Müsbet Psikolojik Harekat - TSK film projesi

Gök Yeleli Bozkurt

New member
Katılım
29 Nis 2008
Mesajlar
1,947
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Konum
Bozkurtlardan Birine Sorun
Hep okuyoruz açıklamalarda: "Falan tarihinde, filan mevkide tespit edilen (Türkiye'ye sızmaya çalışan) terörist grubu, açılan ağır silah ateşi ve hava bombardımanı sonucu imha edildi. X teröristin öldürüldüğü saptanmış olup, bu tespit edilen kayıpların sayısıdır." vs...

Tamam ölülerin yayınlanmasına karşıyız, Genelkurmay Başkanımız haklıdır, biz alelade bir devlet bir ülke değiliz. Ayrıca gayrıresmi olarak zaten leşlerin bazı yerlerde resimleri çıkıyor.

Fakat resmi ağızdan şimdi ifade edeceğim tarzda bir filmin hazırlanıp (çekilip) kamuoyu ile paylaşılması toplumda gerçekten çok büyük bir olumlu reaksiyona ve moral kaynağına - millet ve TSK'nın bağlarının daha da kuvvetlenmesine yol açacaktır görüşündeyim.

Yukarıda bahsi geçen ve birkaç satırla açıklanan bu olayın direk filme çekilmesini öneriyorum.
-Terörist grubun tespit anı: termal kamera görütüleri, tespit eden birimin karargah ile durumu rapor etmesi, -Saldırı hazırlığı: hava desteğinin ve top atışının istenmesi, batarya komutanlığının hedef tarifi alışı hesaplamaları, vuracak uçakların taxiye çıkışı ve kalkışı.
-Saldırı: Patlayan toplar (kritik), uçak HUD görüntüleri, pilot telsiz konuşmaları, uçaklardan atılan bombalar.
-Hedef: Hedefin görüntüleri, hedefin saldırın anındaki görüntüleri, hedefin üzerine bombaların ve top mermilerinin düşmesi ve patlama görüntüleri. Hedefin imha edilişi (kritik)
-Bitiş: Piste inen uçaklar, üs komutanı tarafından tebrik edilen pilotlar, aynı şekilde topçu bataryalarında da üst komutanlık tarafından tebrikler, hasar tespit çalışmaları, tespit edilen leş sayısı...
-Arada grafikli animasyonlar, 3D uçan top mermileri, vs...

Konu ateş destek unsurlarından açıldığı için bunun örneğini verdim yoksa pekala, Komandolar, uçar birlikler, BlackHawkla intikal eden Özel Kuvvetler vs.. vs.. senaryo adedi sınırsız.. Hepsi değerlendirilebilir.

Amaç olayı filme döndürmek. Bu devirde artık takdir edersiniz ki en büyük reklam ve en büyük psikolojik harekat görsel medya ile oluyor. Ve bu da öyle mış gibi yapılmış da olmamalı. Şu anki uygulamalara bakalım. Bu tarz görsel TSK reklamı bugüne kadar çeşitli TV programları ile yapılmaya çalışıldı. Fakat etkili olamadı.

Nedeni belli...

1) Programların yayınlanma saatleri (Pazar öğlen, Cumartesi öğlen... veya gece çok geç saat....)
2) Fazla izlenmeyen TV kanalları...
3) Sıradan, tekdüze anlatım - belgesel tarzı. Merak uyandıracak tarzda kurgulama yok.

- "Savaşta ve Barışta Türk Ordusu" programı etkisiz, kitlelere hitap etmeyi bırakın, ulaşamıyor bile. Varlığından habersiz millet.
- Mehmetçik (şu an hala var mı bilmiyorum) - bir yere kadar etkili oldu ama 1 ve 2 numaralı maddelerden etkisi çok sınırlı kaldı.
- Bu ikisinin tüm programlarından daha fazla etkiyi yapan ve belki de bu açıdan tek ve en başarılı olan yapım ise: "Kan Uykusu". Özellikle "Kurtlar Vadisi - Terör" iptal edildiği zaman Show TV'de o gece yayınlanan Kan Uykusu 1000 tane Savaşta ve Barışta Türk Ordusu ve Mehmetçik programının yapamadığını yaptı. Çünkü izlenen bir kanal, insanların ekran başında olduğu bir saat ve profesyonelce hazırlanmış bir yapım. İnsanların ruhuna hitap eden bir yapım.


İNSANLARIN RUHUNA HİTAP ETMEK:

İster sevelim, ister sevmeyelim, Osman Pamukoğlu Paşanın farklı bir havası var. Aslında elbette o kahramanlık ve o hava muhakkak bütün Türk generallerinde ve subaylarında vardır. Fakat bilinsin değil mi? Millet gördüğünü bilir. Gördüğüne inanır. Gözden ırak olan gönülden ırak olur. Burda yanlış anlaşılmasın sevmez manasında söylemedim... ama aklını da meşgul etmez. O zaman biz milletin ilgisini ve beğenisini cezbetmeliyiz. Milleti tekdüze belgesel tarzı anlatım etkilemiyor, milleti tekdüze üç-beş satır açıklamalar etkilemiyor. Gene yanlış anlaşılmasın, etkilemiyor derken bu açıklamalar bir işe yaramaz manasında söylemiyorum, kast ettiğim bu konuda incelenen tarzda bir etkileşim... İnsana "vay be" dedirtecek tarzda bir etkileşim. İnsanların gözlerini büyütecek hani Türkiye Milli Takımı x avrupa ülkesini 5-0 yenmişçesine tarzda bir etkileşim. İzleyen insanlar bu hale getirilebiliyorsa filmin sonunda işte böyle bir durumda biz başarıdan söz edebiliriz. Öyle ki izlerken gözlerden yaşlar gelmeli. İşte insanların ruhuna hitap etmek bu.

Osman Pamukoğlu Paşada milleti bu kadar etkileyen ve Kan Uykusu'nu da bu kadar başarılı yapan bu: izleyen insanların yani Türk milletinin ruhuna - beklentilerine hitap ediyor. O nedir peki?

Millet Türk Silahlı Kuvvetleri'nin belgeselini izlemek istemiyor. Millet Türk Silahlı Kuvvetleri'nin başarılarını GÖRMEK istiyor.
 

Gök Yeleli Bozkurt

New member
Katılım
29 Nis 2008
Mesajlar
1,947
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Konum
Bozkurtlardan Birine Sorun
BAŞARIYI YANSITMAK:

1)Savaşta ve Barışta Türk Ordusu programında yansıtılan bir başarı yok, belgesel tarzında.
2)Mehmetçik programında bir kere Dadaşlara suni bir mağaraya saldırı tatbikatı yaptırıp teröristle mücadele diye yutturmaya çalıştılar. Güzeldi, yine etkili oldu. Fakat bizim saf milletimizin kafası karışık işlere basmasa da pratik işlerde çok güzel çalışır. Yani bu numarayı pek kimse yemez. Zaten o askerlerin de yüzlerindeki durgunluktan onun bir çatışma değil de senaryo olduğu en baştan belli oluyordu.
3)Hava Harekatı ve sonrası yapılan tahrip olmuş hedef analizleri: Bu da etkili fakat sabit ve herkes tarafından anlaşılacak görüntüler değil, halka çok hitap etmiyor. Kuşbakışı FLIR fotolarını millet anlayamaz ki. Fakat yazılı okumaktan daha etkili olduğu kesin. Hedeflerini vuran bombaların FLIR görüntüleri de aynı şekilde. Etkili fakat yetersiz. Bizim önerdiğimiz bunlar tek başına değil bir bütün medya yüklemesinin parçası olmalı. Mesela önce o hedef ne onu bir tanıt. Pilot brifing sırasında o FLIR hedefini incelesin bizde tanıyalım. Sonra uçağa LGBler yüklenirken görelim. Sonra pilot hedefe varmadan FLIRi açsın hedefi saptasın, kilitlesin, bombayı bıraksın, sonra bombanın hedefi vuruşunu görelim.
4)Aslında o hava harekatlarında en kıymetli GÖRSEL reklam yine uluslararası haber ajanslarının (veya pkk(terör örgütü)'nın) servis ettiği görüntülerden çıktı; dümdüz olmuş betonarme yapılar, yanında dokunulmamış küçük ahşap barakalar, bir de video vardı, düşen uçak bombaları vs...

Yani maksat başarıyı genel halkın anlayabileceği tarzda yansıtmak. Ve bir nevi filmleştirmek... İmha edilen hedefleri, imha oluşlarını göstermek. ABD Silahlı Kuvvetleri videolarında genelde hep bu tarz milleti gaza getirici veya patlayan imha edilen hedefler tarzı sunumlar görürsünüz. Hatta onlar olayı aştılar, reklam uğruna bilgisayar oyunu bile yapıyorlar.

Bakın Kan Uykusunda bu imha görüntüleri yok, ama sunum tarzı o şekilde ki ve bilgisayar animasyonu vs.. destek ve görüntüler eşliğinde insanların ruhuna hitap edebiliyor. Zira olay hep karargah ağzıyla anlatılmıyor, yeri geliyor alt birlik komutanları da konuşuyor, operasyonel manada anlatılıyor. Halbuki Genelkurmay'ın bütün sunumları karargah ağzıyla. Tabii doğal olarak da öyle olmalı.

Fakat bu anlattığımız tarzda her zaman olmasa da arada sırada filmlerin - sunumların yapılması, temel toplum üzerinde çok etkili olacaktır diye düşünüyorum.

Dosta güven - düşmana korku...

Hedefimiz bu ise, burada bahsedilenler bu hedefe gidişte önemli bir basamaktır.

Gençler....

Eğer geleceğimiz ise, bu gençlerin kazanılması lazımdır.

Onlar size gelemiyorsa, siz onlara gidin. Siz onların dünyalarına girin.
 
Üst