Netice Değişmeden Bir Seçim Daha Bitti

Ayla Berkin

Onursal Üye
Web sitesi
www.aylaberkin.com
NETİCE DEĞİŞMEDEN BİR SEÇİM DAHA BİTTİ

Evet, günlerdir beklenen gün geldi ve vatandaş özgür iradesini, bütün yapılan yanlışlıklara rağmen sandığa yansıttı.
Önce bu yanlışlıklardan söz edelim. Seçmen kütüklerinde ortaya çıkan yazılım hataları! Arkasından seçmenlerin kimlik numarası bulunan belgelerle oy verme zorunluluğu.
Vatandaş tüm bunlara rağmen sandık başına gidip oyunu kullandı.
Netice ne oldu. Yine AKP’nin birinci parti pozisyonunun korunduğu bir tabloyla bu maratonda bitti.
AKP’nin oylarında düşüş olması bence pek fazla bir anlam ifade etmiyor. Netice olarak, tüm bu yolsuzluklarına, tüm bu Cumhuriyet rejimine karşı olan davranışlarına göre onun oylarının öyle bir düşmesi gerekirdi ki değil birinci parti üçüncü parti bile olamamalıydı.
Eğer muhalefet kendini tam olarak revize edebilseydi, bu maratona gerçek anlamda Cumhuriyet ve Türkiye’nin geleceğini düşünerek hazırlanabilseydi, İstanbul ve Ankara’da AKP’nin elinden alınırdı. Başa baş giden sayımlar sonucu az farkla da olsa bu iki şehrimizin AKP’nin elinde kalması, bunun yanı sıra Anadolu da büyük bir kesimi yeniden kazanması da kim ne derse desin halkımızın AKP’nin siyasetinden memnun olduğunu göstermektedir.
Oyların tasnifi sırasında kanallarda yapılan yorumlar da bunu gösterir nitelikteydi. Tüm konuşmacılar AKP’nin düşen oylarını seçmenin AKP’ye bir uyarısı olarak nitelendiriyordu. Yani! “bakın biz sizden vazgeçmiş değiliz ama eğer bazı hatalarınızı düzeltmezseniz sonunuz pekte iyi olmaz” dediklerinin anlaşıldığını savunuyorlardı. Sonuç olarak, her şeye rağmen AKP istenilen partiydi ama bir gözdağı da verilmesi lazımdı.
Güney Doğu Anadolu ise artık rüştünü ispatlamış oldu bu seçimle. DTP istediği yerleri, hem de açık ara farkla alarak, Güneyde söz sahibi olduğunu, artık bu gerçeği görmemiz gerektiğini hepimize bir kez daha ilan etti. DTP’de artık yadsınamayacak bir şekilde varlığını ispatladığı bu seçimlerde sanki de Güney doğumuzu bizden adeta kopardı. Osman Baydemir’in “dilimizi kabul ettirdik, sıra toprağımızın adını kabul ettirmeye geldi” sözünün şeklen vücut bulan hali oldu bu seçim sonuçları.
Ve maalesef seçmenimiz Türkiye’yi parçalanmanın eşiğine getiren partiyi yeniden birinci parti yaptı.
Ya vatandaş, yolsuzluklara, işsizliğin her geçen gün artmasına, yoksulluğun giderek insanımızı bunalıma sürüklemesine aldırış etmiyor, ya da bunu bir kader olarak görerek fanatikçe bir bağnazlıkla ille de partim diyor. Türkiye bunları yıllarca yaşadı çünkü. Demirel Başbakan olduğunda ben henüz çocuktum. Siyaseti bıraktığında ise torun sahibiydim.
Demek ki biz futbol takımı tutar gibi parti tutuyoruz. Yensek de, yenilsek de beraberiz diyoruz. Tuttuğumuz partinin bize yenme heyecanını yaşatması için elimizden geleni yapıyoruz. Fakat bu yenilgi bir milletin yenilgisiymiş, bir rejimin yenilgisiymiş buna hiç aldırmıyoruz. Yeter ki biz yenen taraftan olalım.
İnşallah bir gün cumhuriyetçilerde yenen taraftan olurlar. Bu da benim naçizane bir temennim.
Yine de bu seçim sonuçlarının Türkiye’miz için hayırlı ve uğurlu olmasını dilemek istiyorum. Belki bu AKP’nin düşüşü, bir çığın başlangıcıdır. Giderek büyüyecektir ve sonunda düzlükte yok olacaktır.

30.3.2009
Ayla Berkin

ARIKBUKA

Halkla İlişkiler
Cevap: Netice Değişmeden Bir Seçim Daha Bitti

Ne yazıkki takım tutar gibi parti tutuyoruz.Türk milletinin lider alışkanlığı devam ederken lider seçme konusundaki başarısızlığı da can yakıyor.Deneye deneye denemekten bıktı milletim ama tüm uğraşlar boşa çıktı.Cumhuriyet'in ilanından beri bir adım ilerleme kaydedemeyen devletim deneme tahtasına döndü.Keşke Cumhuriyet'in ismine sahip çıktığımız kadar içeriğine de sahip çıkabilseydik.Cumhuriyet tam bağımsızlık, durmadan ilerlemeydi.Ancak şzamanla giderek dışa bağımlı oluyoruz.Tabii kaybettiğimiz kazanımlarımız da cabası.Durup dururken lider çıkmaz sonuçta tarladaki bitki bile sulamadan, bakmadan çıkmıyor.Biz yeni bir girişimde bulunmalıyız ki aramızdan birisi yada birileri lider olarak sivrilebilsin.Umarım çok geç olmadan toparlanırız.TTK

Ayla Berkin

Onursal Üye
Web sitesi
www.aylaberkin.com
Cevap: Netice Değişmeden Bir Seçim Daha Bitti

Şöyle bir düşünürsek Türkiye nereden nereye geldi. Bütün milli değerlerimiz yıllar içinde bir bir yok edildi. Bunların yok oluşunu hissetmedik ama, bizlerinde katkısıyla, Avrupalı olacağız sevdasıyla tüm bu milli değerlerimizi yok ettik. Çok haklısınız Cumhuriyetin adına sahip çıktığımız kadar içeriğne de sahip çıkabilseydik. bu gün hala İstiklal Marşı okunurken nerede duyarsak duyalım saygı duruşunda beklemeyi bir görev sayardık. Dış güçler tarafından Ordunu küçült, Atatürk'ün resimlerini artık duvarlarından indir denilmesini kendimize yapılan bir hakaret sayardık. Ulus Devlet olduğumuzu tüm dünyaya haykırabilseydik, bu gün lider arayışı içinde olmazdık. Türk her zorluktan bir lider çıkarmayı bilmiştir. Yen bir lider çıkaracağımız günler belki de artık gelmiştir.