İyi İnsanlar İyi Atlara Binip Gittiler

Gökçen

Dost Üyeler
Web sitesi
www.kibris1974.com
İyi İnsanlar İyi Atlara Binip Gittiler
[FONT=Palatino Linotype, Palatino, sans-serif]Tıp fakültesini yeni bitirmiş, pratisyen hekim olarak ilk görev yaptığım
[FONT=Palatino Linotype, Palatino, sans-serif]yere, Konya'ya bağlı bir beldenin sağlık ocağına gitmiştim. Gençtim,
[FONT=Palatino Linotype, Palatino, sans-serif]bekârdım. Küçük bir beldeydi gittiğim yer. İlk gece bir eve misafir
[FONT=Palatino Linotype, Palatino, sans-serif]olmuştum. Tren istasyonunun hemen yanında bir evdi.
[FONT=Palatino Linotype, Palatino, sans-serif]Akşam yemeğinden sonra çaylarımız gelmiş, sohbetler edilmişti. Üzerimde
[FONT=Palatino Linotype, Palatino, sans-serif]yol yorgunluğu, geldiğim yeni yerin yabancılığı vardı. Saatler ilerliyor,
[FONT=Palatino Linotype, Palatino, sans-serif]ağır bir uyku beni içine çekiyordu. Ev sahibine bir şey de diyemiyordum.
[FONT=Palatino Linotype, Palatino, sans-serif]Bir müddet daha geçti; yine bir hareket yoktu. Evin büyüğü olan
[FONT=Palatino Linotype, Palatino, sans-serif]büyükanneye sıkılarak:
[FONT=Palatino Linotype, Palatino, sans-serif]"Anneciğim, sizin buralarda kaçta yatılıyor?" dedim.
[FONT=Palatino Linotype, Palatino, sans-serif]Büyükanne:
[FONT=Palatino Linotype, Palatino, sans-serif]"Evlâdım treni bekliyoruz. Az sonra tren gelecek, onu bekliyoruz" dedi.
[FONT=Palatino Linotype, Palatino, sans-serif]Merak ettim, tekrar sordum:
[FONT=Palatino Linotype, Palatino, sans-serif]"Trenden sizin bir yakınınız mı inecek?"
[FONT=Palatino Linotype, Palatino, sans-serif]Büyükanne:
[FONT=Palatino Linotype, Palatino, sans-serif]"Hayır evlâdım, beklediğimiz trende bir tanıdığımız yok. Ancak burası uzak
[FONT=Palatino Linotype, Palatino, sans-serif]bir yer. Trenden buraların yabancısı birileri inebilir. Bu saatte,
[FONT=Palatino Linotype, Palatino, sans-serif]yakınlarda, ışığı yanan bir ev bulmazsa, sokakta kalır. Buraların
[FONT=Palatino Linotype, Palatino, sans-serif]yabancısı biri geldiğinde, ışığı yanan bir ev bulsun diye bekliyoruz.
[FONT=Palatino Linotype, Palatino, sans-serif]Konya Ovası'nda ya da bir başka yerinde Türkiye'nin, trenden inen
[FONT=Palatino Linotype, Palatino, sans-serif]yabancılar için "Işığı yanan evler" yerinde hâlâ duruyor mudur?
[FONT=Palatino Linotype, Palatino, sans-serif]Yabancılar, yorgun bedenlerini yün yataklarda dinlendirmeye devam
[FONT=Palatino Linotype, Palatino, sans-serif]ediyorlar mı? Aç bir köpeğin önüne bir kap yemek bırakan kadınlar
[FONT=Palatino Linotype, Palatino, sans-serif]yaşıyorlar mı? Kuşlara yuva yapan mimarlar sahi şimdi neredeler?
[FONT=Palatino Linotype, Palatino, sans-serif]Bu güzel insanlar, atlarına binip gitmişler. Bizler, atlarına binip giden
[FONT=Palatino Linotype, Palatino, sans-serif]güzel insanlara sahip bir medeniyetin yetimleriyiz. Çekip gidenlerin
[FONT=Palatino Linotype, Palatino, sans-serif]doldurulmamış boşluklarında savrulup duran yoksullarız.
[FONT=Palatino Linotype, Palatino, sans-serif]Şair öyle diyordu:
[FONT=Palatino Linotype, Palatino, sans-serif]"Güzel insanlar, güzel atlara binip gittiler."
[FONT=Palatino Linotype, Palatino, sans-serif]Şimdi bu güzel insanlar, neden ve nasıl atlarına binip gittiler? Onları ne
[FONT=Palatino Linotype, Palatino, sans-serif]yıldırdı da bir daha dönmemek üzere, sessiz sedasız gittiler? Ey güzel
[FONT=Palatino Linotype, Palatino, sans-serif]yurdumun güzel insanları! Neredesiniz?

Not: Alıntıdır