İyimser ve Umutlu

Özcan Özcanhan

Onursal Üye
İYİMSER VE UMUTLU

Hiç de düşmanca, kabaca, hakaretamiz bir davranışını görmedim.

Kısa ve öz konuştu, sorulan soruları, dile getirilen görüşleri dinledi ve kesin ifadelerle , görüşlerini, deneyimlerini nazikce vurguladı.

Kuzey Kıbrısta yaşanan bazı sıkıntıların ve sorunların beraberlikle, birlikle çözümlenebileceğini belirtti.
1974 öncesi ve sonrası gelenlerle Kıbrıslı Türkler arasında ayrışmanın olmaması gereğine dikkat çekti.

Eğitim, sağlık ve yönetim aksaklıklarının işaret edilmesi üzerine bazı ihmaller ve hatalar olduğundan bahsetti.
Ama, bir Elçi, bir diplomat olarak , eleştirmek ve müdahale etmek görevi olmadığını, kendilerinin böyle bir şey ne geçmişte yapmadığını ne de şimdi yapmayacağını söyledi. Kullandıkları sözleri aynen banda kaydetmediğimden burada tırnak içinde yayınlayamayacağım. Fakat , hatırladığım kadarını sizlerle paylaşacağım. Kaydeden gazeteci de oldu....
Haa, sırası gelmişken bizim bazı gazetecilerin, kendisinin (Sn Akçanın) söylediklerini değil de, kişisel kendi düşüncelerini haber yaptıklarına şaştığını gizlemedi.. “sisin gibi düşünen 1-2 kişisiniz” nasıl dendi, nasıl kullanıldı... yapılan haberi okumadım, bilmiyorum. Ama, Sayın Büyükelçiyi şaşırttığına göre bir gariplik olsa gerek diye düşünüyorum.

Kimden bahsettiğimi anlamışsınızdır, herhalde.
Evet, Türkiye Cumhuriyetinin yeni Lefkoşa Büyükelçisi Sayın Halil İbrahim Akçadan bahsediyorum.

Dün, STAR medya gurubu ve ADA tv yi ziyaretlerinde onu daha yakından görmek, dinlemek ve tanımak imkanı bulduğum için kendimi şanslı ve mutlu addederim.

Geçmişte kullandığı bazı ifadeler nedeniyle, bazı çevrelerce istenmeyen şahıs –persona non grata- bile ilan edilen ve TC yardım heyetindeki sorumlu görevinden geri alınması da istenen kişi. Bırakın geri alınmasını, TC Büyükelçisi olarak terfi ettirildi.

Onu tanıdıktan ve dinledikten sonra anladım ki Ankaranın kararı hatalı değil, isabetli oldu.

Bazı sendikacıların, medya çalışanlarının, siyasi liderlerin acımasızca eleştirileri ve saldırıları karşısında küsmedi, darılmadı. Kıbrıs Türklerini anlamaya çalıştı ve çalışıyor.
Ve söz veriyor. Bir Büyükelçi olarak bizlerin refahı, kalkınması, güvenliği ve Ankara ile tam bir uyum içinde ilişkiler sürdürmesi için elinden geleni yapacaktır. Ben öyle anladım ve de inandım.

Ekonomik sıkıntılarımızın,ekonomik, eğitim, sağlık vs sorunlarımızın aşılması hiç zor değildir diyor. KKTC nin geleceği parlaktır inancındadır. Umutsuz değildir. Çünkü, imkanlar, doğal kaynaklar, potansiyel ve yüksek eğitimli elemanlar vardır.

Çok güzel, iyimserlik, umut ve güven verici sözler kullanmıştır.

Keşke daha önceleri de “hantal” devlet yapısını, siyasi liderlerin ve hükümetlerin hatalarını dile getirip eleştirirken, “kıral çıplak” demeseydi de çok daha diplomatik, uslup ve kelimeler kullansaydı. Eminim şimşekleri bu kadar üzerine çekmiyecekti.

Kendilerine görüş ve eleştirilerinde haklı olduğunu söyledim. Ancak, söyleyiş tarzının diplomaside yeri olmadığını hatırlattım.

Anladım veya anladığımı zannediyorum ki, Sayın Akçanın Kıbrıs Türküne karşı bir husumeti, düşmanlığı yoktur. Kendine göre doğruları dile getirdi ve haklıdır da.
Başımıza gelenlerin nerelerden kaynaklandığını artık bilmeyen, görmeyen mi kaldı. Gelmiş geçmiş hükümetler, koalisyonlar, siyasi partiler bol keseden atmasaydı, har vurup harman savurmasaydı, eşe dosta devlet kapılarında iş, ihalelerde inanılmaz fazlalıklara ve ihmallere izin vermeseydi, onlarca müdür, müsteşar, müşavir görevden alınarak yerlerine bir o kadarı da tayin edilmeseydi, Rumdan kalan kaynaklar adilane ve tarafsızlıkla değerlendirilseydı, tasarrufa ve kamu harcamalarına özen gösterilseydi bunca sıkıntılara düşer miydik?

Nüfus artışı da bizlerin politikaları, hatalı iş gücü celbi ile cesaretlendirilmedi mi? Sıralamakla bitmez.

Sayın Akça umutlu. Bunlar hep halledilir diyor. Zaman alabilir ama halledilir.

Ve söz de veriyor. Elinden geleni, gücünün yettiği kadar yapacaktır.

Öyleyse, haydi hep birlikte kendilerine yardımcı olalım ki o da bizlere yardımlarını esirgemesin.

Herkese kolay gelsin.

Hoş geldiniz Sayın Büyükelçi, görevinizde üstün başarılar dileklerimle.

* * * * *
GÜNEŞE KAÇMAK

Bülent Dizdarlı kardeşim beni de hatırladı ve son kitabından bir adet de bana ulaştırdı.

Doktorluğu, gazeteciliği, şairliği, Çetin Kaya basın sözcülüğü yanında kitap yazarlığı da olduğunu bilmiyordum. Bravo vallahi.

Çok güzel yazmış. Büyük!! yazar zannettiklerimizden daha akıcı bir uslupla öylesine bir konu geliştirmiş ki.... kutlarım. Okumanızı tavsiye ederim.

Dizdarlı kardeşimin Başarılı çalışmalarının devamını dilerim.

Özcan Baba

Türkiye Sevdalısı

Dost Üyeler
Cevap: İyimser ve Umutlu

Bir söz vardır. Atılan bir tokatı bin öpücük affettirmez diye. Kıbrıs Türkü için besleme diyenleri asla unutmadık, unutmayacağız. Birilerinin gizli planlarını Kıbrıs Türkü artık çok iyi biliyor. Gizli olan niyetler elbette zamanla açığa çıkacaktır.