstlenmekten vazgeçirdiler,babam dava açmak için Ürümçi’ye gitti ama babamın tuttuğu avukat Xuy Wenming bu davanın burada değil Kaşgar ve Yarkent’te açılması gerektiğini söylemekte çünkü onu bile vazgeçirdiler.Babamı bu davadan vazgeçmesi için tehdit ettiler hatta karakolda darp bile etti şuanda hastanede yatıyor.Hatta babamı karakola götürerek tehditlerden sonra bu davadan vazgeçmesi durumunda babama 50.000 YUAN bana da ayrıca 60.000 YUAN vereceklerini söylediler.Ama ben ve babam bu teklifleri kabul etmedik etmeyeceğiz ve sizin aracılığınız ile Doğu Türkistan halkının ve bizim gibi nice böyle haksızlığa uğrayanların sesini feryatlarını çığlıklarını Dünya İnsan Hakları Örgütüne,Uluslar AF Örgütüne,ve İnsan haklarını savunan devletlere sivil toplum örgütlerine duyurulmasını istiyorum dedi.Yine sözlerine şu cümleler ile devam eden Dilber Tohti kendisi gibi kadınların genç yaşta dul kalmaması küçücük yavruların yetim kalmaması için elinden geldiğince mücadele edeceğini gerekirse Avrupa İnsan Hakları mahkemesine başvuracağını sözlerine ekledi.
Bizde buradan diyoruz ki hani İnsan Haklarını savunanlar göz göre göre yok edilmeye çalışılan bir millet, Uygur milletinin sonu ne olacak?