Kıbrıs'a İki Bakış

İsmet Kotak

Onursal Üye
Kıbrıs'a İki Bakış

DENKTAŞ-Milli Mücadele Liderimiz Denktaş’tan ardı ardına olumlu ve de mutluluk veren haberler alıyoruz.Zaman zaman sevgili dost Serdar ve Salih Boyacı’dan onaylattırıyorum.Tanrı dualarımızı kabul etmiş olmalı.Çünkü hâlâ Kıbrıs Milli davamızın üstünde kara bulutlar dolanıyor.Denktaş’ın önderliğine gereksinimiz dünden daha fazla…Tanrı O’nu korusun…

& & &

İKİ BAKIŞ

Birincisi İlter Türkmen.Yani Türk-Yunan Formu Eşbaşkanı ve de Türkiye eski Dışişleri Bakanı İlter Türkmen yine konuştu.Emin olunuz haberi okumadan “Milli Davamızın” karşıtı bir açıklama ile karşı karşıya kalacağımı anladım.İşte o haberin özeti:

“Kıbrıs'ta bölünme ve tanınma ihtimali sıfır. Türkiye Dışişleri eski Bakanı İlter Türkmen Kıbrıs'ta bölünme ve tanınma ihtimalinin sıfır olduğunu söyledi.Yenidüzen Gazetesi'ne konuşan İlter Türkmen," Kıbrıs sorunu şimdi kabuk bağladı. Çözüm imkanı yok. Türkiye'de şu anda ben bu Kıbrıs meselesini halletmeden AB'ye girmem diye bir düşünce yok. Biz herşeyi yaparız, Almanya ve Fransa'nın genel muhalefetini kırarsak son dakikada nasılsa bir formül bulunur deniliyor. Şimdi Türkiye bunu düşünüyor. Türkiye'nin şu anda bir Kıbrıs politikası yok. Kullanılan yegane politika bekle ve gör..." dedi.

Gelinen aşamada Kıbrıs sorunundan kurtulmak için kuvvetli bir halk hareketine gerek olduğuna işaret eden Türkmen, "Kıbrıs'ı siz kurtarırsınız. Karar verin. Siz bugünkü durumu mu tercih ediyorsunuz, yoksa başka birşey mi istiyorsunuz. Memnun değilseniz sesinizi çıkarın. Kuvvetli bir halk hareketi lazım..." diye konuştu.Türkmen konuşmasında, "Şimdiki hükümet Kıbrıs için ben bedel ödeyemem diyor. Şimdi bedel ödemezse hiçbir şey olmaz" ifadelerini de kullandı.”

İlter Türkmen’e ait bu haber beni yanıltmadı.Çünkü İlter Türkmen benim tam karşımdan bakıyor konuya.Bir zamanlar nasıl Türk Dışişleri Bakanlığı yaptığına şaşmak gerek.Sonuçta 12 Eylül Evren Rejiminin Bakanı idi.Yani halktan değil tepeden, paraşütle o mevkiye gelmişti.

Bu son açıklamasında iki önemli nokta var:

1.KKTC tanınamaz.

2.Bölünme de imkânsız.

İşte Anglo-Sakson ve de Yunan görüşü.Tıpkısının aynısı.Türkmen bu cephelerin değerlendirmesini “Değişmez” olarak tanımlayarak kendini tatmin etmeye uğraşıyor.Ona göre KKTC tanınmayacaktır.O hâlde sürdürülmemelidir.Bu şimdiki iki devletli yapı da devam etmeyecektir.Ya ne olacaktır?

Adayı bölen,adaya kan ve ölüm getiren Yunanistan’ın “Enosis” girişimi değil mi? Bu girişim adayı böldü.Ancak Anglo Sakson cephesi ve Yunanistan adanın Yunanistan’a ilhakını bir bütün olarak algılamakta ve savunmaktadır.İşte bunun için “Bölünemez” demektedir. Türkmen de aynını söylüyor.O da yetmiyor Türkün hakkını savunmak yerine, KKTC’nin sürdürülemeyeceğini öne çıkarıyor.

Yani Şu İlter Türkmen’den ne köy olur, ne kasaba!Hele Kıbrıs Türk Halkının milli davasına asla saygı duymayan bu kişinin yarın bunu yapması beklenebilir mi? Beklenemez.En iyisi şu teslimiyetcileri unutmak…

& & &

Değerli gazeteci Selda İçer,”Havadis” gazetesinde bir başarıya daha imza attı. Venedikli, İtalyan tarihçi Vera Constantini ile yaptığı söyleşi son derece ilginç.”Türklerin kovulmadığı tek ada Kıbrıs” diyor Vera.Yani “Atılamadığı “demek istiyor.Çünkü Akdeniz’de Osmanlının egemenliğine giren tüm adalar el değiştirmiş,Türkler ya imha edilmiş veya göçe zorlanmıştır.Hatta Türkiye’nin burnunun ucunda 2 millik mesafedeki Meis adasında bile…

Bayan Vera gözlemlerinde haklı ama Kıbrıs adasının bugünkü durumu hakkındaki saptaması yanlış.Şu sözlerine bakınız: “İki Toplumun ayrı yaşaması ise büyük bir haksızlık.”

Bayan Tarihci,kısa geçmişi incelerse görecektir ki adayı bölen “Enosis” girişimidir.O arada da sadece Türkler değil Rumlar da bizzat Rum-Yunan faşistleri tarafından katledilmişler hatta bazıları olaya tanıklık eden Papaz Stetso’un ifadesine göre “Diri diri toprağa gömülmüştür”.Bayan Vera adada iki devletin ortaya çıklması ile barışın süreklilik kazandığını görmeli ve teslim etmelidir.Adanın birleştirilmesini beklemek,”Adayı bir ve bütün olarak Anne Yunanistan’a teslim edeceğiz” diyen Rum politikacıların ekmeğine yağ bal sürer.

Ada iki devletin yaşayabileceği kadar büyüktür…Dünya’da, Kıbrıs’taki iki devletten de küçük ada ve devletin olduğu unutulmamalıdır.Kıbrıs’ta birleşme barışı bozar,kan ve ölüm getirir...