Stresi Azaltmanın 9 Farklı Yolu

Gök Yeleli Bozkurt

New member
Mayo Clinic araştırmacılarının yaptığı çalışma sonucuna göz atmanızda fayda var: Düşük seviyelerde bile olsa sürekli stres altında yaşamanın, bünyenize ve genel sağlığınıza zararlı olduğunu biliyorsunuz. İşte bu yüzden stresi yönetmek, onunla mücadele edip yok etmenin de yollarını uygulamak sizin için çok önemlidir.

Doğru Beslenme: Sağlıklı bir beslenme düzeni uygulayarak enerji seviyenizi maksimuma yükseltebilir, böylelikle stresin zararlarını minimuma indirgeyebilirsiniz. Öğünleri atlamak, veya besin düzeyi az yiyecekler tüketmek bitkinliğe neden olur. Hastalıklarla mücadeleye daha güçsüz başlarsınız. Bu bakımdan düzgün bir beslenme planı çok önemlidir.

Arkadaş Yardımı Alın: Arkadaşlarınızla sıkıntılarınızı ve dertlerinizi konuşmak, onların konuya bakış açılarını dinlemek sizin için faydalı olacaktır. Sosyal desteğin önemini aklınızdan çıkarmayın. Gülmek ve kahkaha atmanın gerginlik ve stresi azalttığı, birçok çalışma sonucunda ortaya çıkarılmıştır. Arkadaşlarınızla birlikte eğlenmek de, size iyi gelecektir.

Rahatlayın: Gerçek bir rahatlama, tüm zihninizi huzurla doldurabilir. Meditasyon, dua ve derin nefes almak size zihinsel rahatlık kazandırır ve stresinizi alt seviyelere çeker.

Gerektiğinde Yardım Alın: Eğer stres hem işyerinde hem de evinizde sizin hayattan aldığınız zevki azaltıyorsa bunun ne kadar önemli olduğunu anlamamanız için bir neden yoktur. Profesyonel yardım almaktan çekinmeyin. Dışarıdan yardım almak asla bir güçsüzlük değildir. Yardıma ihtiyacınız olduğunuzu fark etmeniz bile güçlü olduğunuzun kanıtı sayılmaktadır.

Erken davranmalısınız: . Küçük önerilerimizi sadece stresli zor zamanlarda değil, eğer günlük yaşamınızda sürekli uygularsanız, stres sorununu başlamadan çözmek için adımlar atmış olursunuz. Baş ağrısı, boyun ağrısı, kasların gerginleşmesi ve uyku sorunlarının tümü stres öncesi semptomların arasında yer alır.

Egzersiz: Bazen kısa ve hafif tempolu bir yürüyüş bile ruh halinize çok iyi gelebilir. Fiziksel egzersizler, stresi düşürmeye yardım eder.

Limitlerinizi Belirleyin: Hayatın her alanında ‘’hayır’’ kelimesinin gerekli olduğu anlarda, bu kelimeyi kullanmaktan kaçınmayın. Kendiniz için en doğrusu olduğunu düşündüğünüz kararları çekinmeden verdiğinizde daha üretici ve başarılı olacaksınız.

Dikkatiniz Dağılsın: Sıkıntı ve stresin üst noktalara çıktığı anlarda, güzel bir kitap veya sinema filmi sizin dikkatinizi dağıtacak, endişeleriniz ve sıkıntılarınızı daha farklı açılardan görebilme şansını yakalayacaksınız.

Olumlu düşünün: Gün içerisinde aklınızda şiddetle esen düşünce fırtınalarına son verin. Eğer düşüncelerden vazgeçemiyor ve aklınızı sakinleştiremiyorsanız tamamen farklı konulara odaklanın. Olumlu düşünmeye çalışırsanız, bunun faydasını göreceksiniz.