TSK Mehmetçik Vakfı bağışçısının son isteğini yerine getirdi

Yunus Gök (Embesil)

Yasaklı Üye
TSK Mehmetçik Vakfı bağışçısının son isteğini yerine getirdi

23.01.2013
Hafize İhsan Payaza’nın adı okulda yaşayacak
hafize_payaza.jpg
TSK Mehmetçik Vakfı, Vakıf bağışçısı emekli öğretmen Hafize İhsan Payaza’nın son dileğini yerine getiriyor. Okul yaptırılması kaydıyla Vakfa yaklaşık 1 milyon 238 bin lira bağışlayan hayırsever adına “TSK Mehmetçik Vakfı Hafize İhsan Payaza Okulu” yaptırılıyor.​
Söz konusu okulun yapımı için TSK Mehmetçik Vakfı, Ankara Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında 23.01.2013 tarihinde Ankara Valiliğinde bir protokol imzalandı. İmza töreninde konuşan Ankara Valisi Alâaddin Yüksel sözlerine, TSK Mehmetçik Vakfına gösterdiği duyarlılık nedeniyle teşekkür ederek başladı. Protokolün “Eğitime Yüzde 100 Destek Projesi kapsamında imzalandığını belirten Vali Yüksel, 2011 yılından bu yana birçok hayırsever vatandaşla protokol imzaladıklarını, ancak eğitime hizmet yarışına gönül veren TSK Mehmetçik Vakfı ile protokol imzalamanın ayrı bir anlam taşıdığını dile getirdi. Vali Yüksel, “Sayın Genel Müdür Güloğlu bugün buraya para değil de birkaç tuğla getirseydi bile kendilerini sevinçle karşılardık” dedi.
valilik_protokol.jpg

Daha sonra söz alan TSK Mehmetçik Vakfı Genel Müdürü E. Tümgeneral Salih Güloğlu da hayırsever Hafize İhsan Payaza hakkında kısa bilgi verdi. Merhumenin 1998 yılında hayata gözlerini yumduğunu belirten Güloğlu şunları söyledi:
“Sayın Hafize İhsan Payaza’nın Vakfımıza yaptığı bağıştan vefatını müteakip vasiyetinin açılmasıyla haberdar olduk. Uzun süren yasal süreçlerin tamamlanmasının ardından İzmir ve Ankara’da toplam altı gayrimenkulü ile bankadaki mevduatını Vakıf kayıtları altına aldık. Sayın Payaza, bankadaki 1.237.662,99 TL’lik bağışını ‘okul yaptırılması’ kaydıyla Vakfımıza bırakmıştır. Yani aslında kendisi iki orduya bağış yapmıştır. Biri eğitim ordusu diğeri Mehmetçikler… Biz de kendisinin bu dileğini yerine getirmek için Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile temasa geçtik. Ne mutlu ki bugün bu görevi gerçekleştirmek için önemli bir adım atıyoruz. TSK Mehmetçik Vakfında görev yaptığım süre boyunca atacağım en hayırlı imzalardan birisi de bu imza olacaktır.”
Güloğlu, bağışçı Hafize İhsan Payaza’dan Vakfa intikal eden paranın ayrı bir vadeli hesapta değerlendirildiğini belirterek 30 Ocak 2013 tarihi itibariyle 1.457.562,53 TL’nin Ankara İl Özel İdaresinin hesabına yatırılacağını vurguladı.
Ankara Valisi Alâaddin Yüksel, TSK Mehmetçik Vakfı Genel Müdürü E. Tümgeneral Salih Güloğlu ve Ankara İl Milli Eğitim Müdürü Kamil Aydoğan tarafından imzalanan protokolün ardından Vali Yüksel katkılarından dolayı TSK Mehmetçik Vakfına teşekkür etti.

http://www.mehmetcik.org.tr/faaliyetler_19.html