Tamam mı? Devam mı?

Alihan Pehlivan

Onursal Üye
Tamam mı? Devam mı?

CTP’de kritik gece bu gece. Parti Meclisi ve MYK arka arkaya toplanacak ve hem yerel seçimlerde nasıl bir yol izleneceğini belirleyecek hem de hükümet ortaklarının başkası ile söz kesmesini değerlendirecekler.

Bu gece CTP’deki toplantı tahmin ediyorum ki sabaha kadar sürebilir. Bir sonuca zor varırlar. Neden mi?

BİRİNCİSİ: Diyelim ki yerel seçimler için büyük kentlerde aday belirleme yöntemi olarak “delege” metodunu seçtiler. Bu durumda Girne,Gazimağusa, Gönyeli ve Lefkoşa başkanlarının işi zora girer. En az ikisi delegeden çıkmaz.

İKİNCİSİ: Diyelim ki delege değil de “anket “metodunu seçtiler. Bu seferde Başta Girne ve Gönyeli olmak üzere iki başkan kesin yarışın dışında kalır.

ÜÇÜNCÜSÜ: Diyelim ki mevcut başkanlarla devam kararı aldılar. İşte o zamanda partinin yarısı küsecek ve sandığa gitmeyecek. Hattabelki CTP’li adayların karşısına başka CTP’li bağımsız adaylar çıkacak.

Lefkoşa-Gazimağusa-Girne ve Gönyeli’de işler çok karışık. Ve bu dört belediye şuan CTP’nin uçuşunu sağlayan motorlar. Her bir tanesinin kaybında CTP uçağı havada zor kalır.

Gelelim bu gecenin başka esas meselesine. CTP’nin biricik koalisyon ortağı yerel seçimler öncesi başkası ile söz kesti. CTP bu duruma ne yanıt verecek? Gelin burada da seçeneklere bir göz atalım.

BİRİNCİSİ: Hiçbir şey olmamış gibi yapıp hükümetçilik oynamaya devam edecekler. Ancak takvimler Haziran ayını göstermeden DP’liler ile gırtlak gırtlağa gelecekler. Başbakan Yorgancıoğlu’nu ana muhalefetten önce parti içi muhalefet hap gibi yutacak.

İKİNİCİSİ: Hemen hükümeti bozacaklar. İyi de hükümet bozan bir CTP’nin yerel seçimlerde oy alması zor. Üstelik iktidarın tüm nimetlerini rakiplerine kaptırmış olacaklar ve seçimlerde yalnız kalacaklar. 14 belediye hedeflenirken ancak 4 belediye kazanacaklar. Bu hareketin sonucu hüsran olabilir.

ÜÇÜNCÜSÜ: Baktılar ki her iki seçeneğinde sonu uçurum o yüzden oyunun kuralını kendileri belirleyecekler. Önce Yerel seçimlerde işbirliği için DP’nin kapısını çalıp UBP’nin verdiği başlık parasının iki katını teklif edecekler. Veyahut Hükümeti bozup yeni hükümet için UBP’ye göz kırpacaklar.

Düşünüyorum düşünüyorum başka seçenek gelmiyor aklımdan. Siyasette Demirel’in sözüdür “24 saat çok uzun bir süredir “ diye ama CTP değil 24 saat düşünsün isterse 24 gün hiç o adadan çıkmadan düşünseler pek fazla seçenekleri olmayacağı kesin.

Sizin anlayacağınız CTP öyle bir pozisyonla karşı karşıya ki, ya kalelerinden birkaç tanesini teslim edecek, ya çarpışa çarpışa deyip gidecek, veyahut birilerine yama olacak.

Tüm bu seçenekler elbet bu gece CTP’de görüşülecek. Ancak çıkan sonuç ne olursa olsun partinin bir kısmı kabul ederken diğer kısmı alınan kararı beğenmeyecek.

Ve Özkan Bey belki de “Alo Beşir” den bu yana en zor gecesini geçirecek.

Töre Mutlu

DP Lefkoşa milletvekili Zorlu Töre tam altı ay evvel söylemişti DP ile UBP’in işbirliği yapmasının gerekliliğini. Ve bu altı ay boyunca da hemen her gün çıktığı TV kanallarında bu birlikteliğin önemini anlatmaya çalıştı.

İki partinin de tabanlarının ortak istencini iki partinin tavanlarına sonunda kabul ettirmeye ramak kaldı. Kim ne derse desin bu sürecin galibi ne DP ne UBP bu sürecin galibi Zorlu Töre.
AS TV’yi Bastılar.
K4n45J.png

Dün AS TV’de sevgili Taner Ulutaş ile Haluk Doğandor program yapıyordu ki bir anda stüdyoda bir kadın belirdi. Ve Taner Ağabeyle epeyce canlı yayında tartıştı. Taner ağabey hayli sinirlendi.

Programı basan aslında kanalın eski programcısı Gül Uslu. AS TV’De Altıneller diye bir program yapıyordu. Programı yayından kaldırılınca sinirlenmiş ve önce reji sonrada Taner Ulutaş ile kavga etmiş. Son hamlesi ise canlı yayına basmak oldu Gül Uslu’nun.

Bu baskınla aslında şu gerçeği bir kez daha gördük, eğer birisi gerçekten kötü niyetli ise canlı yayında can çeke çeke veda etmemek içten bile değil. Yani birisini çok kızdırırsanız o da gelip canlı yayında sizi darp veya daha kötüsü canınıza bile kast edebilir.

ADA TV’den bir yıldız daha koptu

Küçük adamızın büyük starları var. Bunlarından bir tanesi yıllardır ekranlarda haber okuyan ve KKTC’nin ilk “anchorman” olan Mesut Günsev. Günsev ADA TV’den ayrıldığını şu şekilde duyurdu.

“Sevgili dostlar, bugün 1700 itibari ile beş yıldır sürdürdüğüm ADATV deki ana haber sunuculuğu ve program yapımcılığı görevimden ayrıldım. Başta sevgili izleyicilerim olmak üzere beraber çalıştığım, bizim klasik tabirle -yayında ve yapımda -emeği geçen, bana destek olan her isteğime yürekten koşan tüm arkadaşlarıma kalbi teşekkürlerimi sunuyorum. Hakkınızı helal edin... Gemi şimdi bir başka limana doğru demir aldı. Her haber öncesi zaten "Bismillah vira" deyip başlarız habere...Yeni bir limanda buluşuncaya kadar, her haber sonrası dediğim ve.. her zaman olduğu gibi ve de her şeye rağmen "gözlerinizden yaşamın pırıltısı, dudaklarınızdan mutluluk gülümsemesi ve kalbinizden sevgi hiç, ama hiç eksik olmasın... Mutlu kalın, esen kalın, hoşçakalın...”

Derviş EROĞLU: Hafta sonu keyfiniz yerindeymiş. Çayırova’da ciklaları da götürürken bir yandan da sizin için tavşan çevirmişler. Ancak tavşanlar buzdolabından.

Mehmet Ali TALAT: Festivallerdeki ilgi sizi yanıltmasın, genelde durum gittikçe vahim bir hal almaya başladı. Hele CTP’nin durumu çok daha vahim.

Dr. Sibel SİBER: Bu gece CTP PM’de bir grup sizin ısrarla LTB başkanınız olmasını gündeme getirecek. Bir bakın bakalım bu işin perde gerisinde ne var diye.

Özkan YORGANCIOĞLU: Bu gece sizin için en uzun gecelerden birisi olacak. O yüzden bizce başbakanlıkta fazla mesai yapmayın ve akşam için biraz olsun istirahat buyurun.

Hüseyin ÖZGÜRGÜN: İskele kör düğüm olmak üzere. Bir tarafatan İskele’yi isteyen DP diğer yandan İskele’de mevcut başkana karşı olan diğer yandan da İskele başkanına güçlü destek çıkan TC. Çözün bakalım bu düğümü nasıl çözeceksiniz.

Serdar DENKTAŞ: Kim ne derse desin zaman sizin aleyhinize işliyor. Milli piyango bileti alsanız büyük ikramiye iddia ediyorum size çıkar. Var mısınız bahse?

Halil İbrahim AKÇA: İskele’de sizi krallar gibi ağırlamışlar ama ne yediğinizi anlamışsınız ne içtiğinizi. Şu bel ağrıları yok mu? Bu arada size magnezyum yağı öneriyoruz. Bir denemekte fayda var.

İsmail ARTER: Gazimağusa’ya belki belediye başkanı olacaksınız ama internette tek bir fotoğrafınız bile yok. Artık şu işler için bir ekip oluşturmanın zamanı gelmedi mi?

Hasan PAKSOY: Yeni hükümette özel kalem müdürü olma konusunda o kadar ileri gitmişsiniz ki dün sizi Lefkoşa’da çok ünlü bir markadan takım elbise siparişi verirken görmüşler.

Aytekin AYAZ: Doğum günüm münasebeti ile Fenerium’a kadar gidip bir kravat almanız beni duygulandırdı. Ancak aynı centilmenliği benden beklemeyin. GS Store gidip size bir kravat alamam. Ama söz marka bir kravatı bende size hediye ederim

Osman NAZLI: Bu aralar bir ayağınız Lefkoşa’da diğer ayağınız TT Arena’da. Abdürrahim Albayrak’la da kanka olmuşsunuz. Neyse bir sonraki buluşmanızda Rize çayı içersiniz artık beraber.

Tolga ATAKAN: Dostlarınız TT Arene’da maç seyrederken siz ortalıklarda gözükmüyordunuz. Ne oldu da maçı sattınız? Maçtan daha önemli ne vardı ki?

GÜNÜN TESADÜFÜ
Tesadüfe bakar mısınız; KKTC deki lider takım YENİCAMİ Türkiye’deki takım FENERBAHÇE. 2 takım da lider 2 takımımın 2. ile puan farkı (ALTI) 6… BUDAMI 6

GÜNÜN SÖZÜ
“Ona da (Serdar Denktaş) biraz önce ifade ettim. Onunla da paylaştım. Bunu, yetkili organlarımız değerlendirecektir. Önemli olan, hükümet toplumun bütününe yarar sağlama adına yürütülürken, buna dikkat edilmesidir. Ancak böyle bir dikkatin ve niyetin olmadığı da herkesin gözü önünde cereyan ediyor”
CTP/BG Genel Başkanı, Başbakan Özkan Yorgancıoğlu

BİZİM TEMEL
Temel gizli ajan olmuş. Saksılara konulan mikrofonların paslandığını fark edince hemen bir not bırakmış:
"Çiçekleri sulamayun, mikrofonlar paslaniyi"

GÜNÜN FOTOGRAFI
Ayten Deniz’e sürpriz doğum günü kutlaması
wjDZmj.jpg