Haberlerin Hafifliği

İsmet Kotak

Onursal Üye
Haberlerin Hafifliği...

Hafta sonu gerçekten hafif haber peşindeyiz.Haftanın sıkıcı haberleri arasında yeterince yuvarlandık deyip dişe-daşa gelir haberlere el atalım derim.

İlk haber yine şu ünlü BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Temsilcisine ait.Downer,Ban Ki Moon-Derviş Eroğlu ve Hristofyas arasında Newyork’da BM’de görüşme olmayacağını üstüne basa basa söyleyen kişi idi geçtiğimiz günlerde.İşte son haber:

Aynı Alexander Downer , KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu ile görüşme çıkışı yaptığı açıklamada özellikle Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin, Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Dimitris Hristofyas ve Derviş Eroğlu ile gerçekleştirdiği telefon görüşmeleri ile ilgili konuşma fırsatı bulduğunu kaydetti.

Genel Sekreter’in iki liderle görüşmeyi istediğini, New York’ta yer alacak üçlü görüşmenin tarihinin BM Genel Sekreteri tarafından açıklanacağını, bunun yakın bir gelecekte olacağını belirten Downer, üçlü görüşmenin Genel Sekreter’in önemli olarak gördüğü konuları tartışma olanağı yaratacağını ifade etti.

Hangi Downer doğru hangisi yalan söylüyor dersiniz?!

& & &

BİZİM BİMEDİĞİMİZ Mİ VAR?

Yunan basını bugünlerde pek doğurgan.Bazı gazetecilerin kulağı delik olmalı;ya da Yunan poltika merkezine ayak uydurarak yayın yapıyorlar.

Yunan basınına göre Türkiye ile Yunanistan Ege’deki sorunlar konusunda anlaşmaya varmak üzeredir.Ege ile ilgili tüm sorunları bir paket haline getirmek ve anlaşma imzalamak üzere gizli çalışma yapılmaktadır. Yine de bu gizli(?) anlaşma hakkında haber yapabiliyor Katimerini gazetesi.Ege’nin %80’ine yakını Yunan egemenliğine bırakılıyor;bazı bölgelerin 12 mil olması Türkiye tarafından kabul ediliyor.Bazı adaların etrafında 6 milden az bazı adalarda 6 mil esası benimseniyor.

Acaba bu Türkiye Dışişleri Bakanı Sayın Davutoğlu tarafından açıklanan “Komşularla sıfır sorun politikasının sonucu mu?” yoksa yeni bir Yunan balonu mu?

& & &

“KIBRIS YALANDAN BATACAK!”

Pazar gün azıcık da gülelim…Lefkoşa’nın sevdiği bir dosta rastladım geçen gün.Herkesin ah vah dediğine bakarak dağarcığındakileri ortaya döktü. Tam da “Pazarlık”.İşte ayaklı gazeteden alıntılar:

Padişah Kıbrıs adasından şikâyetler yoğunlaşınca Vezirlerinden birini göndererek araştırma yapmasını istemiş.Vezir Kıbrıs’ta inceleme yapmış ve Istanbul’a dönmüş.Padişah “Anlat bakalım ne gördün,ne öğrendin?Halk nice” demiş.Vezir eteklerini toplamış,sözlerini seçmiş ve başlamış:padişahım,

”Adana Çaydan,

Tarsus yılandan;

Kıbrıs yalandan batacak!”

Dostum durur mu;başladı dağarcığındakileri bir bir dökmeye:

“Rumların çanından;

Lefkoşa’nın çamurundan,

Müslümanın çalımından geçilmez!”

Ve de en vurucu olanı sona bıraktı:

“Gavuru bina;

Müslümanı zina yıkar!”

& & &

ÖZÜR DİLERİM

Dünkü yazımda bir alıntı yaptım.”Değerli dostum,Komutan” dedim ama “Bilgisayarımın” hışmına uğramış olmam gerekir ki “Hüseyin Mümtaz” diyemedim.Ya da once yazdım sonra kaybettim.Dünkü yazımda Trakya’da Yunan sınırına AB askerlerinin yerleştirilmesi ve buna ait değerlendirmeyi dostum Hüseyin Mümtaz’dan aktardım.Nasıl olsa görüşümüz aynıydı.Özür dilerim.İ.K.

& & &

OKUYUCUNUN KALEMİNDEN

BRAVO

“Türkiye Büyükelçimiz Türkmen geçen gün dolaylı olarak büyük sorunumuza değindi.GaziMağusa’da spor kompleksini açarken “Betting Shop açılışı olsa gelmezdim” dedi.Bravo.Betting Shop,şu kent sokaklarına kadar taşırılan kumarhaneler…

Biz okuduk,alkışladık.Acaba Hükümet bu uyarıya kulak verecek mi?Gençleri,aileleri yok eden bu batakhaneler kapancak mı? Spora katkı yapıyorlarmış!!!Utanınız.O zaman esrarı,eroini de serbest bırakınız;onların kârı daha yüksek;onlar da da Hükümet bütçesinin açıklarını kapatsınlar…Farkın ne?”

SÜHEYLA İLBER-Lefkoşa

& & &

ALINTERİMİZE SAYGI

“Bir müteahhit firmanın organizasyonu ile KKTC’ye çalışmak üzere geldim.Meslek Okulu mezunu yapıcıyım.İş veren ne demişse yaptık.Hükümetin her uygulamasına uyduk.Sağlık kontrolü yaptırdık.Harcama yaptık.Gece gündüz çalıştık.Her belgeyi sağladık.İşlemlerimi tamamlamak için gittiğim dairede onca belge yüzüme fırlatıldı.Şimdilik işlemlerin durdurulduğu söylendi.Tam 22 yıldan beri KKTC’deyim.Yurttaşlık için Yasal hakkım tamamlandı.Eğer ileride işlemler yeniden başlayacaksa, benim de yeniden başvuru yapmam gerekeceğini söylediler.Nasıl yasalara güveneceğimizi biri söyleyecek mi?”

A.K.-Lefkoşa(İsmi mevcut)

& & &

TÜRKLER MEZARLIĞI

“Balkanlar,Girit,Rodos,12 Adalar darken lâfı KIbrıs’a getiren bir dost,”Gel sana Yemeni anlatayım” dedi .Yemen’de taksiye bindik.Şöför Türk olup olmadığımızı sordu.Yarı Arapça yarı Türkçe anlaştık.Ben Türk lduğumuzu söyledim,O Osmanlı,Osmanlı diye mırıldandı.Kırık dçkük Türkçesi ile bize bir şey anlatmaya kalkttı: “Yemenin adı Makbarat al Etrek’tir…Bunun anlamını biliyor musunuz?Yani “Türkler mezarlığı!”…

Şimdi söyleyiniz bakalım söyleyebilirseniz “Burası Yemendir” türküsünü…Şuraya Türk askeri gönderilecek denince aklıma bunlar gelir.”

Binbaşı(Em.) Halil Ölçen -GaziMağusa