Sendikalardan Cumhuriyet Meclisini Taciz !

Makbule ÖTÜKEN

Onursal Üye
SENDİKALARDAN CUMHURİYET MECLİSİNİ TACİZ !

Hiç kuşku yoktur ki, sendikalar demokratik yaşamın olmazsa olmazlarındandır.

Temsil ettikleri kesimin maaş ve özlük haklarının korunması için grev de dâhil eylem yaparlar. Ancak bizdeki sendikaların eylem alanları eylem biçimlerine şöyle bir bakarsanız, işlevleriyle taban tabana zıt ortamlarda gerçekleşiyor.

Bir gün bakarsınız, Hükümetin tüm kadrolarıyla birlikte icraatlarının dile getirildiği bir basın toplantısını basarlar. Burası bir OTEL ortamıymış, orada konaklamak için gelen turistlerin rahat ve huzuru bozulacakmış, umurlarında değildir.

Turizm Lokomotif sektördür, dumansız fabrikadır, o nedenle turist akımının yoğunlaştığı dönemlerde eylem ve grevle kargaşa ve kaos yaratmanın kendileri de dahil herkesin menfaatini olumsuz etkileyecekmiş bu konuda da bir gaileleri yoktur.

Tam da eğitim ve öğretimin en kritik döneminde; çocuklar sınavlara motive olmuşken bir bakarsınız; incir çekirdeğini doldurmayan bahaneleri öne çıkararak grev yaparlar. Çocuklarımız olumsuz etkilenecekmiş, çalışma şevk ve istekleri kalmayacakmış onları ilgilendirmez. Özel dershaneler oradadır. Ebeveynler çocuklarının geleceği söz konusu olduğu için maddi sıkıntıyı göze alacaklar dershanelere gönderecektir evlatlarını! Sizin anlayacağınız onların eylem ve grevlerinin ceremesini yine öğrenciler ve veliler çekecektir.

Orta eğitim ve öğretim okullarındaki eğitim düzeyimizin ‘ŞIRNAK’ta verilen eğitim benzeri olmuş’, eğitim ve öğretim kalitemiz daha da alt düzeylere düşecekmiş; onları hiç de ilgilendirmez.

Mahkemeler ve tapuda sürdürülen bir ayı aşkın grevlerle yargının tıkandığı, icra işlemlerinin yapılamadığı, ev, arsa , dükkan vs .. tapularının verilememesi nedeniyle vatandaşların ve devletin zarara uğratılması pahasına yine grev yaptıkları hatırımızdadır. Onların derdi sorun çözmek değil, sorun yaratmak; halkın yasama yürütme ve yargı organlarına güvenini sarsmaktır. Devletinden soğuyup uzaklaşmasını sağlamaktır. Halkımızın Türkiye ile olan, sevgi, saygı güven bağlarını aşındırıp koparmaktır dertleri. Yafta açarlar; ‘Şeriatçı AKP, işbirlikçi UBP’(‘) diye.

Dünde TEL-SEN Grevi yeniden başladı. Eylem alanı bu kez Cumhuriyet Meclisinin oturum salonuydu. Yafta açtılar Meclis içinde! KTAMS ve KAMU-SEN başkanları, büyük bir keyifle bu eylemi izlediler. Özelleştirme Yasası gündem de ya onun için!

Bazıları ‘özelleştirmeye karşı değiliz Türkiye’ye karşıyız’(!) derler. Adeta Türkiye kendileri için sindirilmesi, kurtulunması, uzaklaştırılması gereken bir Devlettir.

Sendikalar, Halk iradesinin temsil edildiği ortamı kullandılar eylemleri için. Meclisle birlikte Halk iradesi de taciz edildi böylece. Meclis İç Tüzüğü uyarınca neler yapıldı. Hangi önlemler alındı bunu bilmemekteyiz.

Cumhuriyet meclisinden edindiğimiz son haber; amaçlarının boşa çıktığı yolunda…