Cypro Restaurant

GökTürk

Kurucu
Katılım
18 Şub 2008
Mesajlar
1,015
Tepkime puanı
2
Puanları
38
Yaş
59
Konum
C¤ KIBRIS
Web sitesi
www.kibris1974.com
BOGHJALIAN KONAK'TA BİR İLK; DEVE KUŞU LEZZETLİ MÖNÜLER

b2.jpg
Bir mekan kendini yalnızca fiziki olarak yenilemez. Ambiansını etkileyen değişiklikler yaparak da veya mönüsünde yaptığı değişikliklerle de kendini yenileyebilir. Özellikle mönü değişikliği yaparak kendini sürekli yenileyen mekanların sayısı oldukça azdır. Tabii ki mevsimsel değişikliklerden bahsetmiyoruz. Genelde bir politika olarak yapılan değişikliklerden bahsediyoruz. Geçenlerde uzun süredir gitmek istediğim ancak bir türlü fırsat bulup da gidemediğim bir mekana uğradım. Oldukça tarihi ve kültürel bölge olan Arabahmet mahallesinde. Boghjalian Mansion restauranta. Genelde bilinen bir mekan. Zaten burası bana Anakara’da Kale içerisinde Boyacızade restaurantını çağrıştırır. Tarihsel ve kültürel benzerliği olduğunu söyleyebilirim. Biri kale içerisinde diğeri ise konak içerisinde. Biri Türk Mutfağı diğeri ise Kıbrıs mutfağı damak tadında lezzetler sunmakta. Boghjalian Konak Restaurant Arabahmet mahallesinde çok eski bir konağın restore edilmesinden sonra restaurant fonksiyonu kazandırılarak hizmet vermeye başladı. Bu tarihi öneme sahip mekanın tarihsel geçmişi de önemli. Binanın ilk yapımı binsekiz yüzyetmiş sekiz yılında, bin dokuz yüz doksan yedi yılındaki tapu kayıtlarında da ikinci etabının da bindokuz yüz yedi yılında yapıldığı görülür.İlk sahibisi Youvanni olan binanın ikinci sahibisi Artin Boghjalian oldu (1928).Bindokuz yüz on beş yılında binanın üst katta altı oda ile bir balkonu, alt katta da üç oda ve iki mutfak ile banyo, tuvalet, ahır ve veranda olduğu görülüyor. Bindokuz yüz altmış üç yılına kadar Boghjalianlar tarafından kullanılan bina bu tarihten sonra terk edilir ve Boghjalianlar Güney Kıbrıs’a geçerler. Bina uzun yıllar boş ve atıl kaldıktan sonra bindokuz yüz doksan yılında UNDP tarafından restore edilerek yeniden fonksiyon kazandı. Lefkoşa Belediyesi kullanımında olan bina şu anda da Başkente yeni bir lezzet mekanı olarak hizmet vermektedir. Binanın ilk sahipleri olan Boghjalianların adını taşıyan restaurant, binanın yaşamsal fonksiyonuna da ne kadar önem verildiğini gösteriyor. Çok güzel bir düşünce. Zaten Boghjalian restauranttan önce işletme sahibi Zihni bey 1979 yılında ülkeye ilk steak restaurantı Continental adı ile kuran kişi. Ve Continental ismi ile özdeşleşen bir işletmeci Zihni bey.


MEKAN

Boghjalian restaurant iç mekanı kemerli. Salon içerisine kurulan ocakbaşı ise oldukça gözalıcı. Ayrı bir bar odası bulunan mekanın salonu da yemek alacak biçimde dizayn edildi. Üst katta ise ayrı ve özel olarak kullanılabilecek yemek odası ve salonu. Ahşap masa ve sandalyelerin bulunduğu salon oldukça geniş. Servant olarak kullanılan eski seyfollar dikkat çeken diğer ayrıntılar. Geniş yemek salonun yanında ayrı ve burası da oldukça geniş bir oturma salonu. Ancak böyle bildiğiniz gibi değil. Dört bir tarafı da minderlerle çevrili. Beyaz perde ve beyaz minder örtüleri birbirini tamamlayan aksesuarlar.

MÖNÜ VE LEZZET

Mönüsü Kıbrıs mutfağı lezzetlerden oluşmakta. Genelde fix, set mönü sunuluyor. Mekanın girişindeki mini tatlı, meyve açık büfesi ile şarap standları hemen dikkat çeker.Hem alt hem de üst kattaki temizlik de ayni standartta. Üst katta aldığımız mönünün seçimini işletme sahibi Zihni beye bıraktık. Giriş olarak başlayan serviste serpme mezelerin servisi yapıldı. Taze olarak hazırlanıp servis edilen mezeler sırası ile tahın, humus, yoğurt, kornişon, marul yaprağı üzerinde beyaz peynir, fasulye piyaz, mercimekli çiğ köfte, doğranmış avakado. Sade olarak servis edilen avakodaların yanında mayonezli karides-avakado karışık ayrı bir lezzet olarak sunuldu. Gabbar turşusu, kısır, bikla turşusu ve özel tahta kap içerisinde üzeri rendelenmiş hellimli salata. Yanında da çok lezzetli Cricova kırmızı şarap. Ünüformalı personel ile yapıan serviste çok olumlu ve uyum sağlandığını söyleyebilirim. Serpme mezeler alınırken devam eden serviste ara sıcak olarak hellim ızgara, sigara böreği ve kıyma böreği takip etti. Mezelerin tümü de lezzetli. Ana yemek servisinde de karışık ızgara ve alabalık. Karışık ızgaralar çöpte et şiş ile pirzola sevisşi yapıldı. Alabalık şse çok nefis bir sosla hazırlanıp servis edilidi. Boghjalian Konak restaurantın mönüsü et ve balık mönüsü. Balık mönüsünde sunulan mezelere ilaveten karides, yengeç bacağı, kalamar, ahtabot, sibga ve aterina balığı. Burada seçebileceğiniz nefis mönülerin yanında daha da güzel ve enfes bir spesiyal da tatabilirisiniz. Deve Kuşu mönüsü. Ülkede pek yaygın olmayan ve mönülerde görülmeyen bir mönü. Gğüey Kıbrıs’ta yaygın olmasına rağmen Kuzeyde hemen hemen hiç yok. Güney Kıbrıs’ta çiftliği bile var. Etinin ise çok nefis olduğunu söylüyorlar. Restaurantta kalmadığı için etini yiyemedim. Kırmızı et ancak kolestrolü olmayan bir et. 24 tavuk yumurtasına denk gelen yumurtasını da mutfakta pasta gibi tatlılarda kullanılmakta. Etinden ise şeftali kebabı, steak ve kleftigo yemekleri yapılmakta. Boghjalian Mansion restaurant mönü planlamasında önemli ilaveler yapmakla kalmayıp mönülerde bir ilke de imza atmış oldu. Bu nefis Deve kuşu mönülerini tatın. Ben yakında gidip tatacağım. Mönü fiyatları ise; et mönüsü, balık mönüsü ve deve kuşu mönüsü kişi başına 25.00 YTL. Öğle saatlerinde hqazırlanan fix mönüler de kişi başına 15.00 YTL. Salat, yoğurt, humus,iki ara sıcak ve seçmeli ana yemeklerden sonra da tatlı ve meyve. Bayram döneminde ve Cuma Cumartesi akşamları piyanist Hasan Pala eşliğinde canlı müzikli eğlence programları düzenlenmekte.
Zekai ALTAN
 
Üst