Hayat Ya Cüretkar bir Maceradır...Ya Da Hiçbir Şey......

HAYAT Denilen şey!..

‘’ Hayat ya cüretkar bir maceradır..
Ya da hiçbir şey……………’’

‘’Yaşadın mı büyük yaşayacaksın, ırmaklara göğe bütün evrene karışırcasına. Çünkü ömür dediğimiz şey, hayata sunulmuş bir armağandır.Ve hayat sunulmuş bir armağandır insana…’’

Hangimiz doya, doya yaşamışızdır bu hayata sunulmuş ömrü?..Aşkın ölümsüzlüğünü!.. Tamamı sevgi ile bezenmiş yılları!..Ve acıyı!..Hüzünlerle bütünleşen kederi!..Alın yazısıymış denerek avuttuğumuz kaderi!..Doya, doya ve korkusuzca!..
Kimimiz ‘’ Vatan ‘’ aşkı ile yaşarız!..Kimimiz hasret kalırız ‘’ Vatan’a ‘’..Kalbimizi ufukların ötesinde bırakır, şiirler yazarız yavuklumuza..Çiçek oluruz bahar dallarında açarız..Gönüllere girer sevgiler saçarız..Hele birde aşkı için yanan bir kalp varsa aklında.. Eyvah!..Mevsimler gece, gündüz gelip geçer ömrümüz..Hep o vardır hayallerde ..Bir nefes kadar yakında ve bir bakışçasına uzağındadır yanan kalplerde!..
Yazarız kalbimizin ateşini karlı dağların zirvesine!..Dökeriz duygularımızı o güzel yarin bizim için çarpan yüreğine..’’ Bazen duygularımız karlı dağların zirvesinde açan çiçek olur!.. Bazen de cam üzerinde ki buğuya yazılır bir var olur, bir kaybolur!..’’
Sen seç sevginin çeşidini!..Bazen vazgeçilmez, bazen zorlu ve bazen de serüven olsun!!..’’Birincisi Vatanın, ikincisi yarin sonuncusu ise hayatın olsun..’’ Ama inanmıyorsan sevgiye!..Unut gitsin bunları!.. Hatırlasan da zevk almazsın.. Çünkü sen o üç sevgisiz hayatı tat alarak yaşayamazsın!...
Gönülde biter her şey..Akla gelse de samimi bir ilişki, gönlün hayır dediğine ısınmak mümkün olmaz..Zaten böyle bir sevginin karşılığı da bulunmaz!..
Hayat sevgi midir?..Sevgiyle mi dolmalıdır?..Sen seç!..Dost mudur?..Sevgili midir?..Arkadaş mıdır?..Senin için özel olan!..Yoksa hepsi midir hayata anlam katan?..
Sana yapılan iyiliği mermere kazı..Kötülüğü toza yaz!..Mutluluk ,sorunsuz bir yaşam değil, onunla başa çıkabilme yeteneğidir!..Sen istedikçe değil, onu kazandıkça mutlu olursun!.
Gülmek için mutluluğu bekleme, sonra tebessüm bile edemezsin!...Kişiliğini ve kimliğini hiçbir değerle değiştirme!..Kişiliğin seni ama kimliğin Milletini belirler..Sen var olabilirsin ama Milletin ve Vatanın olmadan bu kişilik ne ifade eder?..
Hayat denilen şey nedir sizce?..Yukarıda sıralanan duygu yumakları mıdır?..Yoksa bu yumaklarda kalan duygular mı?..Hiç söylenmemiş ve hissedememiş o yüreklerde kalan yaşanmamışlar mı?..
Hayat mı güzel?..Yoksa sevmek mi?..Aşkı mı tercih edersin, aşkın için ölmeyi mi?..Ölüm bedeli ise aşkın!..Seç o zaman aşkın için ödeyeceğin bedeli!..Görelim yüreğinden gelen duygu selini,aşk için feda edileni!..
Zamanı durdursan, hayata olan borcunu sorsan!..Sevgiye mi yoksa yaşadığın günlere mi kalırdı borcun?..
Sevgisiz, aşksız geçen bir ömürse eğer hayatın!..İnan ki bedeli olmayan bir hayat senin ki!..Ne ömür, ne de aşktır ödenecek bedel…
Seçimini sen yap!..
Ya hayatı seç ya da aşkı!.. Ama inan ki ikisi de yaşayacağın bu ömre bedel!..

( Bu yazım öncelikle ŞAFAK vakti doğanlara ithaf edilmiştir!..)
Atilla ÇİLİNGİR.

,

Türkkızı

Dost Üyeler
66. Sone
.
Vazgeçtim bu dünyadan tek ölüm paklar beni,
Degmez bu yangin yeri, avuç açmaya degmez.
Degil mi ki çignenmis inancin en seçkini,
Degil mi ki yoksullar mutluluktan habersiz,
Degil mi ki ayaklar altinda insan onuru,
O kizoglan kiz erdem daglara kaldirilmis,
Ezilmis, hor görülmüs el emegi, göz nuru,
Ödlekler geçmis basa, derken mertlik bozulmus,
Degil mi ki korkudan dili bagli sanatin,
Degil mi ki çilginlik sahip çikmis düzene,
Dogruya dogru derken egriye çikmis adin,
Degil mi ki kötüler kadi olmus Yemen' e
Vazgeçtim bu dünyadan, dünyamdan geçtim ama,
Seni yalniz komak var ya, o koyuyor adama.

Çeviren: Can Yücel
.
William Shakespeare

Ellerinize emeğinize sağlık efendim,çok değerli bir paylaşım..:)

KARAHAN

Dost Üyeler
Harika bir yazı yüreğinize sağlık, içinde kendim içinde bişeyler bulduğum ve tekrar tekrar okuduğum bir yazı....

SEVDALI REİS

New member
Hayatı gülümseten yüreğinize ve kaleminize sağlık..
Bende kendime düşün payı alma gayretindeyim. Teşekkürler...