şeyh Nazım Kıbrısi

Makbule ÖTÜKEN

Onursal Üye
ŞEYH NAZIM KIBRISİ

Dünyanın hemen hemen her yerinden müritleri olan Şeyh Nazım bilindiği gibi uzun yıllardır Lefke’de yaşamaktadır. Kendileri 1940 yılında İstanbul Üniversitesinde iken, Nakşibendî Tarikat şeyhi şeyh Süleyman Erzurumi hazretleri ile tanışır. Bu tarikatla ilgili bilgileri bu tarikat âliminden öğrenir.

Şeyh Nazım Kıbrısi’nin olağan üstü davranışlarının geçmişinin çocukluk yıllarında başladığını öğreniyoruz. Kendisinin dünyaca tanınan bir din âlimi oluşunun hiçte tesadüfî olmadığını, onun hayatına kısaca değinerek anlatmakta yarar var. Bilindiği gibi Şeyh Hazretleri; İnanç Dünyası Kategorisinde ve Allah Dostları, Evliyalar ve Âlimler Formunda yer alıyor.

Şeyh Nazım Kıbrısi Cuma gününe rastlayan, 21 Nisan 1922’ tarihinde Larnaka’da dünyaya gelmiştir. Soyu; baba tarafından Kadiri Tarikatı kurucusu Abdülkadir GEYLANİ hazretlerine anne tarafından Melevi tarikatı kurucusu MEVLANA CELALEDDİN RUMİ Hazretlerine dayanır. Çocukluğunda Kadiri tarikatı şeyhi olan dedesinden söz konusu tarikatın disiplin ve maneviyatını öğrenmiştir. Gençlik ve çocukluk yıllarında tavırlarının çok mükemmel olduğu, kimse ile kavga tartışma yapmayan her şeye gülümseyen sabırlı kişiliği ile öne çıktığı ve herkes tarafından bu yönüyle tanınıp sevildiğidir. Liseyi bitiren KIBRISİ 1940 yılında yüksek tahsil için İstanbul’a gittiği İstanbul Üniversitesinde kimya mühendisliği alanında başarılı olması nedeniyle Okul hocalarının kendisini bu bilim dalında daha ileri çalışmalara girmesi için teşvik etmelerine karşı ‘Kendisini bu müsbet iliminin kendisini pek çekmediği ve ruhen dini konularla ilgilenmekten huzur ve mutluluk duyduğunu’söyler.

Nitekim Şeyh efendi sık sık Sultanahmet camiine giderek din alimlerinden ilahiyat konularıyla ilgili dersler aldığı, bu konuda çeşitli arap şehirlerinde din alimleriyle meşveret yapıp kendini yetiştirdiğini biliyoruz. KIBRISİ Kıbrıs’ın hemen hemen her yerini gezerek NAKŞİBENDÎ tarikatını yaymak için uğraşmış bu konuda vaazlar vermiştir.

Dünyanın hemen hemen her yerinden müritleri vardır. Son günlerde soğuk algınlığından kaynaklanan zatüre hastalığından muzdarip olduğu yoğun tedavi altına alındığını bilmekteyiz. Hastalığı nedeniyle dünyanın dört bir yanından gelen kalabalık mürit guruplarının LEFKE şehrimize ekonomik anlamda canlılığa neden olduğu esnafın bir nebzede olsa yüzünün güldüğü haberleri bizleri de mutlu etmektedir.

Yüce Allahın Şeyh Nazım Kıbrısi’ye sağlık ve şifalar vermesini diliyoruz.

* * * * *

Değerli okurlarım benim çok anlamlı bulduğum ve sizlerin de beğenisini çekeceğini inandığım bir şiirle yazımı noktalamak istiyorum.

“AŞK DEĞİŞTİ ÂŞIK DEĞİŞTİ’’

Şöyle bir baktım da dünyaya
Aşk değişti âşık değişti.
Ferhattı dağları delen,
Kerem değişti Aslı değişti.

Ben kendimi avutmuşum yıllarca,
Başımı koyunca yastığa
Gözlerimi açınca biten rüya
Uyku değişti, düş değişti

Saçımdaki aklar sayılmaz oldu
Hayatım ahlarla vahlarla doldu
Kimseler sormadı halin nice oldu
Devran değişti, insanlar değişti

Mehmedim dünya bu demek
Ömür çılgın akıp giden su demek
Son sözüm imama hadi yu demek
Cami değişti, imam değişti
Düzen değişti, düzdüren değişti…
Hazan düştü yüreğime”

İnsani ilişkilerin belden aşağılara indiği dünyada; gerçek aşkı, sevgiyi yaşayan, yaşatanlara, bu yüce duygulara saygı duyanlara ne mutlu!