İllaki Fatih Projesi!..

Makbule ÖTÜKEN

Onursal Üye
İLLAKİ FATİH PROJESİ!..

Türkiye’mizin Başbakanı Sn. Tayyip Erdoğan Anavatanda ki kimi okullarda uygulamaya konma aşamasındaki Fatih Projesini şöyle özetliyor “Fatih Sultan Mehmet, İstanbul’u fethederek, karanlık bir çağa, Orta çağa son vermiş, Yeni çağ’ı yeni bir çağı başlatmıştı. İşte bizde bugün Fatih Projesi ile sadece eğitim sisteminde değil, eğitimin etkilendiği her alanda bir çağı kapatıyor, yeni bir çağı bilgi çağını, bilgi teknolojileri çağını hep birlikte buradan açıyoruz.”

Ne yazık ki, bizdeki bilginin ışığından yarasalar misali ürkenler kendi köşelerinden söylenmeye, oraya buraya çamur atmaya başladılar. Zira İstanbul’un Fethi ve Fatih Sultan Mehmet Han, Bizans’ı çökertti. Bizdekiler kendi yoldaşlarının köhne Bizans’a olan bağlarını hatırlayarak, Yoldaşlarının 1453 hezimeti ile nasıl kahrolduklarını hatırlamalarını istemiyorlar..Çünkü Papalık ve Tekfurlukların; sadece azınlık halklara değil, kendi soydaşlarına da kan kusturdukları, hayatlarını zindan ettikleri gerçeğiyle yüzleşiyorlar yüzlerce yıl sonra yine bu projeyle!

Zaten Sn. Türkiye Başbakanı Erdoğan’da o karanlık, şehvet ve kan kokan Bizans’ı anımsatıyor. Fatih Projesinde! Hatırlayacaksınız “FETİH 1453” filmi gösterime girdiğinde Yunanistan’ın fanatikleri öfkeden hop oturup hop kalkmışlardı. Sanırım Rum komşularımız da aynı tepkiye girdiler beklide. Kolay değil Fetih filminde vahşi Bizans aynasında kendi çirkin ve vahşi yüzlerini gördüler. Kıbrıs Türküne reva gördükleri soykırım girişimlerini de anımsadılar! Ortaçağ’la birlikte OSMANLI’NIN nasıl insanüstü akıl , zeka, bilgi ve cesaretle zulmün Merkezi köhne Bizans’ın çöküşünü ürpererek gördüler ve belki de ağladılar!.

Bizans’ta, kara cüppeli papazların izbe, karanlık mabet köşelerinde din adamı kisvesi adı altında; hak, hukuk, adalet ve insanlıktan yoksun ve dini değerlerden gayri her şeyle iç içe girdikleri tarihi bir gerçektir. Sözde Hıristiyanlığın savunucusu bu zatların; fakir halkı sömürerek; geniş topraklara, devasa zenginliklere ve servetlere sahip oldukları da biliniyor!

Allah Korkusu olmayanların; insana saygı ve sevgisi olabilir mi? Yüce dinimiz İslam; insanoğlunu yaratılmışların en değerlisi sayar.”Severim yaratılanı Yaradan’dan ötürü” deyişi de hiç boşuna söylenmemiştir! Onu sevmek, onu korumak, onu bolluğa, berekete, huzura ve mutluluğa kavuşturmak Yüce dinimiz ve Onun yüce Kitabı Kuran’ı Kerim de ısrarla vurgulanmaktadır. İslamiyet; aydınlıktır, İslamiyet; huzurdur, İslamiyet; kardeşliktir, barıştır, adilce paylaşımdır, insanın insana kul köle olmadığı, bir yaşam felsefesinin ta kendisidir. Hep onu müjdeler, onu öngörür!

İşte islamın bu nurlu yolunda;

Türkiye Cumhuriyeti Devleti; 70 milyonu aşkın nüfusuyla haşmetli bir yükseliş ile aydınlanma ve, aydınlatma projeleriyle dünya devletler ailesi içinde ‘ZÜHRE YILDIZI’ misali parlamayı sürdürüyor.

Şükürler olsun, Fatih’in aydınlattığı bilim ve bilgi çağından esin alarak Hem Türkiye’yi Hem Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetini; mutlu, başarılı, güvenli günlere taşıma uğraşı verenlere! Kıbrıs Türkünün daima şanslı olduğuna inananlardanım! En büyük şansımız Anavatanımız Türkiye ve gelmiş geçmiş hükümetleriyle birlikte; Yükselen Türkiye’nin baş mimarı Başbakan Sn. Erdoğan ve titizlikle seçmiş ve seçilmiş kurmaylarıdır!

* * * * *

Eğitim her şeyin başıdır, mihenk taşıdır. Türkiye’de pilot bölge seçilen okullarda başlayıp, ülkemiz de de uygulamaya geçileceğini öğrendiğimiz Fatih Projesinin uygulama alanı bulması; sadece ülkemizin iki yakasının bir araya gelmesini istemeyenlerin isine gelmez!

CTP/ TDP ve sendikalar aynen ilahiyat ve Kulliye tepkileri gibi Fatih Projesine de olumsuz yaklasiyorlar!

Osmanli kultur ve degerlerinine projelenmes’ne ofkeleniyorlar!

Ne yani kohne Bizansi mi projelenmesin!!!

Yetkili agizlarin anlatimiyla Turkiye`de``Egitimde FATİH Projesi uygulamasi, eğitim ve öğretimde fırsat eşitliğini sağlamak ve okullardaki teknolojiyi iyileştirmek amacıyla Bilişim Teknolojileri araçlarının öğrenme-öğretme sürecinde daha fazla duyu organına hitap edilecek şekilde, derslerde etkin kullanımı için; okulöncesi, ilköğretim ile ortaöğretim düzeyindeki tüm okullarımızın 620.000 dersliğine dizüstü bilgisayar, LCD Panel Etkileşimli Tahta ve internet ağ altyapısı sağlanacaktır. Dersliklere kurulan BT donanımının öğrenme-öğretme sürecinde etkin kullanımını sağlamak amacıyla öğretmenlere hizmetiçi eğitimler verilecektir. Bu süreçte öğretim programları BT destekli öğretime uyumlu hale getirilerek eğitsel e-İçerikler oluşturulacaktır.

Fatih Projesi Millî Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülmekte ancak, Ulaştırma Bakanlığınca desteklenen bir projedir. 5 yılda tamamlanması planlanmıştır. birinci yıl ortaöğretim okulları, ikinci yıl ilköğretim ikinci kademe, üçüncü yıl ise ilköğretim birinci kademe ve okul öncesi kurumlarının BT donanım ve yazılım altyapısı, e-içerik ihtiyacı, öğretmen kılavuz kitaplarının güncellenmesi, öğretmenler için hizmetiçi eğitimler ve bilinçli, güvenli, yönetilebilir BT ve internet kullanımı ihtiyaçlarının tamamlanması hedeflenmektedir.

Fatih Projesinin amac ve gerekcesi her turlu saplantidan uzak degerlendirilirse bilgisayar ve internet becerisi oldukca yuksek olan Kuzey Kibris ogrencilerince kbenimsenip basariyla uygulama bulacak CAGDAS bir proje! Sn Aysu Basri konuya egitmci gozuyle bakamadigindan olsa gerek biraz isi siyasetle karistirmis!

Muhakak ozel okullarin durumu tabii kid aha elverisli! Devlet okullarimizin kapasitesiz ve basarisiz ve ``sisteminin urpertici ``olmasinin bas sorumlusu Egitim Sistemimizi GREV MODUNA BAGLAYAN SENDIKALAR DEGIL MI Sn Basri bunu gozardi etmemek gerekmez mi!

CANBULAT

-Otağ Hanı-
Tanrı Dağları Yaylağım, Orhun Nehri Sulağım
Cevap: İllaki Fatih Projesi!..

İşin içinde başbakan varsa; durup düşünmek gerekir. Okullara getirdiği medya yönetimi dersini herkes öve öve bitirememişti. Daha sonra ise ne amaçlı olarak getrildiğini MEB değil Ulaştırma Bakanı ağzından kaçırdı. Bu ülkeye eğitim şart. Başta eğitimsiz insanları uzaklaştırmak şart. Pilot bölgede büssürü tablet bilgisayar dağıtıldı. teknolojiye ayak uyduracak yenilik yapıldı denildi. İçerikten bahseden hiçbirisi çıkmadı.