kürtçe yayın,TÜRKÇE Marş

Gök Yeleli Bozkurt

New member

TRT'nin "kırımızı kitabı" rafa kalktı, kürtçe TV yayına hazınlanıyor. Kanal için genel müdür ilginç bir yorumda bulundu.

İbrahim Şahin, TRT'nin başına genel müdür olarak atanmasını tenzil-i rütbe olarak değerlendiriyor. "Müsteşarsınız. Kırmızı pasaport, kırmızı plakanız var." diyen Şahin, bunlardan feragat ettiğini söylüyor.

Zaman'dan Nuriye Akman'ın keyifli pazar sohbetlerinin bugünkü konuğu, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin! Şahin biraz kendisini biraz da TRT'yi anlattığı Akman sohbetinde, söz dönüp dolaşıp TRT ve kürtçe'ye geliyor. Şahin, TRT'deki ortalama genel müdür ortalamasını doldurduğu için biraz da rahat konuşuyor ve kürtçe TV'yi anlatıyor.

İşte o sohbetten bazı satır araları;

Öncelik çocuk kanalında: Benim birinci önceliğim çocuk kanalı. Türkiye'deki gerek suni gerekse doğal tüm problemlerin altında çocuklarımızı iyi eğitemeyişimiz var.

Çok dayatmacı, çocukların izlerken bile nefret edebileceği bir kanal değil, son derece sempatik, çocukların keyifle izleyebileceği bir kanal olsun diye geldiğim günden beri mücadele veriyorum. TRT 4, çocuk kanalı oluyor ekimde.

kürtçe kanal neden gecikti: Yok. Şöyle tabii. Çocuk kanalı kurmak diğerine göre hızlı olacağı için bunu söyledim.

kürtçe yayın konusunda Dışişleri Bakanlığı'ndan İngilizcesi, Fransızcası, İbranicesi, Arapçası, kürtçesi olan Sinan İlhan adlı bir arkadaşı görevlendirdik. Bu arkadaşımız değişik şahıslarla, derneklerle, vakıflarla görüşmeler yaptı.

Bir taraftan bu kanalda çalışabilecek elemanları, bir taraftan programın içeriğini belirliyor. Bu programın mekân olarak nerede yapılacağı ile ilgili çalışmalarını sürdürüyor. Ama henüz arzu ettiğimiz noktada değiliz.

Türkçe başlayıp kürtçe yayın yapacak: (...) Diyelim ki kürtçe kanalda şarkı söyleyecek bir şahıs bulacağız. Türkçe kanallarda müsaade etmemişsiniz.

Gitmiş Roj TV'de söylemiş. Roj TV'de çıkınca da adeta çizilmiş. Yani bizim TRT'deki kürtçe kanala çıkaracağımız insanların kanalımızda çıktığından dolayı eleştiri almaması gerekiyor. Çünkü daha temiz bir sayfa açılmış.

kürt kökenli vatandaşların devletle bir problemi yok.

Hatta İstiklal Marşı'yla açılıp kapatılmasını istiyorlar bu kanalın.

Böyle istiyorlar: Bu benim değil, kürt kökenli vatandaşların talebi. Ve o talep yerine gelecek. Nedeni şu. Onlar, biz aslında bu ülkeyi seviyoruz. İstiklal Marşı'na, ülkenin bütünlüğüne bağlıyız.

Ama kendi anladığımız dilden de bir yayın izlemek istiyoruz diyorlar.

Maymun seslerini biz dilden saymayız!

kürtçe yayın bu ülkenin ulus-devlet felsefesine,dolayısıyla ülkeye İHANETTİR.

Ayrıca yok İstiklal marşıymış yok şuymuş yok buymuş.

Hem bu girişimi yapanlar hemde böyle istekte bulunanlar karşılarında salak var sanmasınlar.

YEMEZLER...

Sizlere yazıklar olsun Satılmışlar Topluluğu,haysiyetten yoksun şerefsizler