DAÜ Eğitim Kurumu Kapatırken "Tıp Fakültesi" İçin Parayı Nereden Buldu ?

İsmet Kotak

Onursal Üye
DAÜ Eğitim Kurumu Kapatırken "Tıp Fakültesi" İçin Parayı Nereden Buldu ?

Son iki ayı “Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin “parasız kaldığı,bu yüzden okulları gizlice satışa çıkarması ile geçirdik.Çalışanlar ve Sendikalar hâlâ mücadele ediyorlar.Bunun için gösterilen neden “Bu okulların zarar içinde oldukları “idi. DAÜ kârda mı?Belediyeler kârda mı? BRTK kârda mı? Hastahanelerimiz kârda mı? Yangın Polis Teşkilâtı kârda mı? Polis Teşkilâtımız kâda mı? Güvenlik Kuvvetlerimiz kâda mı?... Bu böyle sıra ile gider.Tümünün de yanıtı basittir:”Hayır kârda değiller;zarar ediyorlar”.

O hâlde kapatılsınlar mı? O zaman da Kentleri pislik götürmez mi?Yangın ülkenin sonunu getirmez mi? İç ve dış güvenlik nasıl korunacak? Halkın sağlık sorununa kısa vadede başka nasıl çözüm bulacağız?

Bu liste kabarır gider.Ancak DAÜ tasarruf diyerek okullarımızı kapatır,açık ihaleye gitmeden devreder ve hemen ardından en pahalı girişim olan “Tıp Fakültesi” açmaya kalkarsa, birilerinin ya “dur” demesi ve de hesap sorması gerekmez mi?

Tıp Fakültesi açılmasına karşı mıyım? Unutulmasın,bir zamanlar DAÜ’de Tıp Fakültesi girişimi başlatıldığında solcu geçinen Siyasal Partiler karşı çıkarken bizler savunmasına geçmiştik.Çünkü ülkeye yararlı idi.Yurt dışına da yetişkin ihraç edecekti.Bunun GaziMağusa’da açılamayacağına karar veren Lefkoşalı Hekimlerimiz o zaman yer kavgasından ötürü karşı çıkmışlardı.Yine de ben ve benim gibi düşünenler, zamanın değerli Rektörü Özay’a sahip çıkıp desteklemiştik girişimini.

Ne acı ki binalar da inşa edildiği hâlde önüne takoz kondu. Yapılamadı.Proje rafa kalktı.DAÜ hayli Rektörü paramparça etti.Yedi yuttu.Bunlar şimdi başka ülkelerde el üstünde tutulan değerli eğitimciler olarak oralarda hızmet vermektedirler.Son örnek Prof.Dr.Bayan Ufuk Taneri oldu.Eline su dökemeyecek olanların gadrine uğradı.Dünya’da sayılı yeri olan Profesörlerimizden olan DAÜ Rektörü Ufuk Taneri, bir darbe ile görevinden alındı.Mayıs sonunda DAÜ’den istifa etti.Şimdi hızmet yıllarının bedeli olarak Kıdem Tazminatının kendisine ödenmesini bekliyor.Birileri de ona eziyet çektirerek zevk alıyor olmalı,ödemiyor,erteliyor.Geçen gün Singapur hakkında yerinde yaptığı inceleme yazıları yayınlandı.Zevkle okudum.Belli oldu ki değerli Profesör’ü Singapur’a kaybediyoruz.Ne yapalım biz yetiştirdiklerimize sahip çıkmıyor çamura batırarak uzaklaştırıyoruz.

Konumuza dönersem,herkes DAÜ’den parasızlık üzerine yapılan açıklamaları anımsıyor.DAÜ’ye bağlı okullar zarar etmişler. Genel Bütçeye de zarar vermemeleri için kiralamışlar!!! Ben de “DAÜ çok mu kârda” diye sormuştum.Hatta sandalı yönetemeyenler,koca transatlântiği nasıl yönetip kârda tutacaklar falan diye işaret etmiştim.

Şimdi haberi geldi.Parasızım diyen DAÜ şimdi “Tıp Fakültesi” oluşturmak için soyunmuş…E peki en pahalı eğitim sıralamasında “Tıp” başı çektiğine göre, onca dilenmeden sonra bu hovardalık neden?Parayı nereden buldunuz? Bu kez kâr mı edeceğinizi umdunuz? Size niye güvenelim?

& & &

İşte bu sırada YDÜ-Yakındoğu Üniveristesi’nin Tıp Fakültesini anımsatmak istiyorum.Sağlıkla ilgili eğitim kurumlarını başlatan YDÜ, onsuz olamayacağı için düzeyi yüksek “Hastahaneyi” hızmete soktu.Bunu saymaya gerek yok.Kâr ediyor mu? Bana göre şimdilik keseden yiyen bir proje.Tıp, Eczacılık, Dişçilik, Hemşire Okulu derken o görkemli Hastahanenin giderlerini de göz önünde bulundurduğumuzda para konusu önem kazanıyor.

DAÜ, bu sırada paralel yatırıma kalktı.Doğru mu yapıyor? Parası varsa yapsın diyeceğim ama parayı KKTC Bütçesinden tırtıklayacağını ben de, herkes de bilmektedir.Yan Okullar için parası yokken şimdi nereden para buldu ki, karşılığı 20 yıl sonra alınacak bu girişime kalkıyor? YDÜ onca harcama yapmışken niçin aynı kulvarda koşmaya başlıyor?İkisinin de yatırılan parayı geri alması kısa zamanda mümkün değilken bu acele niye?DAÜ niye şimdi soyundu bu projeye?

Merak ediyorum, geçtiğimiz yıllarda tek bir Tıp Fakültesinin açılamasına karşı çıkan ” KKTC Sağlık Ulemamız”, şimdi ikincisinin nasıl yaşayacağının hesabını yaparak niye söz söylemiyor?

Biz alt tarafı lâfolojiden(?) yani Siyasal Bilgiler Fakültesinden mezunuz.Hadi bizim sözlerimiz geçerli kabul edilmeyebilir; ama kendi kendinize hesap yaparak gerçeği söylemek de siz ulemaya düşmez mi?...

Beyler DAÜ başıboş bir gemiye benziyor.Başını aldı gidiyor.Biri bize DAÜ’de para var mı,yok mu söylesin!... Bari YDÜ’ye karşı bir yıkım getirilmesin.