Teröristlerin Silah Temin Yerleri

Gök Yeleli Bozkurt

New member
Katılım
29 Nis 2008
Mesajlar
1,947
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Konum
Bozkurtlardan Birine Sorun
Genelkurmay Başkanlığı’nın Türkiye’de faaliyet gösteren başta pkk(terör örgütü) olmak üzere terör örgfütlerinden ele geçirilen silahların menşeileriyle ilgili aylar süren çalışması çok çarpıcı sonuçlar verdi. Türkiye, hafif silahların kontrolsüz olarak terör örgütlerinin eline geçtiği ya da verildiği tezini somut kanıtlarla ortaya koymuş oldu.
Araştırmada, toplam 36 bin 563 hafif silahın incelemesi yapıldı. Bunlardan sadece 16 bin 131’inin menşei kesin olarak belirlenirken, diğerlerinin seri numaralarının silinmiş ya da tahrif edilmiş olduğu anlaşıldı.
Silahların cinsine göre, üretildkleri ülkelerin dağılımı şöyle:

KALAŞNİKOF
Ele geçirilen 11 bin 297 Kalaşnikoftan menşei belirlenen 4500’ünün yüzde 71’i Rusya Federasyonu ve BDT ülkelerinde üretildi. Bu ülkeleri Çin, Macaristan ve Bulgaristan izliyor.

DİĞER PİYADE SİLAHLARI
Aralarında M-16, Kanas gibi silahların bulunduğu bu grupta toplam 5713 silah incelendi. 959’unun menşei belirlenebildi. Bu silahların yüzde 45’inin Rusya Federasyonu ve Bağımsız Devletler Topluluğu’nda üretildiği belirlendi. Bu gruptaki ikinci ülke yüzde 13’le İngiltere ve yüzde 9’la ABD. Aynı gruba giren tabancalarda ise Çekoslavakya birinci, İspanya ikinci, İtalya’da üçüncü.

MAYINLAR
Doğu ve Güneydoğu’da binlerce askerin şehit olmasına ya da sakat kalmasına yol açan mayınlarda tartışmasız üstünlük İtalya’da. Ele geçirilen 11 bin 568 mayından 8015’ini menşei belirlendi. Bunlardan yüzde 60’ının İtalya’da, yüzde 28’inin Rusya’da, yüzde 6’sının da Almanya’da üretildiği ortaya çıktı. El bombalarında ise yine Rusya, ABD ve Almanya sıralaması oluştu. Tüm silahların menşei sıralamasında ise ortaya çıkan tablo şöyle:
“6413 silah Rusya Federasyonu, 5299 silah İtalya, 708 silah Çin, 687 silah Almanya, 514 silah Çekoslavakya, 453 silah İspanya, 358 silah Belçika, 179 silah Macaristan, 162 silah ABD, 1358’i ise diğer ülkeler..”
Yüzlerce sayfa tutan çalışmanın sonuç bölümünde silahların imal yerleri ile müteakip aşamalarda transferlerinin takip zorluğu nedeniyle, elde edilen bu sonuçların üretici ülkeleri doğrudan suçlayıcı bir argüman taşımadığı vurgulandı.
Küçük silahların kontrolsüz bir şekilde terör örgütlerinin eline geçtiği ifadesine yer verilen çalışmada, “her bir silahın en azından bir cana malolduğu ortaya çıkmıştır. Bu durum hiç bir insanın ve hiç bir devletin gözardı edemeyeceği bir gerçektir” denildi
 
Üst