Kıbrıs sorununu birlikte çözelim

DOĞUKAN

New member
resize.php
Cumhurbaşkanı Talat, halkla bayramlaşma töreninin ardından yaptığı açıklamada, Rum yönetimine çağrı yaptı:

TÜRKLERİN DOĞAL HAKLARINI TANIYARAK... Cumhurbaşkanı Talat, "Bu bayram gününde Kıbrıs Rum tarafına, Kıbrıslı Türklerin var olan doğal haklarını tanıyarak Kıbrıs sorununu birlikte çözmeye davet ediyorum. Bir kez daha bu konuda esnek davranmalarını, Kıbrıslı Türklerin siyasi eşit bir halk olarak bu ortaklıkta yer alması için esnekliğin gerekli olduğunu ve bu çerçevede müzakereleri hızlı bir şekilde sonuçlandırmak için yoğun bir çalışma içine girmemiz gerektiğini vurguluyorum" dedi

Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Kıbrıs Rum tarafını, Kıbrıslı Türklerin var olan doğal haklarını tanıyarak, Kıbrıs sorununu birlikte çözmeye davet etti.
Talat, Kıbrıs Rum Yönetimi'nden bu konuda bir kez daha esnek davranmalarını isteyerek, "Kıbrıslı Türklerin siyasi eşit bir halk olarak bu ortaklıkta yer alması için esnekliğin gerekli olduğunu ve bu çerçevede müzakereleri hızlı bir şekilde sonuçlandırmak için yoğun bir çalışma içine girmemiz gerektiğini vurguluyorum" dedi.

Halkla bayramlaştı

Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Cumhurbaşkanlığı'nda halkla bayramlaştı.
Talat'ın tebrik kabulü, Cumhurbaşkanlığı'nda 11.00-12.00 saatleri arasında yer aldı. Eşi Oya Talat'la birlikte tebrik kabul eden Talat'ı, vatandaşlar ile devlet ve hükümet yetkilileri kutladı.
Bayram tebliğine, Meclis Başkanı Fatma Ekenoğlu, Başbakan Ferdi Sabit Soyer, Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Türkekul Kurttekin, 28. Tümen Komutanı Tümgeneral İsmail Serdar Savaş, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Abdullah Recep, Yüksek Mahkeme Başkanı Nevvar Nolan, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Turgay Avcı, bakanlar, milletvekilleri, belediye başkanları, askeri yetkiler, bürokratlar, sivil toplum örgütü temsilcileri ve halk katıldı.

Talat

Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat tebrik kabulü sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Talat, tüm Kıbrıslı Türkler ve İslam aleminin bayramını kutlayarak, tüm dünya insanlarına barış ve mutluluk diledi.
Bayramların dostluk ve kardeşliklerin pekiştirildiği, kavgalıların birbiriyle durumunu tekrar tekrar gözden geçirdiği, barışı yakalamak için çalıştığı gün olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Talat, Kurban Bayramı'nın İslam aleminin en kutsal bayramlarından biri olduğunu vurguladı.

Kıbrıs sorununun çözümünü diliyorum

"Ülkemizde, yurdumuzda hem iç barışımızı, toplumsal barışımızı, insanlarımızın birbiriyle yakınlığını kardeşliğini, birbirine hoşgörüyle yaklaşmasını, kavgalıların barışmasını, toplumsal sorunlara el birliğiyle çözüm bulmak için birlikte çalışılmasını ve bunun iyice değerlendirilmesini diliyorum" diyen Cumhurbaşkanı Talat, Bayramın anlamı çerçevesinde, kronik hale gelmiş Kıbrıs sorunun çözümünü de diledi.

Görevimin bilincindeyim

Kıbrıs sorununun çözümü konusunda kendilerine çok önemli görevler düştüğünün bilincinde olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Talat, bunun için yoğun olarak çalıştıklarını, zorluk ve sıkıntıları aşmaya çalıştıklarını söyledi.
Cumhurbaşkanı Talat, sorunları aşmanın her zaman kolay olmadığına dikkat çekerek, Kıbrıs sorununun Birleşmiş Milletler zemininde, devam eden süreçte ortaya çıkan parametreler doğrultusunda çözülebileceğini ifade ederek, bunun; iki kesimli, iki halkın siyasi eşitliğine dayanan, iki kurucu devletin eşit statüde yeni bir ortaklık olacağını ve bunun da bütün dünya tarafından bilinmekte olduğunu vurguladı.

Karşılıklı iyi niyet şart

Tüm bunları sağlayabilmek için çok yoğun çalışmakta olduklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, sorunlarının çözümünün sadece kendilerinin iyi niyetiyle değil, karşı tarafın da iyi niyetli davranması gerektiğini belirtti.
Talat, "Bu bayram gününde Kıbrıs Rum tarafına, Kıbrıslı Türklerin var olan doğal haklarını tanıyarak Kıbrıs sorununu birlikte çözmeye davet ediyorum. Bir kez daha bu konuda esnek davranmalarını, Kıbrıslı Türklerin siyasi eşit bir halk olarak bu ortaklıkta yer alması için esnekliğin gerekli olduğunu ve bu çerçevede müzakereleri hızlı bir şekilde sonuçlandırmak için yoğun bir çalışma içine girmemiz gerektiğini vurguluyorum" dedi.
Cumhurbaşkanı Talat, tüm halkın mutluluk ve barış içinde yaşamasını temenni etti.

Papadopulos'a acil şifalar

Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, bir soru üzerine Rum Yönetimi eski lideri Tasos Papadopulos'u, şu anda ziyaret etmenin planları arasında bulunmadığına işaret ederek, "Papadopulos şu anda yoğun bakımda olduğu için ziyaret edilecek bir durumu olmadığını biliyorum. Şu an için kendisini ziyaret etmek gibi bir planım yok. Şu an için durumunun çok kritik olduğu söyleniyor, kendisine acil şifalar diliyorum"