Kelimeyi Tevhid

kerem71

Guest
KELİME İ TEVHİD

Kelime-i Tevhide Ait Hadis-i şerifler

Nebiler Nebisi (SAV) Efendimiz’e: “Ya Resûlellah (SAV)! Kıyamet gününde şefaat-i Seniyyelerinize en ziyade layık olanlar kimler olacak?” diye sordular. Sualine cevaben: “Sahih bir i'tikadla evamiri ilahiyyeye ittiba ve nevahiden ictinabla beraber, şer'i şerifle Amil ve müştekim olduğu halde bütün kalbiyle (Lailaheillallah) diyenler kıyamet günü şefaatımla en bahtiyar olacaklardır buyurmuşlardır.” Et-Tergib C.2 S.412
“Bir kimse (Lailaheillallah) diye şehadet getirirse, Allah'ü Teala (CC) Hz.leri o kimse üzerine cehennemi haram kılar.”Buhari ve Müslim
Diğer Hadisi şeriflerinde ise, Nebiler Nebisi (SAV) şöyle buyurmaktadır: “Zikrin efdali Lailaheillallah'tır.” Riyazussalihin
Nebiler Nebisi (SAV) Efendimiz buyurdu: “Lâilâheillallahü) demenin sevabı Uhud dağından büyüktür.” Tevhid Kitabı S.45

Hz. Resul (SAV) Efendimiz: “(Lâilâheillallah) diyen kimseler için kabirlerinde hiç bir korku ve yalnızlık yoktur ve tekrar dirildiklerinde de hiç bir korku ve yalnızlık yoktur. Mahşer meydanında da korku ve yalnızlık yoktur. şu anda, ben (Lâilâheillallah) ehline başlarındaki toprakları silkeleyip şu duayı: ‘Bizden üzüntü ve sıkıntıyı gideren Allah’a (CC) Hamd olsun.’ okuyor okuduklarını görüyor gibiyim.”Tevhid Kitabı S.38
“En değerli, en faziletli zikir, Kelime-i Tevhiddir. Yani (Lâilâheillallah) demektir.”Sahih-i Buhari
Başka bir Hadis- şerifte Resul (SAV) Efendimiz şöyle buyurdu: “ibadetlerin hayırlısı, (Lâilâheillallah) diyerek Kelime-i Tevhid çekmektir.”Sahih-i Buhari
“Kelime-i Tevhid bütün günahları temizleyip yok eder.”Sahih-i Buhari
“ölüm döşeğinde olan hastanıza son söz olarak, Kelime-i Tevhid'i söyletiniz. Böyle olunca bin sene de yaşasa günahlarından korunur.” Ebu Hureyre (ra) Hz.leri rivayet etti.
“Cennet'in bedeli (Lâilâheillallah) demektir. Yani bu kelime-i Tevhid Cenneti satın alır.” Sahih-i Buhari

Muhyiddin Arabi Hz.leri şöyle demiş:Boynunu cehennemden azad ettirmek için ve nefsini Allah (CC) Hz.leri’nden sakındırmak için 70.000 defa (Lâilâheillallah) oku. O zaman Allah (CC) Hz.leri seni cehennemden azad eder. Yahut kimin için okursan onu azad eder.
işte size yaşanmış bir olay ;
Allah (CC) dostlarından bir Zat, 70 bin Kelime-i Tevhid çekmiş, fakat sevabını hiç kimsenin ruhuna bağışlayıp hediye etmemişti. Duası edilmemiş öyle bekliyormuş. Bu muhterem zat, bir gün bir ziyafette yemek yerken, hâl ve keşif ehli, irfan sahibi bir gencin, elini yemeğe götürür götürmez ağlamaya başladığını görmüş. O gence : “Ne oldu, bir derdin mi var? Hasta mısın, bir yerlerin mi ağrıyor?” falan diyenlere genç: “Cehennemi gördüm. Annemin orada azap çektiğini gördüm, görüyorum onun için ağlıyorum.” diye cevab vermiş. Allah (CC) dostu okuduğu Kelime-i Tevhid'in sevabını hemen bağışlamış: “Ya Rabbi (CC)... Biliyorsu ki, Tevhid kelimesini (Lâilâheillallah) cümlesini 70 bin kere okudum. işte onun sevabını bu çocuğun annesini ruhuna azabtan kurtulması için hediye ediyorum.” diye hediye etmiş. Allah (CC) Hz.leri’nin sevgili kulu bu hediyeyi eder etmez, çocuk gülümsemiş ve “Annem cehennemden kurtuldu.” diye sevinmiş. Ve yemek yemeye başlamış. Allah (CC) dostu bu muhterem zat: “70 bin Kelime-i tevhid'i okuyan ve okuyup başkasına hediye edildiği takdirde cehennem azabından kuruluşa sebep olur.” diyor..
Başka bir rivayete göre de ;"Bir kere huşû içinde okunduğunda, defterden 4000 büyük günahı sildirir. Okuyan kişiyi 4000 derece yükseltir. (Terazinin bir tarafına Kelime-i Tevhid konulup diğer tarafına Yaratılmış herşey konulduğunda dahi Kelime-i Tevhid ağır gelecek ve onu tartamayacaktır.)