SİYASİ ANALİZ:OLAYLAR ve YANKILARI

Alper Faik GENÇ

Onursal Üye

Alper Faik Genç
Birkaç haftalık bir aradan sonra tekrar siz okurlarımla başbaşa olmaktan mutluyum.
Geçen zaman içindeki olaylardan başlamak istiyorum.
KKTC ZİYARETİM: 8 Mayıs 22 Mayıs arasında ziyaret ettiğim Kuzey Kıbrıs’ta, eski ve eskimeyen dostlarımı görmek beni çok mutlu etti. Bu ziyaretimin nedeni son on yıl içinde yazma çabası gösterdiğim, ‘Denktaşı anlatıyorum - YARIM ASIRDA DENKTAŞ’ adlı kitabımı basımevinden almak ve kitabın esas konusu olan Kurucu CB. Sn. Rauf R. DENKTAŞ’a, basın mensupları huzurunda takdim etmekti. Yerel gazetelerin tüm temsilcileri ile Televizyonların yakın ilgisi de beni hayli mutlu etti. Bu kitabımı yakında Londrada da buradaki basına tanıtıp dağıtımına başlayacağız.
Umarım yakın ilginizi esirgemeyeceksiniz.
İSRAİL’in son PERVASIZLIĞI: Akdenizin şımarık oğlanı İsrail başından büyük bir davranışla, elini arı kovanına sokmuş bulunmaktadır.
Uluslararası sularda seyreden iyi niyetle Gazze’ye yardım taşıyan Mavi Marmara adlı, içinde her milletten silahsız 581 kişi bulunan Türk gemisine gecenin karanlığında silahlı helikopterlerle İsrail komandolarını indirmiş ve ateş açarak kan dökmüştür...
Bu gemiye eşlik etmekte olan diğer altı küçük takne de saldırıya uğramış ve İsrail’in limanlarına çekilerek yolcuları tartaklanarak tutuklanmıştır. Bu saldırı sonucu 9 kişi öldürülmüş,25’ten fazla masum kişi yaralanmıştır. Bu arada birkaç İsrail komandosunun da gösterilen mukavemetten hafif yaralandığı öğrenilmiştir.
Filistin halkına İsrail’in yıllardanberi yaptığı insanlık-dışı eziyet ve katliam bu kez de Türk gemisine yapılmış ve Türk kanı dökülmüştür..
Daha birkaç yıl önce İsrail’in, kendi 2 askeri kaçırıldı diye Lübnanı bombalayarak yerle bir ettiği unutulmuş değildir..Kendi canına bu kadar kıymet veren İsrail yöneticileri, başkasına, hem de Uluslararası sularda, hem de niyetleri Filistinlilere yardım götürmek olan bunca masum insana, misli görülmemiş bir gaddarlıkla saldırması affedilecek gibi değildir.
PROTESTOLAR NEYE YARAR? Bugüne kadar yüzlerce kınama kararı alan B. Milletlerden ne medet baklenir? İslam Birliği bugüne kadar ne yapabilmiştir ki, bu son olayda onları toplamak ve karar almak neyi değiştirecektir? Amerika’daki güçlü Yahudi Lobisinin gölgesindeki Obama Hükümetinin İsrail’e ne öneride bulunacağı merakla beklenmektedir. Amerikaya bu kadar güvenmenin sonu hüsrandır...
NÜMAYİŞLER neyi HALLEDER? Türkiye’deki halkın sokaklara dökülüp bağırıp-çağırması yeterli bir tepki midir? Bu ucuz tepkilerden fazla birşey beklenmez...
Sn. ERDOĞAN’IN SÖZLERİ...TC.Başbakanı Sn. Erdoğanın ateşli konuşması ve alkışlanması İsrail’i doğru yola getirebilir mi? İsrail’e anladığı dilden konuşmak, Hatta konuşmak yerine acıtıcı tedbirlerle tepki göstermek zamanı gelmiştir...Bunu, tepkileri laftan öteye geçmeyen Arapları memnun etmek için değil,
Türk’ün incinen gururu için yapmak Türkiye’nin görevi olmuştur..
Tarih boyunca Türklerden hep destek ve kardeşlik gören Yahudilerin başındaki NAZİ ruhlu Yöneticileri uzaklaştırmak yalnız Ortadoğudaki mazlumları değil, aslında İsrail’de yaşayan Yahudileri de kurtarmış olacaktır; çünkü biz Türklerin sade İsrail (Yahudi) halkına hiçbir düşmanlığımız yoktur...
TEPKİ NASIL MI YAPILIR? İflastan kurtardığımız İsrail’in savunma silahları endüstrisine boykot yapmakla...İşbirliğine son vermekle...
Akdenizde kol gezen İsrail savaş gemilerinin pervasız hareketlerine son vererek ve daha birçok tepkilerle tavır almakla...
Türk olarak, Erdoğan bey’den laf değil icraat beklemekteyiz.