Harekat komedileri

CANBULAT

-Otağ Hanı-
Katılım
21 Mar 2008
Mesajlar
4,111
Tepkime puanı
0
Puanları
36
Konum
Tanrı Dağları Yaylağım, Orhun Nehri Sulağım
Harekat komedileri

Basında, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin terör örgütü PKK’ya karşı yürüttüğü kapsamlı hava ve kara harekatları ile ilgili sayısız haberler çıktı. Halen de çıkmaya devam ediyor.

Bu haberler tüm kamuoyunun ilgisini çekiyor. Reytinglerde ve okunma oranlarında önemli bir paya sahip. Detayları merak ediliyor. Bu nedenle, her tür küçük hareketlilik bile not edilerek anında ekranlardan, sayfalardan aktarılıyor.

Şüphesiz bir çok basın mensubu büyük fedakarlıkla haberleri en doğru şekilde aktarmaya gayret ediyor. Ancak, kimi zaman, belki heyecandan, belki daha fazla heyecan uyandırmak endişesinden, belki de biraz dikkatsizlikten operasyon haberlerinde çok ciddi hatalar yapılıyor.

Bu tarzdaki haberler anlamında aylardır aldığımız notları önümüze koyduk. Karşımıza biraz komik, ama biraz da daha dikkat etmemizi gerektiren hatalar olduğu gerçeği ortaya çıktı.

Yani, şapkamızı önümüze koyup, samimi özeleştiri ile bu hatalarımızla samimi bir şekilde eğlenip, yüzleşip, biraz da dikkat etmemiz gerçeği kendini hissettirdi. Bazen de, başka yerlerde operasyon haberlerindeki bu hatalara tanıklık ettik.

Hata bir yerde çıkınca başka yerlere sıçradığı da oldu. Dolayısıyla, kamuoyunun yanlış bilgilendirilmesi gibi bir durum ortaya çıktı.

İşte şimdi bunları hatırlama zamanı.

Bakın basında neler yazıldı, söylendi….ve aslında ise doğruları neler?

‘Diyarbakır 8. Ana Jet Üssü’ndeki F-16 savaş uçakları tüm Türk ve dünya kamuoyu tarafından yakından takip ediliyor. F-16’lar bu nedenle gözler üzerlerinde olduğu için bu sabaha karşı dikkat çekmemek için sessiz modunda kalkış yaptılar.’
DOĞRUSU: F-16’lar olsun, diğer savaş uçakları olsun hiçbir zaman sessiz kalkış yapamazlar. Cep telefonlarında olduğu gibi, ‘toplantı titreşim’ modunda bir özellikleri yoktur. Mutlaka kalkış anında uçaktan uçağa değişen ve ‘after burner’ modundan dolayı belirli bir kalkış gürültüleri olmak zorundadır.

‘F-16’lar dün bombardımandan sonra tekrar Kuzey Irak’a giderek bölgede bombardıman altına alınan PKK kamplarının fotoğraflarını çekti.’
DOĞRUSU: F-16 uçakları, av-bombardıman kabiliyeti haricinde asla ve asla fotoğraf çekemezler. Pilotlarda kendi amatör fotoğraf makineleri ile bunu yapmazlar. Keşif fotoğrafı çekenler Hava Kuvvetleri envanterinde de bulunan Fantom uçaklarının RF-4 uçaklarıdır. Ama F-16 üreticisi TAI fabrikası bu konuda dizaynı olanlara daima kapısını açık tutmaktadır.

‘Az önce Kandil'e paraşüt birliği indi.’
DOĞRUSU: Kandil Dağı tahminlerin ötesinde piknik yapmaya elverişli küçük ve sevimli bir tepe değildir. Türk sınırından en az 100 km uzakta olan Kandil’in operasyonel alanı 5 km eninde 14 km uzunluğundadır. TSK harekat boyunca hiçbir zaman bölgeye paraşütçü indirmemiştir.

‘Hava harekatı başladı. Gece bölümünde F-16 pilotları, kafalarına taktıkları ağırlığı 600 gram ile bir kilogram arasında değişen gece görüş gözlüğü sistemi ile hedefleri 12’den vurdu.’
DOĞRUSU: Lantirn sistemi gündüz şartları gibi gece harekat yapmaya olanak veren özel sistemlerle donatılmış F-16 uçaklarının bu operasyonları yapabilmesini mümkün kılar. Ama pilotların kafalarına böyle 6 yüz gramlık bir aparat takması gibi bir durum söz konusu değildir. Böyle bir şey olabilir mi?..Bir pilotun deyimiyle, sürekli böyle bir ağırlık adamı boyun fıtığı bile yapar....

‘Hava harekatları öncesinde Konya'da gizli gece atış talimi yapıldı. Operasyonlardaki başarı da bu yüzden. Sırrı çözdük.’
DOĞRUSU: Hava Kuvvetleri haftada en az iki kez gece uçuşu yapar. Atış eğitimleri de her pilota teğmen rütbesinden generalliğine dek sürekli verilir. 3. Ana Jet Üs yani Konya savaş pilotlarının başından beri hep genel eğitim merkezi olmuştur.

‘Bombardıman sırasında telsizde PKK'nın, ‘Kaçın, sığınakları terkedin' dediği öğrenildi.’
DOĞRUSU: Bombardımanda aksine sığınağa kaçılır.. Arazide ayna gibi ortaya çıkılmaz.

‘Uçaklar, helikopterler ve sınırdaki tanklar füzelerini PKK kamplarına doğrulttu.Artık harekat için geri sayım başladı.’
DOĞRUSU: Modern askeri teknolojide, dijital askeri koordinatlarla uçaklar, kobra helikopterleri hedefe arkalarını bile dönseler atılan mühimmat hedefe kilitlenir. Namluların bir bölümü ters durumda bile hedefe ateş edebilir. Ayrıca,1815 Waterloo savaşında olduğu topçu sınıfı da, ‘iki ileri bir geri, topla topla’ demiyor.

‘Birlikler sınırın sıfır noktasına yığıldı. Nefesler tutuldu. Artık her an içeri girebiliriz. Heyecan sınırda giderek artıyor.’
DOĞRUSU: Bir harekat olanca gizlilikle ve beklenmeyen yer ve zamanda gerçekleştirilir. Tıpkı, herkesin sonradan öğrendiği Kuzey Irak’a son yapılan kara harekatında olduğundaki gibi. Öyle sınıra sıfır noktasına gelip de, ‘Ben yığınak yaptım’ denilip, ‘Haydi arkadaşlar hazır mısınız, sınırın karşısına bir adım atlıyoruz ve hayırlı ile harekata başlıyoruz’ sözleri ile davul ve zurna ile operasyon başlatılmaz.
 
Üst