Ha Papadopulos Ha Hristofyas!..

Makbule ÖTÜKEN

Onursal Üye
HA PAPADOPULOS HA HRİSTOFYAS!..

Kıbrıs Türklerine karşı işlediği cinayetler ve sergilediği düşmanlıklarla birlikte toprağa gömülen ‘Defkalion’ kod adlı Papadopulos’un ardından; bizdekilerin hala ‘yoldaş’ diyerek toz kondurmadığı Hristofyas, bu caniye övgü dolu beyan ve söylemlerde bulundu. Hatta bununla da yetinmeyip, bu Türk kasabını sadece Kıbrıs Rumlarının değil, Kıbrıs Türklerinin de neredeyse lideri ve kurtarıcısı ilan etti. Onun “Kıbrıs halkının, Kıbrıslı Türklerin ve Kıbrıslı Rumların kazanımı olarak Kıbrıs Cumhuriyeti’ni her türlü mücadele içerisine girerek savunduğunu” iddia etti. Yetmedi Papadopulos’la “aynı mücadele ve işbirliği saflarında olduğunu da” bir kez daha ilan etti.

Hristofyas’a iflah olmaz tutkuyla bağlılığını sürdüren içimizdeki Akel acenteleri, Onun bu beyanlarından rahatsızlık duydular mı diye merak edenler oldu. Ben şahsen hiç merak etmedim. Ve bu kesimlerin sarfedilen sözlerden rahatsızlık duyabileceği beklentisine de kapılmadım. Öyle olsaydı; Hristofyas bu tarzda şeyleri her vesileyle söylüyor. Türke dair ne varsa hakaret ediyor, aşağılıyor, saldırıyor..Bu kesimden gıkı çıkan yok. Bundan sonrada çıkacağını da sanmıyorum..Çünkü bu duyma ve hissetme meselesi.

Kaldı ki; bu kesimlerin Hristofyas’a söyleyebilecekleri bir tek söz, bir cümlelik itiraz olmuş olsaydı; kendilerinin taparcasına destek çıktıkları Annan Planı’na ‘kuvvetli bir ‘OHİ’ çektiği günlerde ses çıkarırlardı. Rum başkanlık seçimlerinde Akel’in Papadopulos’a etkin destek verdiği günlerde ‘giriye Hristofyas, bu nasıl yoldaşlık, sen bizi Papadopulos’a nasıl tercih edersin’ diyerek bayrak açarlardı.

Bunlar, Hristofyas’a itirazda bulunmak bir yana; Onu makamında ziyaret edip, kapıdan çıktıklarında “Bizi çözüm istediği konusunda ikna etti” demediler mi? Aynı kafalar son Akel kongresine katılıp “Hristofyas’a dün güvendik, bu günde güveniyoruz, yarında güvenmeğe devam edeceğiz” diye kürsüden nutuklar sallamadılar mı?

Dikkatimi çekti; Hristofyas’ın Papadopulos’un cenazesinde söylediklerine hükümet kanadından bir tek Dışişleri Bakanı Turgay Avcı protestoda bulundu. Sn. Avcı, sarfedilen kepazece sözleri hayretle karşıladığını ifade etti. Doğrusu; Sn. Cumhurbaşkanı ile Sn. Başbakanın da Hristofyas’a söyleyecek bir kaç sözleri olsun olmalıydı. Ama ne yazık ki olmadı..

Aslında Hristofyas “Papadopulos’un Kıbrıs Türkleri ve Kıbrıs Rumları için mücadele ettiğini” söylerken, kendi mantığını da ortaya koymaktaydı. Çünkü; kendisi de Kıbrıs sorununun bir “işgal sorunu” olduğunu tekrar edip durmakta ve şöyle demektedir. “Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumlar, bütünüyle işgalin acılarını yaşamaktadır. İşgale karşı, Kıbrıslı Türklerle birlikte mücadele etmekteyiz. İşgale karşı, Kıbrıslı Türkler ve CTP arasında bizimle birlikte hareket eden çok sayıda insan var.”

Hristofyas’ın papağan gibi tekrar edip durduğu bu sözlerle, Papadopulos’un cenazesi başında söyledikleri arasında öz itibarıyle hiçbir fark yoktur. Hristofyas; Papadopulos’a düzdüğü övgülerle, bu Türk katili EOKACI’yı kutsamaktadır. Bizdekilerse işte bu adama, ‘yoldaş, yoldaş’ diyerek körü körüne sadakatlarını sürdürmektedir.

Sonuçta söylemek istediğim şudur. Papadopulos ne ise Hristofyas da odur. Dün ne ise bugünde odur. Ve Papadopulos gibi ölünceye kadar da Enosis kavgası vermeye devam edecektir. Hristofyas’ın geriye dönüp bakıldığında ENOSİS mücadelesinde zerre kadar sapması yoktur. Papadopulos’tan ise izlediği metot dışında hiç farkı yoktur.

Peki ya; Hristofyas tarafından kendi içimizden “döneklik”le suçlananlar. Onlar da rahatlıkla geriye dönüp geçmişlerine gönül huzuru ile bakabilirler mi dersiniz?

CANBULAT

-Otağ Hanı-
Tanrı Dağları Yaylağım, Orhun Nehri Sulağım
Cevap: Ha Papadopulos Ha Hristofyas!..

Kilise baskısı ve Bizans politikasının hortlatılması her iki liderinde esas görevidir.:) Çünkü ana amaç “Enosis yolunun açık olmasıdır”. Adada Türklerin sevinmesine engel oluşturacak her anlaşmaya, her Rum lider imza atar. Bu yaşanarak öğrenilen ve bir yana atılamaz gerçektir. Bu işlevi kasapta iyi yaptı şimdiki manavda! :)

Mürüde Sevicer

New member
Cevap: Ha Papadopulos Ha Hristofyas!..

Biri gitti diğeri kaldı. Türk Askerinden, Türk'ün nifus fazlalığından korkan kişi ne dostum olur ne de Liderim. Beni Kiliseye assa asla ve asla saygı da duymuyorum. Fazla kendini kaybetti halen daha hayallerinin arkasında direnir, inşallah sütünü içer ve dinç uyanır. Yoksa Türk kelimesine dayanamıyacak ve midesi bulanacak o zaman süt de bulantısını durduramıyacak. Yine de kendisine sağlıklı günler dilerim çünkü bize dayanmak zorundadır. Ayrıca çok önemli haftaya giriyoruz dostumuzsa lütfen buyursun acılarımızı birlikte analım.

Son düzenleme: