Kıbrısın Bitki Örtüsü (Florası) Değişimi

DELİKURT

Dost Üyeler
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Kıbrısın Bitki Örtüsü (Florası) Değişimi

KIBRIS'sın bitki örtüsü M.Ö 275 - 195 devresinde yaşamış olan Eratosthenes'e göre Kıbrısın büyük bir kısmı hatta Mesarya bile ormanlarla kaplı idi. Bilinçsiz kullanım ve aşırı otlatma sonuçu gelen tahribat, bitki örtüsünün değişim süreçinde önçe Maki florasını oluşturan (çalı topluluğu) 4 veya 6 m boy, Arbutus andrachne (Sandal Ağaçı), Pistacia terebinthus (Çitlembit), Olea europea (Zeytin), Styraix officinalis (Tesbih Ağaçı) ve Quercus coccifera (Kermes Meşesi); oluşmuş daha sonra bilinçsiz kullanım ve aşırı otlatmanın ağırlığı ve devamlılığı sonucu 3 metre den daha az boylu garik bitki topluluğu oluşturan Cıstus (Laden), Genista sphacelata (Azgan), Calycotome villosa (Pirekapan) ve yer yer Pistacia lentiscus (Sakız Ağaçı) ile yıllık ve çok yıllık otsu bitkiler gelmiştir.

Bilinçsizliğin ve otlatmanın daha da ağırlaşması ile Sarcopotenium spinosum (Abdesbozan), Fumana spp (Güneş Gülü), Micromeria spp (Güverin otu), Thymus capitatus (Beyaz Kekik tülümbe) ile çok az sayıda otsu bitkiden meydana gelen bitki toplulukları oluşmuştur. Bunun yanında, İnsanoğlunun Kıbrıs florası üzerinde olumlu etkileride olmuştur. Söyleki yıllar boyunca başka ülkelerden Kıbrısa ithal edilen yabancı tür bitkiler günümüzde park - bahçe ve yol boylarında çok değişik ve büyüleyiçi güzellikteki çiçekleri ile etkileyiçi bir çevre oluşturuyorlar. Hindistan kökenli Bauhinia variegate (Deve Tabanı) yeni dünya tropik bitkilerinden olan Bougainvillea spectakilis (Cemile) Avusturalya kökenli Grevillea robuste (Grevilya), Jacaranda mimosifolia (Cakaranda).

Palmiyeler, Agave (Sabır), Kaktüsler, Mimosalar ve Okaliptüs ağaçları gibi dış kökenli bitki türleri ise günümüzde Kıbrıs peyzajında yüksek oranda kullanılır.

ÇAĞATAY

Dost Üyeler
"ADRİYATİK'DEN ÇİN SEDDİNE SAVAŞ NEREDE İSE ORADAY
DELİKURT Beğ; emeğinize sağlık, konuyu okuduk. Gerçi daha detaylı olmasını isterdim, buna da sağ ol.

Kıbrısım; çıkarsan dağlara bir kaç resim çekersen, buraya yapıştırırsan sevinirim. Farkındaysan ben açtığım konuda köyümün ağaçlarının resmini yapıştırmıştım. Makbule geçer, ne kadar oralara yolumuz döşmese de görmüş oluruz Yavru Vatan'ın ağaçlarını...

GökTürk

Kurucu
Web sitesi
www.kibris1974.com
Ağabey, tam zamanında benden böyle bir istekte bulundun, yârin senden iyi olmasın bir arkadaşım Kıbrıs’a ziyaretime geliyor onu 2 gün dağ taş gezdireceğim, gittiğimiz her yerden sana resimler çekerim.

GökTürk

Kurucu
Web sitesi
www.kibris1974.com
Çağatay ağabey, buyur bu resimleri bu gün senin için çektim.

my.php

my.php

my.php

my.php

my.php

my.php

my.php

my.php

my.php

my.php

Son düzenleme:

ÇAĞATAY

Dost Üyeler
"ADRİYATİK'DEN ÇİN SEDDİNE SAVAŞ NEREDE İSE ORADAY
Emeğinize sağlık, resimleri burada göremiyorum ama yolladıklarınız da muhteşem görüntüler var, hele o kasabanın dağlardan görüntüsü harika, denizin görüntüsü de bir başka, Akdeniz Kıbrıs'dan bir başka güzel görünüyor.

Değerli KUDAY emeğinize sağlık, teşekkürler...

Dr.Yalnızefe

Dost Üyeler
Kısa ve öz katkılarınız için teşekkür ederim...
Ancak Kıbrıs gibi kapalı bir adanın kendine mahsus çok daha özel bitki yapıları mevcut..
Sizden o katkıları da rica etsek kırılmazsınız umarım...
Saygı ve sevgilerle...