Kıbrıs, Yavru Vatan’ımız!..

KIBRIS,
Yavru Vatan’ımız!..

‘’Bir şeyler olacak yarın..
Duruşundan belli kırda ki atların..
Bulutların koşusundan belli..
Pek o kadar görmesek de uzağı..
Kuşların uçuşundan belli..
Bir şeyler olacak yarın!..
Öbür günden önemsiz..
Bu günden önemli…’’
( Bülent Ecevit..)

Yazıma büyük devlet adamı ve siyasetçi..Kıbrıs Türkünün özgürce soluduğu havada, yutmuş olduğu her lokmada emeği olan ve onların top yekun imha edilmesini önleyerek; Rum’a Türk’ün ada da ki tarihsel haklarını gasp etme fırsatı vermeyen ve gerekirse Yunanistan’la savaşı da göze alan rahmetli Bülent Ecevit’in bu çok anlamlı ve sanki bugünleri anlatan şiiri ile başlamak istedim..O insani değerlere büyük önem veren ve duygu yüklü, şair ruhlu siyasetçinin devletimizin milli meselelerinde nasıl bir şahin olduğunu yakın tarihimizde ki 1974 Kıbrıs Barış Harekatın da yaşamıştık..Ülkemizin bu çok önemli milli davasında menfaatlerimiz kokusuzca savunulmuş. Milletimizden alınan o büyük güç ile tüm dünyanın karşısında dimdik durabilmiş ve bu haklı davamız uğruna Yunanistan’la savaşı dahi göze alabilmiştik..Çünkü ‘’O’’ ve o dönemin tüm siyasileri Kıbrıs’taki mevcudiyetimizin Lozan da kurulan Türk Yunan dengesi olduğunu çok iyi biliyorlardı..
Yavru Vatanımız Kıbrıs’ı ben ve benim yaşıtlarım 50’li yıllarda tanıdık!..60’lı yıllara geldiğimizde Kıbrıs Türk’ü Kardeşlerimizin Ata yadigarı o vatan topraklarını kanları ,canları pahasına ve Rum’lara karşı savunduklarını öğrendik ‘’Markoni ‘’ markalı radyolarımızdan ve o yıllarda çıkan tüm gazetelerimizin birinci sayfalarından..Millet olarak sahiplenmiştik o acılı yıllara, milli davamız dediğimiz ve top yekun katledilmek istenen o bir avuç cesur yürekli Mücahit ruhlu Türk Kıbrıs’a..
On binlerce ŞEHİTİMİZİN yattığı O Vatan Topraklarında mücadele hiç bitmedi ve halen devam etmekte!..1571 Yılından beri Türk’ün var oluş mücadelesinin verildiği Kıbrıs’ta yaşayan kardeşlerimiz 70’li yıllarda barış ve özgürlüğe, 80’li yıllarda ise self- determinasyon haklarını kullanarak onlara analarının ak sütü gibi hak olan K.K.T.C’ni kurarak 25 yıldır her türlü organları ile yaşayan bir devlete sahip oldular..Onların bu onur ve gurur dolu mücadelelerinden iki yüzlü dünya devletleri hiç etkilenmedi!..Kurdukları devleti tanımadı!..Kıbrıs Türk’ü için uygulanan tek bir gerçek vardı ki!.O da batının onlar için uyguladığı çifte standarttı!..
Ama bu son dönem de büyük bir değişim var Yavru Vatan da!..Merhum Ecevit’in mısralarında vurguladığı gibi ‘’Bir şeyler olacak yarın’’sanki Kıbrıs’ta!..50 Yıllık mücadele terk edilmiş gibi !.. Özgürlüğün ve bağımsızlığın paha biçilmez değerlerinin göz ardı edildiği bir siyasi hava hakim sanki o topraklarda!..
Kıbrıs’ım Yavru Vatan’ım benim..Zaman içerisinde neleri yitirmedik ki oralarda!..
Mehmetçik ile Mücahidin etle tırnak gibi ayrılmaz bir bütün olduğu o direniş yıllarından Avrupa vatandaşı olmak ve Birleşik Kıbrıs’ı yaratabilmek adına;’’Yabancı Askerler işgale son vermelidir!..’’ Söylemleri!.. ‘’Türkiye ile göbek bağınızı kesin!..’’ dayatmaları yanıtsız bırakılmadı mı?..Suskun kalmadık mı Hristofyas’ın karşısında!..
Bir zamanlar bizleri yere göğe sığdıramayanlar!..1974 Yılında Mehmetçiğin o cehennemi savaşta; sıcaktan çatlayan, kanayan dudaklarına bir yudum su verebilmek için koşuşturanlar!..
O eski dostlar!..Artık göz, göze gelmekten bile korkar oldular!..Neler, neler değişmedi ki o topraklarda?..
Ama sen de haklısın Yavru Vatan.. 20 Temmuz sabahından beri geçen 34 yıl boyunca kimi siyasiler senin üzerinden rant sağladılar!..Kimileri aralarında ki aile çekişmeleri ile senin geleceğini emin ellere sunamadılar!..İşi ehline emanet edemediler!..
Biliyorum şu anda o kekik kokulu dağların, çiçeklerle bezeli ovalarınla ve hala el değmemiş kıyılarınla çok güzelsin..O eşsiz doğa güzelliklerinin, pırı, pırıl denizinin eşi emsali yok..Ama biliyor musun ki tüm bu güzelliklerinin yanı sıra o topraklarda yaşayan kardeşlerimiz solgun ve bezgin!..Geleceklerinin ne olacağının bilinmezliği ile yaşıyorlar!..Halbuki 34 Yıldır sen bir devletsin Yavru Vatanım..Hem de tarihi kan ve can bedeli ile yazılan bir devlet..
Yavru Vatan’ım Kıbrıs’ım biliyor musun bu bahar güzelliklerin de yeni bir umut süreci başlattılar!..Bu süreci adı ‘’Birleşik Kıbrıs!..’’ 50 Yıldır bir türlü olmayan, olamayan şeyi başaracaklarmış!.. Geçen yarım yüzyıldır senin bağrında yaşam mücadelesi veren Kıbrıs Türk’lerine her türlü baskıyı yapan, göçleri yaşatan ve en önemlisi birlikte kurmuş oldukları Kıbrıs Cumhuriyetinden tek taraflı olarak onları ortaklıktan atarak azınlık muamelesini reva gören, binlerce Kıbrıs Türk’ünü toplu mezarlara gömen Rum’larla bir arada yaşamanın yeni yasasını yazıyorlar!..Bu yasa da artık vatandaşın tanımı: ‘’Kıbrıslılar!..’’ Olacak.. K.K.T.C Hatıralarda kalacak canım Yavru Vatan’ım Kıbrıs’ım..
Herkes mutlu ve umutlu!..Senin topraklarında senin yaşam biçimine şekil verenler!..Amerika, AB ve bilinen diğerleri, bu yeni dönemin aktörlerini ayakta alkışlıyorlar!..
Anavatan mı...Henüz bir şey söylemedi!..Bildik bir ses yükselmedi!..Biliyorum sen o sesi bekliyorsun Yavru Vatanım.. ‘’1974’de Mehmetçik’le Mücahit’in omuz, omuza mücadele ederek kanları ve canları pahasına kazanılan vatan toprakları bir bütündür. Hiç bir neden uğruna Rum’a teslim edilemez..Ana vatanın garantörlüğünden vazgeçilemez
Beşparmak dağlarına dikilen Bayrak indirilemez!..’’ Senin duymak istediğin bunlar..Aslında yeni süreçte Rum’a verilmesi gereken yanıtta bunlar olabilmeliydi!..
Ancak umutsuzluk yok..Türkiye’nin Kıbrıs Milli Davası ile belirlenmiş olan Devlet Politikasının halen geçerliliğini koruduğuna inanmak istiyoruz!..Yukarıda duymak istediğin hususların aksine Türkiye de ki mevcut hükümet henüz bir şey açıklanmış da değildir..
İnanıyorum ki önümüzde ki günlerde K.K.T.C’yi ziyaret edeceği belirtilen Genel Kurmay Başkanımız Orgeneral Sayın Yaşar Büyük Anıt’ın Yavru Vatan Kıbrıs’tan vereceği mesajlar hepimizin yüreğine umut saçacaktır..
Sevgili Kıbrıs Türk’ü Kardeşlerimiz: ‘’Hepimiz tek kanatlı melekleriz. Sadece birbirimize sarılarak uçabiliriz..’’ Yavru Vatan Kıbrıs’ım ve Ana Vatan Türkiye’m etle tırnak gibidir. Hiçbir siyasi güç ve çaba bu birlikteliği bozamaz. Bu inancı asla kaybetmeyiniz..

ATİLLA ÇİLİNGİR.

BURLAHATUN

Yasaklı Üye
Sayın Atilla Çilingir

Her zaman olduğu gibi yine çok güzel bir yazı yazmışsınız. Yüreğinize, kaleminize sağlık...Çok teşekkür eder bayramınızı kutlarım.:)

DOĞUKAN

New member
Sayın Komutanım

Dün akşam avrasya tv de Sn. Cumhurbaşkanımız Rauf Denktaş beyde sizden çok büyük bir onur ve gururla bahsetti.

Ne mutlu ki bize sizin gibi davasına sahip çıkan bir komutanımız var. Forumumuza verdiğiniz bilgi paylaşımından arkadaşlarım da ben de son derece yararlı bilgilere sahip oluyoruz. Allah sizin gibi liderleri başımızdan eksik etmesin.

Bu vesileyle mübarek Kurban Bayramınızı en içten kalbi duygularla kutlar, size ve ailenize sağlık ve esenlik dolu nice bayramlar dilerim.

Sağolun Varolun.

Sayın Komutanım, umudumuzu yitirmedik, inşallah o merakla beklenen ses yakında çıkacaktır...
İlk kurşun sesiyle birlikte Türk komşusuna "Be Kazım sen daha hayattamısın?" diyebilecek bir rum çıkamayacak artık.. Bir avuç kendini bilmez "asker istemiyoruz" diyebilecek kadar pankart çapulculuğuna soyunmaya kalksada, bu ülkede değerlerini yitirmemiş o kadar çok sessiz yürek varki siz farkındasınızda, farkında olması gerekenler farkında değil..!

Kanla çizilmiş sınırları masa başında kaybetmeyi ne atalarımız, ne şehitlerimiz affeder, ne de KKTC Türkü'ne yakışır. Yakıştırmaya çalışanların hüsrana uğrayacaklarına olan inancımız tamdır.

Siz müsterih olun Komutanım.

Mürüde Sevicer

New member
Asla ve asla ne 1963 ve öncesi ne de 1974 (iki tarihi de biz hatırlamıyoruz.) Şu an oynanan oyunlar kesinlikle devam etmeyecek bir daha savaş yaşanmayacak. Bize kanla canla kazanılıp hediye edilen Vatan toprakları teslim edilmeyecek. Etmek isteyenlerin gücü yeterse çıksınlar er meydanına. Senaryoyu beraber oynayalım. Oyuncu çok olursa izleyici de fazla olur. Artık sabırları zorlamaya başladılar.Yapacakları birşey olmayacağını bildikleri halde senaryoyu yazmaya devam ederler. İstenmeyen insan olduk halen daha aklımızı başımıza alamadık. B A Ş A R A M I Y A C A K L A R. Türk kanı taşıyoruz lütfen unutmasınlar bizden Rum'a dost olmaz.

Doğukan rumuzlu kardeşim'e..

Yüreği vatan sevgisi ile çarpan değerli kardeşim,
Bilgilendirmen için teşekkürler..Sayın Cumhurbaşkanımız ve CAN LİDERİM teveccüh göstermişler..Ben sadece ettiğim yemine olan sadakatimi yerine getiriyorum. Bu topraklar uğruna seve,seve hayatlarını feda eden ŞEHİTLERİMİZİN kan ve can bedellerini sonsuza kadar savunmak ve göndere çekilen AY YILDIZLI BAYRAKLARIMIZIN onurunu ve gururunu her platforma taşımak en önemli görevimdir..
Bu vesile ile şahsınızda ben de tüm KIBRIS TÜRK'Ü KARDEŞLERİMİN VE SİTE YÖNETİMİNİN BAYRAMINI EN İÇTEN DİLEKLERİMLE KUTLARKEN, Kıbrıs Adasında Türk'ün zaferlerle dolu tarihi gelecek günlerdeki yaşamımızın en önemli temeli olmaya devem edececektir..Hiç bir nedenin ve hiç bir tercihin gücü, KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ DEVLETİNİN varlığının ortadan kaldırmaya yetmeyecektir..
Birlik ve beraberlik içerisinde daha nice bayram günlerinin yaşanması dileklerimle..Sevgilerimi iletiyorum..

ATİLLA ÇİLİNGİR..

haskız

New member
Sayın Atilla ÇİLİNGİR;

Yazılarınızı büyük bir zevkle okuyorum. Emeğinize, yüreğinize; kaleminize sağlık.

Depresif Hayalet

New member
"Hepimiz tek kanatlı melekleriz,sadece birbirimize sarılarak uçabiliriz"..harika bir söz...
Karşımızdakiler sürüngen ve tek başlarına hareket edebiliyorlar.Kıbrıs'lı olmak,Türkiye'li olmak,Anadolu mozaiği,alt ve üst kimlik,dinler arası hoşgörü gibi sözleri nasıl tanımlayabiliriz?Çimento mu,dinamit mi?Yazılarınız için teşekkür ederim.:)

Kartal

New member
Kıbrıs Yavru Vatanımız..

Sayın Çilingir,
Yine uyarıcı ve çok yerinde tespitlerle dolu bir yazı..Kıbrıs Milli Davamızda her köşe yazarı aynı görüşleri anlatan bir yazı yazsa Türk Kamuoyu bu konu hakkında daha çok bilgi sahibi olup daha çok sahiplenecek..Yazılarınızı büyük bir ilgi ile okumaya devam ediyorum. Yüreğinize sağlık. Saygılar..