Hükümet Ekonomiye Yönelmeli

İsmet Kotak

Onursal Üye
Hükümet Ekonomiye Yönelmeli

KKTC Cumhurbaşkanı M.A.Talat’ın 29 Haziran 2009 Pazartesi program yayınlandı.Buna göre saat 16:00’da ABD Dışişleri Bakanlığı AB İşlerinden Sorumlu Müsteşar Math Bryza ve ABD Büyükelçisi Frank Urbancic’i kabul edecek.Bu arada da Yeşilırmak’ı ziyaret ederek halkla söyleşi yapacak.Bu ara batıdaki yerleşim yerlerini ziyareti programa almış olmalı.

Bu girişi şunun için yaptım: KKTC’nin yatıp-kalkıp Kıbrıs konusunu önde tutması bana göre mali ve ekonomik alana birşey kazandırmaz.Ambargo uygulayanların ekmeğine yağ-bal sürülür.Zaten son zamanlarda Kıbrıs’ı ziyaret etmeyen bir tek Mısır Devlet Başkanı kaldı.Yakında o da petrol-gaz diyerek gelir ve boy gösterir.

Bana göre Hükümet ve Meclisteki Grubu ile girişimler için tetikte olmalı ama ekonomik alanda atılması gereken adımları da atmalıdır. Hem de gecikmeden…Bir Dikmen çöplüğünün faturasının daha dün göreve gelen Ersan Saner’e ve onunla birlikte UBP Hükümetine çıkarılması insafla bağdaşmaz. Ancak gel gör ki bizi Ruma yama yapmak isteyenler hep pusudadırlar ve de hep protetso edecekleri birşeyler bulmaktadırlar. Dikmen çöplüğü,rezil ettikleri Tarih kitapları,kapatıp Türk öğrencileri Güneye gönderdikleri Kolejlerin açılması, onları serseme çevirmektedir. “Sınavı bahane ederek” hakaretler yağdıranlar Güneyde de sınav olduğunu bilmiyorlar mı? Biliyorlar ama hınzırına konuşuyorlar…Bana göre bunları göğüsleyelim,halka gerçekleri açıklayalım ama Maliye Bakanı Ersin Tatar gibi de gerçekeleri olduğu gibi açıkladıktan sonra alınacak önlemleri de işaret edelim.Gereken adımları atalım derim…

UBP’nin Seçim Bildirgesi, son derece halka dönüktü. Hükümet Programı bu bildirgenin ilk beş yılına sığdırılacak hızmetleri içermektedir.Bakanlar yarını beklemeden ev ödevlerini yapmalı ,atamalarını tamamlamalı, Programda kendilerine verilen görevleri yerine getirmek üzere bir yerinden başlamalıdırlar.

Bana göre sınırları delerek, ha babam de babam, Ruma kapı açıldığına bakarak kepeng indirmekte,çekleri geri geldiği için sağlığı bozulan Esnaf ve Zanaaatkara derhal “Kıbrıs Türk Kooperatif Merkez Bankasından “Ucuz kredi aktarılması ve Esnaf Kooperatifi yoluyla düşük faizli para ile destek verilmesi kaçınılmazdır.Geçmişte Kooperatifler, tarım alanına, esnafa, zanaatkara hızmet veriyordu. Bir ara tüccara para aktarır oldu. Oysa Bakanlık dönemimde yaptığımız “Sosyal Sigortaların tüm parası K.T.Kooperatif Merkez Bankasına yatacak” diye Yasaya madde koyduk. O paraların krediye dönüşmesi e saydığım kitleye hitap etmesi gerekmektedir.Sayın Tatar,Başbakanla bunu çözecek yetenektedir.

Gençliği ve dinamikliği kuşku kaldırmaz Sunat Atun artık Kalkınma Bankasını devreye sokmalı ve orta ve büyük ölçekli yatırımların önünü açmalıdır. Belki de Bankacılık Yasasının dışına taşmak için özel Yasa yapılarak KKTC’de yatırım seferberliği yaratılmalıdır.Çünkü UBP umut dağıttı. Bunu yerine getirmek zorundadır.

Türkiye ile “Yatırım kredileri için özel anlaşma “yapılmalı ve Bakanlığın uygunluk bildirimi üzerine KKTC’deki üretgen yatırımlara Türkiye’den uzun vadeli düşük faizli kredi sağlanmalıdır. İşte balık tutmayı öğretmenin yolu budur… Bu projelerin Ankara’daki Komitelerden tek başlarına onay alması bugüne kadar olanaksız olduğunu deneyen herkes bilir.

Varsın yabancı misyonlar da Cumhurbaşkanı Talat’ın kapısını aşındırsınlar. Dışişleri Bakanı Özgürgün onları yakından takip edecek konumdadır.O bunu başaracağını ilk günden bugüne verdiği beyanatlarla kanıtladı.

Başbakan Eroğlu’nun basın topalantısında yaptığı açıklamaları yersiz bulanlar boşuna konuşuyorlar. Ona buna yapılan yardımlar ve bütçede açılan gedik, Başbakan tarafından açıklanmasa acaba kimin tarafından açıklanacaktı?

KKTC derlenmek ve toparlanmak durumundadır. Yeter ki yatırım kararları süratlı alınsın.