Cumhurbaşkanı Talat'a internette hakaret eden gençler tutuklandı

DOĞUKAN

New member
FACEBOOK'TA SİTE KURDULAR...

Facebook isimli internet sitesinde kurdukları arkadaş grubu sayfasında, Cumhurbaşkanı Talat'ın şahsına yönelik ağır hakaret içeren sözler yayınlayan iki genç Lefkoşa Kaza Mahkemesi huzuruna çıkarılarak aleyhlerinde 1'er gün tutukluluk emri alındı

Hasan ÇAĞDA Facebook isimli internet sitesinde "Mehmet Ali Talat, seçildin de g... mü kalktı?" adıyla arkadaş grubu kurarak, Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın şahsına yönelik ağır hakaret içeren sözler yayınlayan T.A. (E-19), ve O.C. (E-21) isimli iki genç dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi huzuruna çıkarılarak aleyhlerinde 1'er gün tutukluluk emri alındı.

Lefkoşa Polis Müdürlüğü'ne bağlı Adli Şube Amirliği'nde görevli polis memuru Mehmet Akyerli, mahkemede yeminli şahadet vererek, olguları aktardı.

Polis memuru Akyerli, T.A. isimli zanlının, tam tarihi belli olmayan bir zamanda Facebook isimli internet sitesinde "Mehmet Ali Talat, seçildin de g... mü kalktı?" adıyla arkadaş grubu kurduğunu söyledi.

Kurulan grubun internet sayfasına, 6- 8 Kasım 2008 tarihleri arasında, zanlı O.C. nin Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın şahsına yönelik ağır hakaret içeren yazılar yazdığını belirten Akyerli, gruba üye olan diğer kişilerin de tespit edilmeye çalışıldığını kaydetti.

Alınması gereken ifadeler olduğunu söyleyen Mehmet Akyerli, tahkikatın selameti için zanlıların 3 gün süreyle poliste tutuklu kalmasını talep etti.

Mahkemede söz alan zanlılar pişman olduklarını söyledi.
Lefkoşa Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Fügen Ulutekin, zanlıların 1'er gün süreyle poliste tutuklu kalmasına emir verdi.

BAHAR

Dost Üyeler
Valla arkadaşlar burası sanal diye atıp tutmak olmuyo işte..Kimsenin gözünden kaçmıyo demek..Eleştiri yasak değil ülkemizde ama eleştiri yapmanında bi adabı bi uslubu vardır.

Bige-tuğ Tulken

Halkla İlişkiler
Başbakan milleti temsil eder, cumhurbaşkanı devleti temsil ettiği için kendisine hakaret devlet adına hakaret sayılır ve suçtur. 6 aydan başlar. Örnek, Can Yücel Süleyman Demirel için küfrettiği zaman 6 ay yatmıştı. E tabi sanıyorum adalet sisteminin boşluğu bazı şeyleri es geçiyor. Misalen Ermenici ve Hırtçıların Türk kanına "pis" demelerini ve tüm Türkiye`nin o et yığınlarını alkışladığını verebiliriz.

Dr.Yalnızefe

Dost Üyeler
Kişiyi tenkit etmek başka şey hakaret etmek başka şey..
Burada ölçünün kaçtığı meydanda...
Tenkit ederken araya küfür koymak aklı başında, eğitimli bir insana yakışmaz ve son derece basit bir davranış tarzıdır. Bizlere de yakışmaz...
Diğer yandan hakaret ve küfür edilen şahısların sahip oldukları makamların manevi değerlerini de düşünmek lazım..Kişiyi sevmeyebilirler, tenkit edebilirler. Ancak hakaret ederken sahip oldukları makama da hakaret ettiklerini unutmamalıyız. Bu durumu da onaylamak mümkün değil. Ayrıca hüçbir küfürü ve hakareti onaylamak mümkün değil.. Vatandaş Mehmet Ali Talat'ı da , Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ı da tenkit edebilirsiniz.Ancak hakaret edemezsiniz.
Hepinizin de bildiği gibi Mehmet Ali Talat'ın taşıdığı kimliği ve siyasi görüşü hiçbir zaman sevmedim ve onaylamadım..Ama bu bana hakaret ve küfür hakkı da vermedi..Tenkit ederim ve ettim. Siyasetini onaylamadım.. Ama ne şahsına ne de dolaylı olarak taşıdığı makama hakaret etmedim ve etmem de..Bu hal bizlere yakışmaz..
Saygı ve sevgilerle..

TTK ve Y

DOĞUKAN

New member
“Cumhurbaşkanı şikayetçi olmadı”

4984.gif
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Hasan Erçakıca, Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın Internet ortamında kendisine yönelik küfürlü yayınla ilgili kişisel bir şikayeti olmadığını, ancak yasa gereği polis tarafından başlatılan soruşturmanın devam etmesinin bir gereklilik olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Hasan Erçakıca, dün düzenlediği brifingde Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’a Internet ortamında küfürlü yayın yapan gençlerle ilgili gelişmeleri de aktardı.

Polisin başlattığı soruşturmanın şikayet üzerine değil, resen başladığını belirten Erçakıca, polisin, cezayı gerektiren durumlarda bir şikayete bağlı olmadan soruşturma başlatmasının da yasa gereği olduğunu söyledi.

“Suçtur”
Internet ortamında yapılan küfürlerin, bilen kişiler ya da basın yayın organları tarafından dahi iktibas edilemediğine işaret eden Erçakıca, “Anladığım kadarıyla bunlar ağza alınamayacak, tekrardan yayınlanamayacak küfürlerdir” dedi.

Erçakıca, şöyle devam etti: “Bu yasalarla öngörülmüş bir suçtur. Eğer suç unsurları oluşmuşsa, bunu saptamak ve daha sonra Başsavcılığa havale etmek, başlangıç olarak yasalara göre polisin görevidir. Bu görevin de yerine getirilmesi, aynı zamanda diğer gençlerin de benzer davranışlara yönelmemeleri bakımından bir gerekliliktir.”

Hasan Erçakıca, “`Bu küfürler salt cumhurbaşkanına yönelik olduğu için takip edilmesi gerekir’ diye bir şey yoktur. Kişi hak ve özgürlüklerini zedeleyen şeylerin takibi bir zorunluluktur. Yolda da küfürleşemezsiniz. O da suçtur” şeklinde konuştu.

“Cumhurbaşkanı şikayetçi olmadı”
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Erçakıca, Cumhurbaşkanı Talat’ın cumartesi günü adaya döner dönmez, Polis Genel Müdürlüğü’nü arayarak, kişisel olarak şikayetçi olmadığı bildiriminde bulunduğunu kaydetti.

Kısa bir süre sonra da söz konusu gençlerin gözaltı sürelerinin sona erdirildiğini belirten Erçakıca, “Bu soruşturmanın devam etmesi bir gerekliliktir. Cumhurbaşkanımız buna inanmakla beraber, kişisel olarak şikayeti olmadığını da polise iletti ve gençlerin gözaltı sürelerinin kısaltılmasına katkıda bulunmaya çalıştı” dedi.

Erçakıca, soruşturmayla ilgili eleştirileri ise, “salt Cumhurbaşkanı’nı yıpratmaya dönük politize edilmiş eleştiriler” olarak değerlendirdiklerini söyledi.