Efeler Taburu

sonosmanli

New member
Katılım
18 Eyl 2008
Mesajlar
30
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Adları ilk kez bir kitapta geçti. Güneydoğu'da görev yapan Emekli Tümgeneral Alaattin Parmaksız'ın kaleme aldığı "Burası Hakkari, Ankara'dan göründüğü gibi değil" kitabında isimleri telaffuz edildi.

Ardından CHP Milletvekili Esat Canan'ın TBMM'ye taşıdığı bir iddia ile yeniden isimleri duyuldu. Bölge halkının dilinde ise bir efsane niteliğinde dolaşıyor. Bilgiler daha çok söylentiye dayalı...

Peki gerçekten Efeler Taburu var mı? Görevleri neler? Hangi kuruma bağlılar? Dahası bu Tabur bir efsane mi gerçek mi?

"EVET, EFELER TABURU VAR"

Emekli Tümgeneral Alaattin Parmaksız, "Efeler Taburu"nun var olduğunu net bir dille açıklıyor. Dahası Hakkari'de görev yaptığı sırada taburun kendisine bağlı olarak görev yaptığını söylüyor. İşte Parmaksız'ın anlatımı ile Efeler;

"Bölgedeki özel harekat taburlarından biri. Onların telsizdeki kod adları da Efe'ydi. Diğer birliklerden gizli kapaklı bir tarafları yok. Subay, astsubay ve uzman çavuşlardan meydana gelmiş bir tabur. Sıcak temas olduğunda özel olarak kullanılan profesyonel kişilerden oluşmuş bir birlik. Bunlar kesinlikle illegaliteye bulaşamazlar. Kendileri özel eğitim yapıyorlar. Atış yetenekleri iyi olan, biraz daha gözü kara insanlar. "

EFELER ÇOK ÖZEL BİR BİRİM

Efeler
Taburu konusunda aydınlatıcı bir açıklama da Emekli Yüzbaşı Zekeriya Öztürk'ten geldi. Öztürk Efeler Taburu'nun normal TSK standartlarında bir birlik olduğuna dikkat çekip şu ilginç bilgileri verdi;

"Efeler grubu var. Orjinal adı bu değil. 1. Tabur, 2. Tabur gibi orjinal başka adları var. Orjinal isimleri deşifre olmasın diye 1987'den itibaren böyle bir uygulamaya gidildi. Bu tip isim vermeler motive edici bir tavır. Bunun kendi amblemi de olabilir. Bunun faydası da var. Mesela telsiz kodlaması.

Diplomasi eğitimine dahi sahipler

90'dan beri Efeler var. Bu birimler çok özeldir. Bunlar A, B timleri diye kategorize olur. Mesela A timleri iki subay 10 astsubaydan oluşur. Hepsi rütbeli, er erbaş yoktur. Tam donanımlı bir birliktir. Uzun yıllar eğitim görürler. Bir çok tim komuta kademesi diplomasi eğitimi bile alır.

Sıcak çatışmada yer alırlar

Bunlar sızma, keşif görevi yapabilir. Gerekiyorsa düşman kıyafeti giyerler. Bu birlikler doğrudan çatışma bölgesine, noktaya giderler. Body sistemi vardır. İki kişi birbirine zimmetlidir. Tuvalete gitse haberi olur. Uyusa öbürü ayakta kalır. Çatışma ortamında birbirlerini kollarlar. "

BÖLGE HALKI NE DİYOR?

Efeler Taburu bölge halkının dilinde bir efsane niteliğinde. Varlığı ile ilgili bilgiler daha çok söylentiye dayalı. DTP Hakkari İl Başkanı Alaattin Ege, "Gerçekçi olmak gerekirse Efeler'e ait bir tabur yok" diyor. Duyumlarını ise şöyle sıralıyor;

"Efeler biçiminde çarşıda asker kıyafetinde dolaşan, kafalarını bezlerle örtmüş, üstünde efeler yazılı şeyler var. Sanırım bunlar normal asker. Ama kendilerine Efeler ismini takmışlar. PKK kıyafetiyle bölgede mahallelerde dolaştıklarını sık sık görüyoruz. Bunların Efeler Taburu olduğu bir söylenti."

"Efeler yazları geliyorlar"

DTP İl Başkan Yardımcısı Fahri Kurt da Efelerle ilgili şunları anlatıyor;
"Efeler seyyar bir taburdur. Bizlerin de duyumları var; Onların sadece yazları geldiği, seyyar tabur olduğu, özel eğitimci birlik olduğu gibi.Özel eğitim görmüş bir tabur olduğunu duyduk."
 
Üst