Hava Harp Okulu

Gök Yeleli Bozkurt

New member
TARİHÇE

Türk ordusunda havacılığın gelişmesi için her şeyden önce bir Hava Okulu’nun kurulmasına ihtiyaç duyulmuştur. Bu nedenle 3 Temmuz 1912’de Yeşilköy’de Hava Okulu açılmış ve 1926 yılında Eskişehir’e taşınmıştır. Havacılıktaki gelişmeler üzerine Eskişehir’de bulunan Hava Okulu 1 Ekim 1951 yılında Hava Harp Okulu dönüştürülmüş ve Hv.Plt.Kur.Alb. Gavsi UÇAGÖK komutanlığında eğitim öğretime başlamıştır.

Hava Harp Okulu inşaatı

30 Ağustos 1953’de Hava Harp Okulu’nun ilk mezunları olan 56 Hava Asteğmen, Hava Kuvvetlerinin kendi kaynaklarıyla yetiştirdiği ilk subaylardır. Bu subayların bir kısmı pilotaj eğitimi için Amerika Birleşik Devletlerine gönderilmiştir. Yine aynı gün Hava Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Fevzi UÇANER tarafından Cumhurbaşkanı adına Hava Harp Okuluna sancak verilmiştir.

Hava Harp Okulu Sancağı

Eskişehir’deki garnizonun zamanla yetersiz kalması nedeni ile 17 Eylül 1954’te İzmir’e nakledilen Hava Harp Okulu’nda uçuş eğitimi, 1955 yılında iki yıllık eğitim öğretimin sonuna alınmış ve okul kontenjanı 68’den 136’ya yükseltilmiştir.1955 yılında birinci sınıfa alınan 429 öğrenci; Hava Harp Okulu’nun en kalabalık devresini oluşturmuştur. Aynı yıl Hava Harp Okuluna ilk defa kız öğrenci alınmış ve 1961 yılına kadar 24 bayan öğrenci mezun olmuştur.

Hava Harp Okulu 'nun ilk bayan öğrencileri

1960 yılından itibaren Askeri Hava Lisesinin mezun vermeye başlaması üzerine Hava Harp Okulu öğrenci ihtiyacının çoğunluğunu bu kaynaktan karşılamaya başlamış, kontenjanın dolmadığı durumlarda sivil liselerden de öğrenciler alınmıştır.

Havacılık ve Uzay teknolojisinin hızla gelişmesi ile dört yıllık lisans düzeyinde eğitim öğretime ihtiyaç duyulmuştur. Bu nedenle, mevcut üniversite ve Harp Akademileri öğretim üyeleri ile bu kurumların diğer imkanlarından yararlanılmak üzere Hava Harp Okulunun İstanbul’a taşınmasına karar verilmiş ve Hava Harp Okulu 04 Temmuz 1967’de İstanbul Yeşilyurt’a taşınmıştır.

Hv. H. O. Açılış Töreni (Yeşilyurt 1967)

30 Ağustos 1968’de Hava Harp Okulu İstanbul’da ilk mezunlarını vermiştir. 1969-1970 eğitim öğretim yılından itibaren Hava Harp Okulunda üç yıllık eğitime başlanmış ve 30 Ağustos 1972’de Teğmen rütbesiyle ilk mezunlar verilmiştir. 1974-1975 eğitim öğretim yılından itibaren ise dört yıllık lisans seviyesinde eğitime başlanmış ve ilk dört yıllık mezunlar, 30 Ağustos 1978’de Hava Kuvvetlerinde göreve başlamışlardır.

Hava Harp Okulu' nun ilk mezunları

1960 yılına kadar bayan öğrencilerin de alındığı Hava Harp Okulu’na, 32 yıl aradan sonra 1992 yılından itibaren yeniden bayan öğrenci alınmaya başlanmıştır. 1996 yılından günümüze kadar 134 bayan Harbiyeli, Teğmen rütbesiyle mezun olarak Hava Kuvvetleri saflarında göreve başlamıştır.

Hava Harp Okulu mezuniyet töreni

Yine, 1992 yılından itibaren ikili savunma ve eğitim işbirliği çerçevesinde dost ve müttefik ülkelerden gelen, misafir öğrencilere de Hava Harp Okulu’nda eğitim verilmeye başlanmıştır. Bugüne kadar Hava Harp Okulu’ndan 120 Misafir Askeri Öğrenci (MAP) mezun olmuştur.

Yaş kütüğüne uçak maketi çakılması

17 Mayıs 2000 tarih ve 4566 sayılı kanunla Hava Harp Okulu Dekanlığı kurulmuş ve yeniden düzenlenen müfredat programıyla akademik eğitim faaliyetlerinin çağdaş ve etkin yürütülmesi açısından önemli bir adım atılmıştır. 2001-2002 Eğitim Öğretim yılından itibaren de lisansüstü eğitim veren Havacılık ve Uzak Teknolojileri Enstitüsü kurulmuştur.

Enstitü günümüzde hem diğer Kuvvet Komutanlıkları ve Jandarma Genel Komutanlığı personeline, hem de sivillere yüksek lisans ve doktora düzeyinde eğitim vermektedir.

Hava Harp Okulu, İstanbul/Yeşilyurt’taki kapalı ve açık tesislerine ek olarak Yalova’daki uçuş ve kamp eğitim tesisleri ile birlikte yaklaşık 4,5 milyon m2’lik bir alana sahiptir. Modern tesisleri, deneyimli eğitim kadrosu ve çağdaş anlayışı ile Hava Harp Okulu günümüz havacılık programlarının üst düzeyde uygulandığı seçkin bir eğitim öğretim kurumudur.

HHO KARARGAHININ GÖREVİ
Üst komutanlıklardan alınan direktifler doğrultusunda, eşidi ve ast Komutanlıklar ile koordineli olarak; Komutanın karar vermesi gereken konularda projeler üretilmesini sağlamak, faaliyetlerin takip ve sonucunu Komutan adına yürüterek müşavirlik görevini yürütmektir.

HHO KARARGAH TEŞKİLAT YAPISI
PER.Ş.MD.LÜĞÜ

İSTH. VE İKK Ş.MD.LÜĞÜ

PROTOKOL Ş.MD.LÜĞÜ

HRK.EĞT.Ş.MD.LÜĞÜ

ARGE Ş.MD.LÜĞÜ

MRK.KS.A.LİĞİ

LOJ.PL. VE KOOR.Ş.MD.LÜĞÜ

KOMPTROLÖRLÜK

DEĞ. VE DENT.BŞK.LIĞI

DİSİPLİN SB.LIĞI

Hava Harp Okulu tanıtım kitabı ;