CTP Resmen İkiye Bölündü

Alihan Pehlivan

Onursal Üye
CTP Resmen İkiye Bölündü
tv5xw.jpg

Uzun bayram tatili sırasında en önemli siyasi gelişmeler kurultay öncesi hiç şüphesiz ki CTP içinde oldu. CTP’nin seçim sonrası hazırlattığı rapor “birileri” tarafından basına sızdırıldı. Ve raporun basına sızması ile de içerdeki kavga “resmen” su yüzüne çıkmış oldu.

Aslında raporun içinde yazanların hiçbirine uzak değildik. Bizim “jöleli” ekrana çıkıp “komisyon kuracağız “ diye açıklama yaptığında “ilk gönüllü ifadeyi benden almalarını” talep etmiştim ama ne Jöleli nede “bıyıksızlar” buna yaraşmadı.

Aslında bu köşeyi takip edenler bilir seçim sonrasında yazmıştık, Gazimağusa’da kimler kimleri kesti? Girne’de doktorlar operasyonu nasıl oldu?Lefkoşa’da bir CTP ile bir DP’li son gece nasıl beraber operasyon yaptı? Güzelyurt’ta kimler omuz omuza karma liste yaptı? Hepsi bizim elimizde var. Ve bunların bazılarını sizlerle daha önce de dediğim gibi bu köşede paylaşmıştık.

Geçenlerde CTP’nin iki önemli milletvekili ile yerel seçimleri konuşuyoruz. Konu tahmin ettiğiniz gibi dönüp dolaşıp Oktay Kayalp ile Sümer Aygın’a geldi. İki CTP’li vekilin öngörüsü ortak “ikisi de seçimi kaybedecek, göreceksiniz”

Yani raporlara yansıyan kavga buz dağının tepesi. Önümüzdeki günlerde daha büyük kavgalara hazır olmalı. Belli ki CTP içinde ki bu hizipleşme azalacağına artarak devam ediyor.

Dün Yenidüzen Gazetesinde sevgili arkadaşım Fayka Kişi, CTP’nin Genel merkezindeki o meşhur ağacının ortadan ikiye bölündüğünü yazdı ve çektiği fotoğrafı köşesinden paylaştı. CTP’deki ağaç bile ortadan iki ye aldığına göre artık gerisini varın siz düşünün.

Ticaret Odasından "Cevap"

Dünkü yazımız ile ilgili olarak Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Günay Çerkez bir açıklama göndermiş. Önce konuya ilişkin gönderdikleri açıklamayı paylaşalım sonrada açıklamaya ilişkin kısa bir açıklamada benden.

Sayın Alihan Pehlivan,
Star Kıbrıs gazetesinde bugün yayınlanan, KKTC Bakanlar Kurulu tarafından Ercan Havaalanı duty free mağazalarında satılan bazı ürünlere fon konulması ile ilgili yazınızda, konunun Odamızda değerlendirildiğine atıfta bulunarak çeşitli görüşler ortaya koydunuz.

Belirtmek isteriz ki, bu gibi konuların Odamız çatısı altında değerlendirilmesi rutin çalışmalarımızın bir parçasıdır. Sadece yazınıza konu ettiğiniz husus değil, sosyal ve siyasal hayatımızla ilgili çeşitli hususların yanı sıra özellikle ekonomik konulardaki gelişmeler Odamız tarafından yakından takip edilmekte, Yönetim Kurulumuz ile Oda Meclisimiz tarafından değerlendirilmektedir.

Kıbrıs Türk Ticaret Odası, değerlendirmeye aldığı her konuda tarafların tutumlarını ve bakış açılarını araştırarak sorunları ülke çıkarları açısından değerlendirmeye de özen göstermektedir. Bu balgamda, duty free mağazalarındaki gelişmeler de Odamız tarafından değerlendirilmektedir.

Bu arada, Maliye Bakanımız Sayın Zeren Mungan’ın geçmiş dönemde Odamızda “maaşlı personel” olarak çalıştığına ilişkin iddianız asılsızdır. Sayın Mungan, hiçbir zaman Odamızın maaşlı personeli olmamıştır.

Sayın Mungan, geçmis dönemlerde Odamızın çeşitli çalışmalarına gönüllü olarak katkı koymuş, bu ilişkiler içinde Kayıt dışılıkla Mücadele Projesi kapsamında ise diğer uzmanlarla birlikte görev almıştır. Odamız ile ilgili bu konuda Oda yetkililerinden hiçbir bilgi almadan kendi kaynağınızın sizlerle paylaşmış olduğu bilgiyi gerçekmiş gibi yazmanız manidardır.

Saygın habercilik anlayışının araştırma ve doğru bilgi temellerine dayandığını hatırlatır, bu konu ile ilgili gerekli düzeltmenin tarafınızca yapılarak yayınlanmasını talep ederiz.”

Saygılarımla, Dr. Günay Çerkez KTTO Başkanı

Kıymetli Başkanımın açıklamasını önemsemekle beraber şu DÖRT hususun da altını çizmekte fayda var;

BİRİNCİSİ:
Odanın yönetim kurulu veya genişletilmiş meclisinde bu tür konuların konuşulduğundan zaten herkes haberdar. Bunu öğrenmek için ekstra bir çabaya gerek yoktur ve bunun gizli kalması gibi bir durumda oda’nın temel anlayışına zaten aykırıdır. Neticede KTTO’sı bu ülkenin göz bebeğidir.

İKİNCİSİ;
Maliye Bakanı Sayın Mungan’ın oda’da maaşlı personel konusu ise “danışmanlık görevi” eğer bir ücret karşılığında yapılıyorsa bir yerde oda’nın sorumluluğu altındadır. Yok, siz eğer “-biz hiç bir ücret ödemedik-“ diyorsanız o başka.

ÜÇÜNCÜSÜ:
Basit sıradan bir haber için bu kadar büyük casus avı başlatmanıza da hiç gerek yoktu. Siz sorsaydınız ben zaten söylerdim. Zaten bu ülkede iki kişinin bildiği sır değil ki!

DÖRDÜNCÜSÜ:
Sayın Bakanla ilgili yazdıklarım size manidar gelmesin, zira kendisi ile aynı çatı altında Allah’ın bir “Günaydın” lafının bile esirgendiği çok güzel günlerimiz olmuştur.

Özkan YORGANCIOĞLU: İşi sıkı tutmakta fayda var ama gene de içiniz rahat olsun, zira kurultay’da rakip gözükmüyor size.

Mehmet ÇAKICI:
TDP’de İskele ve Gazimağusa ilçe kongreleri yapılamadı. Erken öten horozların sesi mi kısıldı acaba?

Arif ALBAYRAK
: Geçen gün mecliste basın mensupları ile birlikte pasta kesip doğum gününüzü kutlamışsınız. Pastanın üzerinde 6 mum varmış. Her mum 5 sayılırsa 31. yaşınıza basmış oldunuz. Hayırlı ve uğurlu olsun.

Ferdi Sabit SOYER:
Anlaşılan asıl fırtına Sonbaharda değil İlkbaharda kopacak. Sahi ilkbaharda çıkan en büyük fırtınanın adı nedir?

Ersan SANER:
Geçen gün iki vekil arkadaşınızı da alıp Lefkoşa’da Hasır Restaurantta yemek ısmarlamışsınız. Keşke genel sekreterlik seçimi öncesi yapsaydınız bu ısmarlama işlerini.

Ahmet KAŞİF
: Bir dostum sizin için özel Özbek pilavı yapacakmış. Yapar yapmaz tencereyi alıp size geleceğim. Bu kadar Özbek Pilavı sevdiğinizi bilmiyorduk doğrusu.

Günay ÇERKEZ: :
Başkanım sizde sermaye bende ise kaynak hiç biter mi? Aşk olsun size, ne zaman isterseniz kaynaklarımızı seferber ilan ederiz, yeter ki siz isteyin.

Kadri FELLAHOĞLU:
Çok geçmiş olsun, ağır bir gribe yakalanmışsınız. Bayram yaramadı galiba size.

Ersin TATAR
: Şu rapor işi kabak tadı vermeye başladı, açıklayın sizde rahat edin bizde. Ve bu konu artık sizden çıksın. Yok, siz ben açıklamam diyorsanız bırakın biz açıklayalım.

Kaan KANER:
Bugün size bıyık altından gülenler yarın aynı bela kendilerine de bulaşınca bakalım nasıl ve nerelerinden gülecekler.

Mehmet SAYDAM:
Gelirler üzerinden alındığını söylediğiniz yüzde 70’lere varan vergilerle ilgili daha kapsamlı bir açıklamayı yaparsanız kamuoyu daha iyi aydınlanmış olur.

Sadık GARDİYANOĞLU:
Lefkoşa belediye seçimleri ne çabuk unutuldu demi. Verilen sözleri ekranlardan hatırlamanız yerinde oldu.

Selim GÖKBÖRÜ:
Bir kayboldun pir kayboldun. Ara sıra ses vermekte fayda var. Bu arada mantar için şimdiden hazırlıklara başlamışsınız ve Girne’deki en iyi mantar yerlerinin haritasını çıkartmışsınız.

Nurcan KARABEKİR:
Soyadınızla ilgili değişiklikten biraz geç haberimiz oldu. Bundan sonra benzer bir hatayı yapmayız artık.

Aydın AKKURT:
Belinizdeki ağırlar yeniden tekrarlayınca soluğu yine hastanede almışsınız. Çok geçmiş olsun size de.

Hatice FAYDALI:
Emekliliğin tadını çıkartmaya başladınız mı? Ara sıra eski dostları aramakta fayda var.

Bertan ZAROĞLU:
Çok yakında ciddi eylemlerle ülke gündemini sarsacağınız iddia ediliyor. Bu arada açıklamalarınıza diğer derneklerden de destek gelmiş.

Afet ÖZCAFER:
Gördüğün gibi siyaset bu kadar çirkin. Kim kiminle ne yapacağı hiç belli olmuyor. Dün birini kesenler bugün kuzu-ciğer sarması.

Oktay KAYALP:
Başkanım bu sefer işin hiçte kolay değil. Duyduklarımdan sonra benim bile gözüm korktu. Allah yardımcınız olsun.

Süha TÜRKÖZ
: Eee adını taşıyan torunda dünyaya geldiğine göre bu hafta hesaplarda senden. Hangi akşam çıkarıyorsun bizi yemeğe.

GÜNÜN SÖZÜ
“Anayasa’da Cumhurbaşkanı’nın partisinden istifa etmesini gerektiren yazılı bir madde yoktur. Beni partiden atmadıkları sürece ben UBP’den istifa etmem. Siyasette bir kural vardır, ne ekersen onu biçersin. Halka ne verdiysen seçimde onu toplarsın. İrsen Bey’de ektiğini topladı.”
Cumhurbaşkanı Dr. Derviş EROĞLU

BİZİM TEMEL
Temel bir gün bankadayken soyguncular bankayı basmışlar. Bankadakilerin önce paralarını alıp sonra da vuruyorlarmış. Sıra Temel`in yanındaki bayana gelmiş. Soyguncu, "Adın ne" diye sormuş. "Ayşe" demiş. Soyguncuya da "İyi benim annemin adı da Ayşe" deyip kadını serbest bırakmış. Sıra Temel`e gelmiş, soyguncu ona da adını sormuş.
Temel: "Adum Temel, ama arkadaşlar bana Ayşe derler..."

GÜNÜN FOTOGRAFI
Burcu Işkey Kortaş, Bade Besir, Eda Cetinkaya, Duygu Eroğlu, Cılem Duruster ve Ege Özadam ile birlikte. (Mum üflemeye devam)

tv5yd.jpg