Eroğlu’nun İlginç Açıklamaları

İsmet Kotak

Onursal Üye
Eroğlu’nun İlginç Açıklamaları

Hafta kapanırken Başbakan Derviş Eroğlu göreve geldikten sonraki ilk bilânçosunu sundu.Bu sadece bir aylık uygulamalarla ilgili değil;açıklananlara bakıldığında yapılacaklar için de programın sunuluşu oldu.Çünkü CTP iktidarının geride bıraktıklarının listesi, Devlete kaça patladıklarını göstermektedir.

Ne acı ki son günlerde emekli yaşı eskiden olduğu gibi öteki sorumlu makamların düzeyine indirildi diye UBP’yi politik davranmakla suçlayan Sayıştay Başkanının, CTP iktidarının bu uygulamalarına karşı çıkmadığı da ayan beyan ortaya çıktı.Kadrosuz onca tayine karşı çıkmamak ve sayılan dökülenleri görmezden gelmek veya görerek uygulanmasına fırsat tanımak, bana gore Sayıştay Başkanını da büyük töhmet altında tutmaktadır.

Başbakan Eroğlu’nun açıklamalarını başlıklar hâlinde özetleyeceğim:

1.”Hükümeti, zorlukları bilerek kurduk. Mazaret uydurmak istemiyoruz. Hükümetler sorunlara çare üretmek için vardır.”

2.”Tam bir yıkım tablosu ile karşı karşıya kaldık”dedi ve karşılaşılan feci tabloyu özetledi.Bilmeyen öğrensin:

3.“-CTP-ÖRP hükümetinin yaptığı ihaleler soruşturulacak.
-Gazimağusa Hastanesi için 23 milyon 680 bin TL'ye çıkılan ihale, yaptırıldığı iddia edilen ek işlerle 38 milyon 500 bin TL'ye tamamlanmıştır.
-Kapalı yüzme havuzu 2.8 milyon TL'ye ihale edildi 8 ay sonra bu rakam 5.2 milyon TL'ye çıktı ve havuz da tamamlanmadı.
-Girne'deki ihtiyat sandığı binası 2.85 milyon TL'ye ihale edildi, bunun için de 3.594 milyon TL ödendi.

-Kamu kaynakları yandaşlara peşkeş çekildi.Seçim öncesi kamu kaynaklarından 290 aileye elektrik bağlanmış, Vakıflar Bankası'ndan 481 kişiye kredi verildi.

- Yandaş Medyaya CTP-ÖRP hükümeti döneminde 6.665 milyon TL aktarıldı.

Bunları özetleyen Eroğlu “Yapılanlar yapanların yanına kalmayacak” dedi ve
“Başbakanlıkta evraklarda tahrifat yapıldığını; ayni sayı ile iki Bakanlar Kurulu kararına bile ratslandığını;devlet ciddiyetinden yoksun icraatlar yapıldığını; Eşdeğer uygulamaları kapalı kapılar ardında devam ettirildi. 55 kişiye Rum malları satıldı”.(Şimdi herkes bu 55 talihliyi merak edip etrafa telefon ederek soruşturuyor).

Başbakanlık teftiş kurulunun kısa süre içerinde oluşturulacağını ve gerekenin yapılacağını işarte eden Başbakan Eroğlu “Ülke ekonomisinde ciddi sorunlar vardır. Çökmüş bir kamu sektörü ile karşı karşıyayız.Bütçe perişan durumdadır. Bütçe açığı 470 milyon TL düzeyine çıkabilecektir. CTP 4 ayda bir yıllık bütçeyi tüketti” dedi.

Eroğlu’nun açıklamalarından öğreniyoruz ki “CTP döneminde kamuya 3762, kamu kurum ve kuruluşlarına da 858 olmak üzere toplam 4620 kişi istihdam edilmiştir.”

Yine “KTHY çok kötü durumdadır.(Not: Yönetim Kurulu üyelerinin bazıları bile yurt dışında ikamet edip, çalışmakta ve ayda bir KKTC’ye uğrayarak el yordamı işle KTHY’ını yönetmeye çaba harcıyorlardı!Gülünç ama gerçek…) KTHY'nin yüzde 77'lerde olan pazar payı yüzde 45'e geriletildi. KTHY'de yönetim kurulu üyeleri ve bundan önce yönetim kurulu üyeliği yapanlar bundan sonra bedava uçamayacaklar.”(Yıllardan beri beri benim yazıp söylediğim bu avantaya son verildi. Halk biletini öderken, bir gün bile KTHY Yönetim Kurulu üyeliği yapanlar her tarafa bedava uçuyorlardı. Buna aile fertleri de dahildi.Bu uygulamaya hiçbir havayolu dayanamazdı…Nitekim bu noktaya geliverdi…)

&&&

Başbakan Derviş Eroğlu,CTP ve ona bağlı medyanın yarattığı spekülâsyonu da silip attı. CTP’nin döneminde yapılamayanların UBP tarafından yapılacağını söyleyip, yayarak ve hatta alesta bekleyen bağlı Sendikaların sokağa fırlayıp ilk günden açıklama yaptıklarına bakılırsa, bu konuda ciddi açıklama gerekli idi. Eroğlu halk olarak birlikte fedakârlık yapılacağının altını çizdi ama “ Emekli maaşlarından vergi alınmayacağını, eşel mobilin kaldırılmayacağını ve 13'üncü maaşın da devam edeceğini” işaret etti.

&&&

Önemli bölüm ise “Kıbrıs sorunu” idi. Orada da şu açıklama yapıldı:Başbakan Derviş Eroğlu,Kıbrıs konusundaki gelişmelerden endişeli olduklarını söyledi. Eroğlu, AB, ABD ve Rusya'yı Kıbrıs konusunda izledikleri politikalar nedeniyle eleştirdi ve Kıbrıs'ta Rumların yasal hükümet olarak kabul edilmesinin doğru bir yaklaşım olmadığının altını çizdi.Rum tarafının uluslararası alanda aldığı destekle özellikle petrol ve doğal gaz arama izni verme eğilimi içerisine girmesini uluslararası hukuka aykırı olarak niteleyen Eroğlu, Rum tarafının bu tavrı nedeniyle Kıbrıs konusunda devam etmekte olan sürece zarar verdiğini belirtti.

Eroğlu, UBP iktidarının nasıl bir çözümü öngördüğünün altını yeniden çizdi? İşte yanıtı: ”İki halka, iki devlete, eşit egemenliğe dayalı yeni bir devlet; sulandırılmamış iki kesimlilik ve Türkiye'nin etkin ve fiili garantisi devam edecek. Müzakere masasında Kıbrıs Türk halkının hak ve çıkarlarının teslim edilmesine izin vermeyeğiz!”

Başbakan Derviş Eroğlu son noktayı şöyle oturttu: "Bu süreçten ya dengeli bir anlaşma çıkar; ya da herkes kendi yoluna gider" dedi.

&&&

Ben uzun bir basın toplantısını özetledim.Araya çok az yorum kattım.Çünkü aktarılan konular çok açık.Devletin üstünden CTP merdanesi geçti; har vurulup harman savruldu.Buna karşı denetim ve sorumlular hakkında yasal işlem öngörülmektedir. Kıbrıs konusunda da UBP kendi pozisyonunu koruduğunu, çözümde hedefleneni işaret etti.Bence 100 günlük uygulamanın sonunu beklemeden bir ara açıklama yararlı oldu. Çünkü CTP ve yandaşları sanki 7 yıldan beri iktidarda Talat ve CTP değil, UBP varmış gibi açıklamlara ve protestolara başlamıştı…Dikmen çöplüğü ve Eğitimde getirdikleri yıkım dahil…

Bülent Baysal

Dost Üyeler
Cevap: Eroğlu’nun İlginç Açıklamaları

Ben, rum kesiminin ağabeyleri tarafından Avrupa Birliğine dahil edilmesinden sonra Kıbrıs'ta "iki toplumlu, iki kesimli TEK ve yeni bir devlet kurulacağının mümkün olamayacağını , Tek çözüm olarak, Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin Anavatanın da desteği ile bağımsız olarak güçlenmesi ve adanın tamamının Türk olacağı gibi bir düşünce ve mücadele içine girmesi gerektiğini düşünüyorum. Olması gereken budur. Başka çözüm olamaz. Kıbrıs Türk'dür, Türk kalacaktır.

Son düzenleme:

Mağosalı

Dost Üyeler
Cevap: Eroğlu’nun İlginç Açıklamaları

Sayın Eroğlu gözüne çarpanları iyi bir biçimde açıklamış.. ama daha okadar şey varki halkın bildiği bilmediği, Eroğlu hükümetine güveniyoruz.umarım ki bütün bu enkazı en azından tozları kalana temizlemeyi başarır ve yeni temelleri atıp en iyi şekilde yükselir

Son düzenleme: