Fahrenheit 451

Bige-tuğ Tulken

Halkla İlişkiler
Fahrenheit 451

"Gelecek",
"Değişecek olan Şimdi" ise ikiye ayrılıyoruz;

Bugunü sevenler ve sevmeyenler...

Bugünü sevenler ile sevmeyenler kendi içlerinde ikiye ayırlıyor;

Umutlu olanlar ve umutsuz olanlar.

Bugünü sevenler ve sevmeyenlerin içinde ikiye ayrılan umutlu ve umutsuz olanlar kendi içlerinde de ikiye ayrılıyorlar;

Uyaranlar ve uyarılanlar...

Bugünü sevenlerin umutsuz olanlarından uyarılanlar sınıfındaki ben; bugünü sevenlerin umutsuz olanlanlarından uyaranlar sınıfındaki Ray Bradbury'nin Fahreneit 451 kitabinda son sayfayı kapatıyorum. Tamamen tesadüfen başlayan okumam, tamamen tesadüf dışı sonlanıyor. Sanrılar içerisinde odanın sıcaklığının arttığını hayal ediyorum. Varsayalım küresel ısınıyorum diyorum kendi kendime. Sıcaklık değerim 451 F'a ulaştığı zaman artık biliyorum ki kibrit çakmaya gerek kalmadan Bozgun Odasının tutuşması ve cayır cayır yanarak yok olması sadece ve sadece bir an meselesi. Üstelik İtfaiyeye ihtiyaç kalmadan...

Bradbury'nin geleceği tersine bir gelecek, değişimini gelişmekten yana değil gerilemekten yana kullanan; yangını söndürmekten yana değil çıkartmaktan yana olan. Karamsar ve kısmen gerçekçi. Korkunç ama olası. O günleri görememeyi ümidedercesine; parçası olmak istenmeyecek bir gelecek. Okuma, düşünme, sorgulama (bugün farklı mı ki?) Okursan, düşünürsen, sorgularsan yakarım. Söndürmek için "İtfaiye"yi çağırmaya kalkışma sakın zaten seni yakmak için onları gönderdim. Bir ihbar eden sorumlu vatandaşın dudakları arasında geleceğin. Önce kapıyı kırar, ardından camları aşağı indiririm. Köşe bucak sakladığın kitaplarının göğsüne alevlerimi boca ederim. Okuma, düşünme, sorgulama yoksa seni mahvederim....

Guy Montag'ın hikayesi Fahrenheit 451; hayatının son on yılını kitap yakarak geçiren bir itfaiyeci. Üstelik işine hiç sormadan sorgulamdan bağlı olan bir itfaiyeci. Ve günün biri, genç bir kız ile tanışması; doğru bildiklerinin kaymaya başlaması; eşini görmesi, işini görmesi; hayatını görmesi. Ve sonra duramaması, alevleri kendi hayatına püskürtmesi. Guy Montag'ın hikayesi Fahrenheit 451. Tutuşup alev alev yanmasının hikayesi...

Okudum. Yine mutluyum...

http://rapidshare.com/files/77530360/Ray_Bradbury_-_Fahrenheit_451.rar

Kartal Gözü

Dost Üyeler
Cevap: Fahrenheit 451

Ben roman okuyamaz oldum :mad:

Bu yeni özelliğim nedeniyle bugün bir yazar arkadaşımı da kırdım. Roman okurken başkalarının bilgi ve hayal gücü içine kendimi sıkıştırıyormuşum gibi geliyor.

Sürekli olarak, biyografi, oto biyografi, tarih, felsefe, psikoloji, başvuru kitapları v.b. ni okuyorum.

Bir dönem ya da bir kişiyi ele alıyorum onunla ilgili bulabildiğim her şeyi yutmak istiyorum.

Romanın insana kattığı ruh zenginliğini ben bulamıyorum. Vakti zamanında söz ettiğiniz kitapları okumuştum.

İlginç konulardır.

KÜLTEGİN

Genel Koordinatör
Cevap: Fahrenheit 451

Bende roman okumam, çok az okuyorum.Roman okumakla kişisel olarak çok fazla birşey kazandığımı düşünmüyorum.