Söz sizde !

Alihan Pehlivan

Onursal Üye
SÖZ SİZDE !

Haftanın son iş gününde (Kamu çalışanları için) köşemi tamamen sizden gelenlere ayırdım. Bugün bu köşede yazanların tümü yine sizden gelenlerden oluşuyor. Ben sadece birkaç imla hatasını düzelttim ve yazıların başlıklarını koydum. Gerisi sizden gelenler. İşte vatandaşın gündemi ve bize ilettikleri...

“Uyarı”
Alihan Abi,

Buradan Başbakan Özkan Yorgancıoğlu’nu uyarıyorum, dün gece 30 yaşındaki kardeşim anayasa çalışırken kalp krizi geçirip hastaneye kaldırıldı. Benim bu dünyada tek bir kardeşim var ve ona bir şey olursa bende onların canını yakacağım. Yemin ediyorum.

Bu kadar baskıya bu kadar sinire artık insanlar dayanamıyor. 366 kişiyi işten attıklarında başları göğe erecekse atsınlar. Ama diyorum birine bir şey olursa bende kendimi yakacağım onları da.. K.T. Lefkoşa

“ Sosyal Konutlar soysal olmaktan çıktı”
Alihan Bey,

Ben Haspolat Belediye evleri sakinlerinin temsilcisi V.G.

Dövizin yükselmesi nedeniyle insanlar evlerini ödeyemez duruma geldi. Dar gelirliye yardım amaçlı yapılan bu sosyal konutlar maalesef şuan zengin işine dönmüştür.

İmmo şirketi insanların elinden evleri almaya başladı. 26\01\2014 pazar günü saat 2 de eyleme gideceğiz. Haber yapmak için sizi de Haspolat Belediye evlerine bekliyoruz....Bizleri desteklemenizi umut ediyoruz....

Cezaevinde neler oluyor?

Alihan Bey;

Bugün (-2 gün önce) cezaevinde bir arkadaşımı ziyaretime gittiğimde kendisi dün çıkan (Geçtiğimiz Salı Günü) Kıbrıs gazetesindeki haberi söyleyerek zan altında kaldıklarını anlattı bana ve bunu dile getirmek istediklerini söylediler. Yaşar Ocak isimli kişi için açlık grevi başlatıldığı haberi aslında yasa değişikliği için yapılmış olduğunu söyledi ama o mahkum kişi ise o gün gardiyanlara ve idareye küfür ettiği için cezalandırılmış olduğunu ve bu yönde kendisine pay çıkardığını haberin yalan olduğunu kendileri zan altında kaldığı için çok üzüldüklerini belirttiler ve sizlerin aracılığıyla seslerini duyurmak istediler. Lütfen cezaevinde olanlara daha fazla daha geniş yer verin. İçerde olanlarla dışarıya yansıtılanlar çok farklı… M.O Lefkoşa

DP Lefkoşa İlçe Yönetimi

Sevgili Alihan,

Abi, hafta sonu Lefkoşa’da DP’nin İlçe Başkanlığı ve yönetim kurulu yarışı olacak. 30’a yakın kişi yönetime girme için aday oldu. DP Ulusal Güçlerin pazar günü yapacağı Lefkoşa ilçe kongresinde muhtemel kazanacak başkan ve yönetim kurulu adayları ise şöyle;
Başkan: Ozan Beysan
1.Fahri Arabacıoğlu
2.Salih Tikici
3.Tigin Kişmir
4.Enver Baturalp
5.Ozan Erenay
6.Kansu Aksu
7.Faik Bozkaya
8.Mustafa Toycan
9.Turgut Sonalp
10.Mehmet Zeki Yıldırım

ERKEN TANI HAYAT KURTARIR?

Sevgili Dostum Alihan,
Bir siyasi parti kanser olabilir mi? Erken tanı Siyasi Partilerde hayat kurtarıcı olabilir mi ?Kanser normal hücrelerin hasara bağlı ya da ömürlerine bağlı yenilenebilme süreçleri içerisinde dış etkenler olan fiziksel, kimyasal ya da biyolojik etkenlerle MUTASYONA uğramamalarına ve kontrolsüz büyüme ve çoğalmalarına verilen isimdir...

Tabi bu her zaman tamamen çevresel faktörlere bağlı değildir.Genetik faktörler de unutulmamalıdır. Genetik faktörlere yapılabilecek pek fazla bir tedavi önerimiz yoktur ancak ÇEVRESEL faktörler önlenebilirdir.

Çevresel faktörlere bağlı değişimler vücut tarafından geç fark edilirler çünkü vücudun değişen hücreleri kendi hücreleridir. Zamanla bu hücreler gruplaşır ve vücudu yaşanmaz hale getirirler...

İşte erken tanı burada devreye girer... Düzenli kontrolden geçmek, modern tekniklerle tetkiklerinizi yaptırmak ve yenilenmek...

Ancak bu şekilde bir vücut içindeki kanseri erken fark eder ve ondan uzaklaşabilir ya da ayrılabilir ya da kanseri o vücut alanı içerisinde yok edebilrseniz bir gelecekten bahsedebilirsiniz....

DP UG Kanser olmuş bir partimidir ?

Patoloji sonucu kanser demeği sürece partinin belirtilerinden yola çıkarak ancak tetkik yapmaya devam edebiliriz...Kanser tanısı konmadan bir tedavi veremeyiz... Yaşadığımız süreç tanı sürecinin sonu geldiğimizi ve 2 şubatta kesin tanının konacağına işaret etmekte...Ne kadar erken tanı koyabilirsek o kadar az yan etkiyle en doğru tedaviyi uygulayabilmek yegane dileğimiz...

2 Şubatta ya tanısal amaçlı cerrahi işlem uygulanıp hem tanı hem tedavi yapmış olacağız ve belki de koruyucu kemoterapi ve radyoterapi ile tedaviyi başarıyla tamamlayabileceğiz, ya da cerrahi işlem hiç mümkün olamayan bir evreye geçmiş sadece kemoterapi ve radyoterapiyle palyasyon yapmaya çalışabileceğiz...Kanser tedavisi cesaret, kararlılık ve duruş gerektirir.......

Dr. Fuat TÜRKÖZ ÇİNER
Radyasyon Onkolojisi Uzmanı

* * * * *

HATIRLATMA!

Döviz aldı başını gidiyor, son yılların en çalkantılı günlerini yaşıyoruz. 10 yıldır devam eden istikrarın sonuna mı gelindi? Döviz kurları daha nereye kadar çıkar? KKTC’de alınması gereken tedbirler ne? Ekonomist Hüda Hüdaverdi ile bu gece 22.22’de Kanal T’de sizlerle olacağız ve akıllardaki soruların ve sizden gelecek sorunların yanıtlarını arayacağız. Bekleriz….

Dr. Derviş EROĞLU: Gazeteciler Cemiyetinin resepsiyonda oldukça enerjik gördük sizi. Tüm ilginin odağında yine siz vardınız.

Ferdi SABİT SOYER: Dün sabah ekranlarsa sizi oldukça durgun gördük. Belli ki sizde vitesi boşa almışsınız. Kimse günün sonunu kestiremiyor değil mi?

Hamza Ersan SANER: Gazimağusa’da UBP’de içki içebilen tek siyasetçi olmaktan yakınıyormuşsunuz. Kulüplerin rakı gecelerine artık tek başınıza katılmak zorundasınız. Son olarak Hasipoğlu’da kutsal topraklarda.

Asım AKANSOY: Kim derdi bu kadar erken sıkılacağınızı. Valla bizce de çok sıkıcı geliyor artık.

Ramazan GÜNDOĞDU: Bakıyoruz da artık toplumsal olaylara daha fazla eğiliyorsunuz. Ha keşke bunları seçimlerden öncede yapmış olsaydınız. O zaman bir faydasını da görürdünüz.

Abbas SINAY: Başbakan Özkan Yorgancıoğlu'nun askerlik konusunda konuşma demesinden sonra TV'lere çıkmama kararı aldığınızı öğrendik. Askerlik konusunda partim beni yalnız bırakıyor diyormuşsunuz. Bakalım bu işin sonu nere varacak.

Kudret ÖZERSAY: Ödemediğiniz elektrik faturasını sosyal medyaya koyup tepkinizi dile getirmişsiniz. Ancak elektrik tüketiminiz oldukça az, hem bir yandan kurumu protesto ediyorsunuz diğer yandan da tasarruf modunda mısınız?

Ayten DENİZ: Deniz Plaza’daki mini tavla turnuvasında 15 kişiyi ezip eleyip tavla şampiyonluğunu ilan etmişsiniz. Almanya dönüşünde sizi tavlanın karşısında bekliyoruz.

Halil ORUN: İskele Bandabuliya alış veriş merkezini çok yakın bir tarihte açacakmışsınız ve yıllar önce ki tarihi yeniden bölge insanına yaşatacakmışsınız.

Adem KOÇ: Akademi Kıbrıs olarak çok yakında Ney kursu düzenleyecekmişsiniz. Aman siyasetçilerimizde çağırın kursa, zira nefes bu aralar en çok onlarda var.

Muge Çağın TANCER: Maşallah hiç hız kesmeden ev ziyaretlerine devam ediyormuşsunuz ve köylere de hafta sonu iniyormuşsunuz. Mehmet Beyi bu defa yeniden seçtirmek için oldukça hırslı gördük sizi.

Sadık GARDİYANOĞLU‎: Birileri sizden rahatsız olup basında fazla gözükmemeniz için kulis yapıyormuş, bilin bakalım kim bu birileri?

Hüseyin Macit YUSUF: Hemen bir fakire sadaka verin, dün trafik canavarı ile yüz yüze gelmişsiniz ve ucuz kurtulmuşsunuz. Bu arada çalışlardan bazıları özlük hakları nedeni ile sizden şikayetçiymişler. Bilginiz olsun.

Bahar GÖKHAN: Yeni albümünüz şahane olmuş, emeğinize sağlık. Bu arada Vesile’yi de tebrik etmek gerekiyor hani.

Halil TALAYKURT: Önümüzdeki hafta içi ekip hazırmış, Pazartesi günü ve saati konuşalım.

GÜNÜN SÖZÜ
“bir taraftan, devletimizin ilgili denetim birimlerinin denetimi dışında askeri kantinlere gelen, gıda maddeleri, sebze ve meyveler, diğer taraftan 'ucuzluk' adına, çetrefilli yollardan denetimsiz gelen gıda ürünlerini alıp raflarında satan büyük marketlerin bu olumsuz tavırları halkımızın sağlığının gıda güvenliği açısından ne derecede tehdit altında olduğunu göstermektedir”
Marketler Birliği

BİZİM TEMEL
Temel elleri belinde yürümekteymiş. Bu, bunu gören bir adamın dikkatini çeker ve adam Temel'i takip etmeye başlar. Temel otobüse biner elleri belinde, otobüsten iner, pazara girer elleri belinde, ordan bir dükkana girer, çıkar elleri belinde. En sonunda adam dayanamaz sorar:
- Ya kardeşim nedir bu sabahtan beri ellerin belinde geziyorsun, hayrola?
Temel iki yanını kontrol edip:
- Anaa karpuzlar düşmüş...

GÜNÜN FOTOGRAFI
Resmiye Canaltay, Dusun Oğuz, Dr. Edal Özcenk
KP6GkQ.jpg