OSMANLI ARMASINI Tanıyalım

BURLAHATUN

Yasaklı Üye
Katılım
21 Tem 2008
Mesajlar
5,116
Tepkime puanı
1
Puanları
0
Konum
TÜRKİYE


Osmanlı armasının üzerindeki sembolleri en tepeden başlayarak şöyle sıralayabiliriz:

En tepede bir güneş şekli ve onu çevreleyen güneş ışıkları vardır. Güneş şeklinin ortasında armanın ait olduğu dönemin hükümdarlarının tuğrası yer almakta. Onun altındaki yukarıya açık hilalin üzerinde Arapça Osmanlı devletinin hükümdarı olan han, Allahın Muaffak kılması ve yardımına dayanır ve öylece hüküm sürer anlamına gelen bir söz yazılı.
Onun altında, armanın tam göbeğine gelecek şekilde aynalıklı kalkan motifi var. Bu kalkanın çevresinde yıldızlar bulunuyor. Bu yıldızların sayısı çok zaman 12 adet ile sınırlandırılmış olup 12 burcu temsil eder. Böylece Osmanlı, kainatın merkezine yerleştirilmiş olur.
Kalkanın hemen üzerinde de devletin kurucusu Osman Gaziyi temsil eden bir sorguç vardır ki Osmanlıların köklerine ne kadar bağlı olduğunu anlatır.

Kalkanın sağ yanında Osmanlı sancağı yer alır. Renkli armalarla kırmızı ile gösterilir. Onun karşısında ise hilafet sancağı bulunur. Hilafet sancağının rengi aslında siyah iken, arma üzerinde hemen daima yeşil renkte gösterilmiş ve bazen üzerinde üç hilal kondurulmuştur.

Merkezdeki kalkandan Osmanlı sancağı yönüne doğru uzanan şekiller ise şöyle sıralanmaktadır:
Sancağın üzerinde bir ok var. Sancak alemini altında baltacıklar ocağının kullandığı tek taraflı bir çift yüzlü teberler (balta) bulunur. Sonra mızrak ve altında el sperlikli tören kılıcı vardır. Sonra ağızdan dolma bir top ve altında savaş kılıcı yer alır. Hemen altında bozdoğan (gürz) görülür. Top ile bozdoğanı sancaktan ayıran boynuzdan yapılan boru ise savaş ilanını ve sonra da mehterhaneyi temsil eder.

Armanın sol yanında, yani hilafet sancağı yönünde uzanan semboller yine yukarıdan aşağıya şöyle sıralanırlar:
Sancak aleminin altında süngü takılmış bir tüfek, altında tek yüzlü teber (balta), sonra toplu tabanca ve topuz başlı asa mevcuttur. Asanın şeşper (savaş araçlarından altı dilimli topuz) topuzu kenarına asılı olan terazi adaleti temsil eder. Terazinin kitap şekilleri üzerine oturtulmuş olup bu kitaplardan üstteki Kuran-ı Kerim, alttaki ise diğer hukuk metinleri yerine geçen kanun kitabıdır.

Hilafet sancağının altındaki çiçek şekilleri Osmanlının estetik yönünü gösterir. Buket arasında ki güller hilafet sancağı üzerinde manevi ilhamlar sebebiyle bulundurulur. Buketin hemen altında bir çapa (gemi demiri) yer alır ki denizciliğin sembolüdür.

Arma göbeğindeki kalkanın hemen alt yanın da dik duran bir borazan mızıka takımını; onun altında çaprazlama duran tirkeş (ok kuburu, sadak) ile meşale de gece donanmalarını ve ok müsabakalarını hatırlatır.

Armanın alt tarafını boydan boya süsleyen inci defne yaprakları, çiçek motifleri arasından beş tane madalya sarkar.
Bu madalyaların isimleri şöyledir:
İmtiyaz nişanı, Mecidi nişanı, İftihar nişanı, Osmanlı nişanı ve Şefkat nişanı.
 

Türkkızı

Dost Üyeler
Katılım
12 Nis 2008
Mesajlar
236
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Konum
Türkiye/Antalya
Cevap: OSMANLI ARMASINI Tanıyalım

image00134.jpg
OSMANLI DEVLET ARMASI VE ANLAMIARMANIN AÇIKLAMASI :

SAĞDA : TÜRK BAYRAĞI

SOLDA : HİLAFET SANCAĞI

BAYRAKLARIN ORTASINDAKİ ELİPTİK ŞEKLİNDE KALKAN VE KAVUK :

Kalkanın çevresindeki 12 Yıldız, 12 Burcu temsil eder. Yıldızların çevrelediği merkez ise Türk Devletidir. Yani Kainatın Merkez Devleti. Kavuk ise, geleneğe bağlılığı gösterir.

SOLDAKİ ÇİÇEKLER :

Devletin Hoşgörüsü ve Sevgisini

SOLDAKİ TERAZİ :

Devletin Adaletini

TERAZİNİN ALTINDAKİ KİTAPLAR :

Kuran-ı Kerim ve Hukuk Kitabı

SAĞDA VE SOLDAKİ SİLAHLAR :

Güçlü Türk Ordusunu

TEPEDEKİ GÜNEŞ :

Devletin Büyüklüğünü

GÜNEŞİN İÇİNDEKİ YEŞİL TUĞRA :

Osmanlı Hanedanlığını

TUĞRANIN ALTINDAKİ AY :

Dünyadaki tüm Müslümanların koruyuculuğu

MADALYONLARIN ASILI OLDUĞU AKSAM :

Köklü Türk Kültürünü

ASILI MADALYONLAR :

Korunan ve İdare edilen çeşitli Milletler

KAYNAK:Tıklayınız
 
Üst