İki Liderden Aynı Konuya, Ayrı Yaklaşım !

Ayla Berkin

Onursal Üye
Web sitesi
www.aylaberkin.com
İKİ LİDERDEN AYNI KONUYA, AYRI YAKLAŞIM !

Kıbrıs Müzakereleri konusunda yapılan görüşmeler sonunda İki Liderin verdiği demeçlerde ki tutarsızlık dikkatimi çekti. Bu demeçlerde gerek Sayın Derviş Eroğlu Gerekse Sayın Hristofyas aynı konuyu, ayrı içerikle ifade etmişler.

Lefkoşa, 11 Ekim 11 (T.A.K.): Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, bugün bazı başlıklarda karşılıklı al-ver yaparak yakınlaşmalar sağladıklarını belirterek, “Bugün verimli bir gün olduğunu söyleyebilirim” dedi.

Lefkoşa, 11 Ekim 11 (T.A.K): Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas, “müzakere sürecinde önemli noktalarda sonuçlar elde ettiklerini, ancak Türk tarafında cayma olduğunu” savundu.

İşte iki liderin aynı konu üzerine verdikleri bilgilendirme. Bunu biraz açalım isterseniz, Sayın Eroğlu: bazı başlıklarda al-ver yapıldığını bunda da bir yakınlaşma, yani bazı al-ver konularında hem fikir olduklarını söylemektedir. Sayın Eroğlu T.A.K.’ın aynı başlıklı haberinde bir de şunu demektedir. Hristofyas’ın bu al-ver konusunda bazı yer isimleri verdiğini bunun da bu aşamada yanlış olduğunu, halkı şimdiden tedirgin etmenin doğru olmayacağını ifade etmektedir.

Peki, Sayın Cumhurbaşkanım, eğer siz bir al-ver yaptıysanız, bazı yerlerimizi verme konusunda anlaştıysanız ki ifadenizden bunu anlıyorum. Bunu şimdi öğrenmemizden niçin çekiniyorsunuz. Şimdi öğrensek de. Müzakerelerin bitiminde bir oldubittiyle karşı karşıya kaldığımız da öğrensek de netice değişecek mi? hayır! Yine vatandaşlar olarak önümüze konulan referandum sandığının başına gidip fikrimizi yansıtacağız. Kızıp öfkelenenler o zaman da olacak, bu al-verin içeriğini şimdi öğrendiğimizde de olacak. Ama en azından bir oldubittiyle karşı karşıya kaldığımız zamandakinden daha az belki de daha yapıcı bir kızgınlık olacak. Çünkü bu gün geri adım atma imkanımız vardır. Fakat müzakerelerin bitiminde referanduma gidilirken böyle bir imkandan da yoksun kaldığımızı bile bile referanduma giderken ki öfkeyi şu anda düşünmek istemiyorum. Sizce hangisi daha iyi Sayın Cumhurbaşkanım?

Cumhurbaşkanımız böyle söylerken dün yapılan görüşmeler için “bugün verimli bir gün oldu” derken bakın Hristofyas ne diyor:

“Ekonomi ve İç Güvenlik konularında cuma günü yapılacak görüşmeye kadar sonuç alınmasını dileyen Hristofyas, “Bunu diliyorum, çünkü emin değilim” diyerek, o günün pek de verimli geçmediğini anlatmak istiyor sanki. Sırada Mülkiyet, Toprak ve Yönetim gibi konular bulunduğunu söyleyen Hristofyas, “önemli noktalarda sonuçlar elde ettiklerini düşündüklerini ancak Türk tarafında cayma olduğunu” da savunurken, içimizi de ferahlatmıştır.

Tabii tüm bunlar bir bilinmeyen üzerine yaptığımız varsayımsal düşünceler. Kim neyi verdi, kim neyi aldı. Kim hangi yetkide ısrar etti kim o yetkiyi ona vermedi bilmiyoruz. Kurbanlık koyunlar gibi salıverildiğimiz mera da kurban edileceğimiz güne dek mutlu bir şekilde yaşamaya çalışıyoruz.

Liderlerimiz bizim en rahat şekilde nasıl kurban edileceğimizi bilmeden o güne dek tedirgin olmadan yaşamamız için uğraş veriyor.

Oysa Sayın Eroğlu’nun “bazı başlıklarda karşılıklı al-ver yaparak yakınlaşmalar sağladık” demesi bile tedirginliğimizi arttırmaya yetmişti. Fakat hemen arkasından Hristofyas’ın demeci ise içimize su serpti.

Şu küçücük cümle bile bizi mutlu etmeye yetti. “Cayma ihtimalimizin” Hristofyas tarafından dillendirilmesi.

Demek ki, her ne kadar neyi, nereyi, hangi yetkiyi ve iradeyi alıp verdiğimizi bilmesek de yapılan görüşmede yakınlaşma olur gibi olmuşsa da hala “cayma ihtimalimizin” masada duruyor olması da bizim için yeterli bir ümit demektir geleceğimiz açısından.

Ne garip değil mi Türk tarafının lideri yakınlaşma olduğunu söylerken, Rum Lider bu yakınlaşmaya güvenmediğini ifade ediyor. Her ikisi de kendi vatandaşının nabzını tutmaya devam ediyor. Bizler de bu çelişkili sözlerin altında yatan gerçekleri bulmak için kafa patlamaya devam edeceğiz, ta ki referandum günü gelip çatana dek. İnşallah o gün her iki toplum içinde hayırlı bir gün olur!

Ayla Berkin
12.10.2011