Ruh Adam'a ( Atsız'a )

Ruh Adam

New member
Hüseyin Nihal Atsız vardı,
'Kızıl Elma' ile yaşardı...
Sağken murada eremedi,
Türkistan'ı hür göremedi...
Rus çöktü! Sana ayan olsun,
Çeçen'in hali beyan olsun...
O, tek başına bir devletti,
O, çok talihsiz bir evlattı...
Ömrü çile ile geçmişti,
Kendisi çileyi seçmişti...
Hayalen Kürşad'la yaşardı,
Ufku tarihleri aşardı...
O, Kültiğin'le diz vururdu.
Oğuz Han'la Hakk'a yürürdü...
Kırkdörtte tabutlara girdi,
Üç Mayıslarda bayram vardı.
O, hem Şaman, hem Müslümandı.
Türk'ün ikbali için yandı...
O, Şamanca uçmağa vardı,
Türkçüler'i bir hüzün sardı...
Tanrım elin onunla olsun,
Amin, Tanrı Türkü Korusun...

Türk Irkı Varolsun !

Göktuğ

Halkla İlişkiler
Hem şaman hem müslüman nasıl olunuyor :S

Ruh Adam

New member
Şiir bana ait değil sadece hoşuma gittiği için sizlerle de paylaşmak istedim.. Atsız Beğ'e sonsuz saygım ve anlatılmaz bir sevgim var... :)

GökTürk

Kurucu
Web sitesi
www.kibris1974.com
Hem şaman hem müslüman nasıl olunuyor :S

Değerli kardeşim ben hem Müslümanlığı hem şamanlığı yaşamaya gayret gösteriyorum, nasıl mı ?

Türklük Müslüman olmadan önce şamandı ve şamanlıktan günümüze kadar gelmiş olan bir çok şamam gelenekleri var ve biz hepimizde bunların aslında şamanlık geleneği olduğunu bilmeden yaşıyor ve uyguluyoruz.

Basite bir örneğin tütsü yakmak, at nalı, dilek ağacı, kurşun dökmek, nazar boncuğu, yolcunun arkasından su dökmek, düğünlerde davul çalmak, tahtaya vurmak,
şeytan kulağına kurşun deme, gelinin başında para çevirmek, vs. vs kısacası TÜrkün sosyal hayatındaki Türklüğe ait her gelenek ve görenek.

Elhamdülillah Müslümanım ben, bu demek değil ki ben Türklüğümden kalan atalarımın geleneklerini sürdürmeyeceğim din Allah ile kul arasında ki en özel duygulardır. Bunu ben bir çok masonlar gibi gösteriş olarak yaşamam ama geleneklerimi gururla topluma yansıtarak yaşarım.

“Tanrı dağları kadar Türk’üm, Hira Dağı kadar Müslüman’ım”​

“Müslümanlığı Allah ile kendi aramda, şamanlıktan gelen tüm Türk örf ve adetlerini de gururlanarak her yerde yaşarım.”

Göktuğ

Halkla İlişkiler

at nalı, dilek ağacı, kurşun dökmek, nazar boncuğu, tahtaya vurmak,
şeytan kulağına kurşun deme, gelinin başında para çevirmek, vs. vs kısacası TÜrkün sosyal hayatındaki Türklüğe ait her gelenek ve görenek.

Müslümanlıkta bunları yapmak yada tasdik etmek caizmi?
Caiz ise bende hem şamanım hem müslümanım ozaman.

DOĞUKAN

New member
Türklük Müslüman olmadan önce şamandı ve şamanlıktan günümüze kadar gelmiş olan bir çok şamam gelenekleri var ve biz hepimizde bunların aslında şamanlık geleneği olduğunu bilmeden yaşıyor ve uyguluyoruz.

“Tanrı dağları kadar Türk’üm, Hira Dağı kadar Müslüman’ım”

“Müslümanlığı Allah ile kendi aramda, şamanlıktan gelen tüm Türk örf ve adetlerini de gururlanarak her yerde yaşarım.”

bencede mantıklı..

AkBilge

New member
Web sitesi
www.akbilge.com
Selamun aleyküm
Şaman dini veya görüşleri gelenekleri hakkında pek değil de hiç denecek kadar az bilgim var. Müslüman olan bir ülkedeinsanların inananların iman edenlerin hep bir ağızdan hep bir dilden
-Elhamdülillah Müslümanım demeleri kadar güzel bir söz yoktur.
Ancak dinimizde; sayın adminimizin de biraz önce bahsettiği gibi atalar dini olan şamanizmden veya gene Masonların uydurdukları Bid'at lerden hiç birini bulamayız.
Bunun sebebi ise Zümer süresinde 2 ve3 . ayetlerde bizlere halis din olarak islamın anlatılmasıdır.

Müslümanların büyük bir çoğunluğu dinin gereğini araştırmadıkları için anlatılmadığı için bilememektedir Bu vesile ile bize hitap eden Mevlamız Neml süresinin 61.ayetinde Allahtan başka ilah olmadığını ve bizlerin de bilmediğini bize bildiriyor
Halbuki insanların çoğu Kuran ve Sünneti okurlar uygularlar. Ne yazık ki insanın unuttuğu dünya nimetleri gel-geç sevdalar Kuranı sünneti çabuk unutturduğundan ; dili ile Allahtan başka ilah yoktur demesine rağmen hareketleri ile bir çok putlar oluşturup onlara inanmaktadır....
Yalnız.....unutulmaması gereken ince bir ayrıntı var.
Sanal ortamda her yazılan her alıntı yapılan konu veya mesajı ilk mesajı yayınlayan benimseyecek kabullenecek diye bir şey söz konusu olmamak ile beraber okuyan insanlar bunu ilk görüşte kendi fikirleri sayıp yorum yapmasından dolayı sanal bir kargaşa çıkar. Ayrıca insanların iç alemi ile sanal alem tam zıt bir durum ortaya çıkarır ki bunu çoğumuz görmekteyiz.
Velhasıl kelam çoğumuz duyarız
-Hem müsşümanım hem laik
-Hem müslümanım hem şaman

Maalesef bir tanesini seçmek durumundayız.Hem müslüman hem laik olamayacağı gibi insan şaman da olamaz Laik olan devlettir insan değil.
Şaman olan ayrı bir inanıştır islam olan ayrı bir inanış.
Bir insan bunu söyleyebilir mi ? Evet söyleyebilir İnsanlar hürdür serbesttir.Karşısındakiler de buna bu insana fikrini söylediğinden dolayı biliyorsa bir iki anlatmaya çalışır Bilmiyorsa da susar.
Asla ve asla onu kınamaz.Hakkı yoktur.
Çöyle ki yeryüzünde milyarlarca insan ve bunların içinde çoğunlukta olan çeşitli dinlere mensub milyarlarca insan bulunduğu halde Allah c.c. niye onları kahretmiyor ? Niye hepsini bir anda Müslüman olmuyorlar ?

Son söz olarak Herkez hürdür,serbesttir

DOĞUKAN

New member
-Hem müsşümanım hem laik
-Hem müslümanım hem şaman

Maalesef bir tanesini seçmek durumundayız.Hem müslüman hem laik olamayacağı gibi insan şaman da olamaz Laik olan devlettir insan değil.

Çok doğru ama bunu hatmetmiş olanlar bile anlıyamıyor maalesef.

Laikliğin kelime anlamı dinsizliktir. Çünkü devletimizin kurucusu Türk Milleti içinde birçok dine mensup olan insanlarımızı barındırıyor. Bu nedenle de her dine saygı duymuş ve bu saygıdan dolayı din ile devlet işlerini birbirinden ayırmış ve adınada Laik Devlet demiş. Bu durumda ben hem müslüman hemde laik olabilirmiyim..? Ancak diğer dinlere karşı olan saygıdan laikliği benimseyebilirim. Dinsiz olan varsa onlar için sorun yok hem laik hemde laik gibi bişey olabilir :)

Dr.Yalnızefe

Dost Üyeler
Öncelikle bizlerle bu güzel şiiri paylaşan değerli kardeşime teşekkürü bir borç bilirim..:)

Özde yine stres yaratacak bir konu..
Ancak ben konuya kendimce düzgün bir bakış açısı getireceğim.
Öncelikle "Şamanlık" bir din değildir.Bir gelenektir, bir töredir. Bu nedenle bugün bile hala bu tarzdaki gelenekler sürebilmektedir. Geleneklerin doğruluğunu ya da yanlışlığını tartışmaya gerek bile yok. Çünkü onlar gerçektir ve töremizin de birer parçasıdırlar.

Diğer taraftan eskiden beri süren ve maalesef ki hala aynı anlayışa yanlış olarak inanılan bir felsefe mevcut.Burda bir nokta koymak istiyorum.
Bizlerin ataları İslamiyetten önce Göktanrı'ya inanırdık.Dolayısıyla tek bir Tanrı'mız vardı, ki eski kitabelerde de Göktanrı üzerine yemin edilir; bunu da unutmamak gerekir. Şaman üzerine değil.

Şamanizm, ya da şamanlık kelimesini ilk olarak ortaya atan Prof.Dr.Zeki Velidi Togan dır. Babam da onun asistanıydı.Bu kelimeyi ortaya atttığı için pisman olduğunu yazan yazılar da yazdı.Ama gören olmadı, ya da görmek bazılarının işine gelmedi.!!Bu da ayrı bir gerçektir. Ama nedense hep gözden kaçmıştır??!!!( Yorum sizlerin.Çünkü bizlere öğretilen tarihi bilgiler devletin verdiği resmi tarih üzerine kurulan sembollerle başlamıştır)
Bunun yanında bizlerin ataları İslamiyeti tek Tanrı dini olduğu için olağan olarak kabul ettik.Yoksa araplarla yapılan o kadar vahşi savaşlar sonucunda değil.( Her 2 tarafta bu savaşlar sonucunda olağan üstü kayıplar verdiği için vahşi demek zorundayım!!)
Dolayısıyla bizler İslamiyeti aslımıza uygun olduğu için kabul ettik.
Bu önemli gerçeği birilerinin hala görmek istememesi kendi hatasıdır.
Yoksa biz asla araplara yenildiğimiz için, diğer milletler gibi islamiyeti zorla kabul etmiş değiliz.Herkes bunu bilmeli. Bunun bir ölçüsü olarak da sizlere bir ilginç bilgi vermek zorundayım.
Hepinizin de bildiği gibi Cuma günü öğle namazından önce hutbe okunur ve bu hutbe birlik ve beraberlik simgesi açısından da oldukça önemlidir. Ne kadar çok kişi dinlerse o kadar hayırlıdır ve dinleyen içinde ayrıca sevap yazılır.
Şimdi gelelim en önemli noktaya!!! Türkiye hariç diğer İslam ülkelerinde cuma hutbesine çıkan imamın elinde kılıç görünür. Bu da bir gelenektir ve şu anlamı ifade eder. Şu anda bu hutbeye ve dine karşı bir şey düşünür ya da hissederseniz ve hatta uygulamay niyetlenirseniz , sizlerin tepesinde bu kılıç vardır!!
Oysa bizlerde böyle bir usul yoktur. Çünkü yukarıda da bahsettiğim gibi bizler İslamiyeti kendi özümüze uygun olduğu için kabul etmiş bir milletiz.Bizim tepemizde kılıca gerek yoktur ve de olamaz!!( Bu bilgi Kahire-El Ezher Üniveristesi kaynaklıdır.Merak eden bu üniversiteyi google den araştırsın)

Son olarak...
İslamiyetin doğuşu başka şey.İslamiyeti koruyup kollamak bambaşka.Türk milleti peygamberimiz tarafından muştulanmış bir millettir!!İstanbulun fethiyle biz bu madalyayı da resmen de hak ettik.Ki bunun yanında kaç haçlı seferi bizim göğsümüzde yıkıldı !!( Resmi olarak 1000-1300 yılları arasında, gayrı resmi olarak günümüzde bile sürüyor ) Arapların değil!!
Ben hem Türk hem de müslümanım,ne ona ,ne de buna pabuç bırakmam. Umarım kimse sözlerimden bir alınma payı bulmaz. Bulursa da affola...

TANRI TÜRKÜ KORUDU VE DE YÜCELTTİ.....
AMİN...

DOĞUKAN

New member
Bu arada cümleyi tam oturtamadığım ve sayfada "düzeltme tuşu" hakkı verilmediği için tekralamak zorunda kalmış olmakdan dolayı özür dilerim.

Devletimizin içerisinde Türk Milleti çatısı altında birçok dine mensup insanlarımız olduğu için, bazı kişilerin beğenmediği (Kabeyi bile yıkılmaktan son anda kurtarmış!) Lider vasfına fazlasıyla sahip olan, Cumhuriyetimizin Kurucusu Büyük İnsan, Dünya görüşü yüksek, Ufku geniş, Gazi Mustafa Kemal Atatürk, din ve devlet işlerini birbirinden ayırmış, devletin dini olmaz demiş ve adınada Laik Türkiye Cumhuriyeti denmiş..

Dr.Yalnızefe

Dost Üyeler
[/CENTER]

Çok doğru ama bunu hatmetmiş olanlar bile anlıyamıyor maalesef.

Laikliğin kelime anlamı dinsizliktir. Çünkü devletimizin kurucusu Türk Milleti içinde birçok dine mensup olan insanlarımızı barındırıyor. Bu nedenle de her dine saygı duymuş ve bu saygıdan dolayı din ile devlet işlerini birbirinden ayırmış ve adınada Laik Devlet demiş. Bu durumda ben hem müslüman hemde laik olabilirmiyim..? Ancak diğer dinlere karşı olan saygıdan laikliği benimseyebilirim. Dinsiz olan varsa onlar için sorun yok hem laik hemde laik gibi bişey olabilir :)

Değerli kardeşim, Her nereden öğrendiysen laiklikle dinsizliği birbirine karıştırmışsın. Laiklik en basit tanımıyla din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılmasıdır.Dolayısıyla "Laikliğin kelime anlamı dinsizliktir" tanımını yapıp, ardından benim tanımıma uyan cümleyi de yazman tezat oluşturmuş.
Laiklik kelimesi bizim dinimizdeki hoş görüye son derece uyumludur. Diğer dinlere de saygı gösermeyi içerir laiklik.Ancak bu demek değildir ki baştacı yapacağız.
Herşeyin olduğu gibi, bunun da bir sınırı vardır.Peygamber efendimiz de gayrımüslimlere zamanında (derlenip toparlanabilmemiz için) ilk müslümanlara 10 yıl için barış yapmalarını önermiş (Mekkeliler ve hatta Kureyşilere karşı). Bu şekilde dinimiz daha da güçlenmiş ve bu barış, hoşgörü sayesinde katılımlar çok çok daha fazla olmuştur. Ancak barışı bozanlarada gereken cevap verilmiştir.
Peygamberimiz zamanla bütün dünyaya elçilerini gönderirken, dinimizin hoşgörü ve barış dini olduğunu belirterek söze başlamalarını istemiştir.
Sonuç olarak yazılan bir güzel şiir bizleri bu tartışma noktasına itmemeli. Olumlu ve ılımlı düşünmeliyiz. Özellikle de ülkemizin üzerinde bu kadar kara bulut dolaşırken.
Çünkü gün birlik zamanıdır...

TTK ve Y

AkBilge

New member
Web sitesi
www.akbilge.com
Selamun aleyküm

Şaman dini veya görüşleri gelenekleri hakkında pek değil de hiç denecek kadar az bilgim var.
Son söz olarak Herkez hürdür serbesttir

Ben hem Türk hem de müslümanım,ne ona ,ne de buna pabuç bırakmam. Umarım kimse sözlerimden bir alınma payı bulmaz. Bulursa da affola...
Zaten yukarıda belirttik efendim bilgimizin olmadığını.

Şimdi bir soru sorayım hem de öğrenmiş oluruz Şamanlık ile islamiyet arasında hiç birbirine ters düşen veya uyuşan konu var mı ?
Var ise aktarın ki herkez sebeblensin.

DOĞUKAN

New member
Sayın. Dr. Yalnızefe Hocam, siz beni yanlış anladınız. Ben sizden daha çok şey öğreneceğime inanıyorum. Devletin dini olmaz anlamında laikliği dinsizlik olarak yorumladım. Elbetteki ve sizin dedindiğiniz gibi Laiklik, devlet yönetiminde herhangi bir dinin referans alınmamasını ve devletin dinler karşısında tarafsız olmasını savunan prensiptir.

Dr.Yalnızefe

Dost Üyeler
[/CENTER]

Şimdi bir soru sorayım hem de öğrenmiş oluruz Şamanlık ile islamiyet arasında hiç birbirine ters düşen veya uyuşan konu var mı ?

Öncelikle ılımlı ve de olumlu katkılarınızdan dolayı teşekkür etmek isterim.
Yukarıda da belirttiğim gibi Şamanlık bir din değildir. Özellikle tam da sizin nickinize uyan bir Akbilge kimlik ve de kişiliktir. Dolayısıyla bir töre, bir gelenektir. Diğer bir deyişlede bilge ihtiyar kişi, ya da günümüze uyan ihtiyar heyetinin başı gibi bir kimliktir.Sözüne değer verilen, arabulan adil kişi gibi..
Dolayısıyla din olamayan bir felsefenin ya da törenin bir dinle de kıyaslanması söz konusu bile değildir.
Saygı ve sevgilerle....

Ruh Adam

New member
[/center]

Öncelikle Dr.YalnızEfe Beğ'in bahsettiği gibi şamanlık yada şamanizm bir din değildir.. Aslında benim de pek fazla ve sağlam bilgim olmadığı için konuyu sürekli takip ederek sizlerden öğrenmeye çalısacağım..
Aslında benim söylemek istediğim ısrarla şamanlığı,şamanizmi din olarak lanse edenleredir. Eğer Şamanzmi bir din olarak varsayarsak İslam ile ters düşen yönleri vardır bence..Çünkü;
Ülgen Han ve Erlik Han Gök Tanrının oğlu diye geçer şamanizmde.. Ülgen Han iyiliği,Erlik Han ise kötülüğü temsil eder.. İşte bu noktada ikisi bence birbirine ters düşüyor gibi geliyor..Çünkü dinimizde Allah ne doğmuş ne doğurmuş ne de doğurulmuştur.. Bilmiyor doğru mu yanlış mı ama benim düşüncem bu.. Saygılar..

Dr.Yalnızefe

Dost Üyeler
Sayın. Dr. Yalnızefe Hocam, siz beni yanlış anladınız. Ben sizden daha çok şey öğreneceğime inanıyorum. Devletin dini olmaz anlamında laikliği dinsizlik olarak yorumladım. Elbetteki ve sizin dedindiğiniz gibi Laiklik, devlet yönetiminde herhangi bir dinin referans alınmamasını ve devletin dinler karşısında tarafsız olmasını savunan prensiptir.

Değerli kardeşim.
"Laikliğin kelime anlamı dinsizliktir" cümlesiyle başlayan mesajından dolayı o mesajı yazmak zorunda hissettim kendimi.
Beşer şaşar.... Bugün sen, yarın ben ben.Canın sağolsun. Bir yanlış anlatma ve anlaşılma olmuş.Unutalım gitsin..
Önemli olan ılımlı olmak ve olumlu düşünmektir. Biz sadece savaş anında celallenen bir millet olmalıyız.
Bizler böyle küçük ayrıntıları düşünen değil, büyük hedefleri düşünen ve yaşayan ataların torunlarıyız.
TTK ve Y

KÜLTEGİN

Genel Koordinatör
Bilgisi olmayan Tengricilik veya şamanizm hakkında konuşmasın.
Bilgim yok ama her türlü ahkamı keserim diyenlere de söz düşeceğini sanmıyorum.
Hem şamanım hem müslümanım diye bir saçmalık asla olamaz.
Bunun hem ermeni hem rumum demekten ne farkı var?
İslama inanan Tengrici olamaz, Tengrici olanda zaten islama inanmaz.
Kültürel olarak şaman geleneklerimiz olabilir.Ama bu demek değildir ki her iki dinide bir arada yaşıyorum; kanısına varılmaz.

Lütfen konuda alakalı alakasız yakıştırmalar vs.vs.vs. oluyor.En azından bir araştırın fikir edinin ve bu tezlerinizi burada savunun.