TSK Mehmetçik Vakfı öğrencilerinden milli sutopu oyuncusu Uğur AŞI...

Yunus Gök (Embesil)

Yasaklı Üye
TSK Mehmetçik Vakfı öğrencilerinden milli sutopu oyuncusu Uğur AŞI...

12.11.2012
“Bayrağımızı çeşitli ülkelerde temsil etmenin zevkini ve gururunu yaşadım”

• O, ailesinin, takım arkadaşlarının ve kulübünün olduğu gibi TSK Mehmetçik Vakfının da gururu. Üç yaşından beri su sporlarıyla ilgilenen ve Haliç Üniversitesi İç Mimari Bölümünde okuyan Uğur Aşı aynı zamanda milli su topu oyuncularımızdan
    ugur_asi_1.jpg
Bize kendinizden bahseder misiniz?
1989 İstanbul doğumluyum. Ailenin tek çocuğuyum. İlk ve orta öğrenimimi ülkemizin en iyi okullarında okuduğuma inanıyorum. Bu süreçte İngilizce ve Fransızca öğrendim. Şu an Haliç Üniversitesinde İç Mimari Bölümünde okuyorum. Not ortalamam çok yüksek. Bunun en önemli nedeni okuduğum bölümü çok sevmem ve eğitmenlerimin Türkiye’deki alanına en hâkim hocalar olması diye düşünüyorum. Elbette sporculuğun kattıkları da bunda etken olabilir.

Sporculuk serüveniniz nasıl başladı? Hangi aşamaları kat ettiniz?
Üç yaşımdan beri spor yapıyorum. İstanbul Yüzme İhtisas Kulübünde yüzme sporuna başladığımda kulübün Sırp sutopu antrenörünün benden iyi sutopu oyuncusu olacağını söylemesi ve takıma alması ile başlayan sutopu yaşantım, hayatımı hep belirli bir disiplin içerisinde yürütmemi sağladı.
İlk defa 13 yaşımda yaş guruplarında milli takıma dâhil oldum. O günlerde aynı zamanda bir üst yaş gurubunda da oynamaktaydım. Benden büyüklerle mücadele etmem, harika bir kulüpte Türkiye’nin en iyi sporcularıyla birlikte çalışmamın bugünlere gelmemde çok faydası oldu.
Sutopu, takım sporu olarak anlam ifade ettiği için takım ruhuna, iş birliğine, gurup çalışmasına, disiplinli yaşamaya ve hayatı programlamaya çok alışığım.
Gençler Avrupa Şampiyonası’nda gol krallığını bir golle kaçırmış olduğumu şampiyona ertesinde öğrenmek, bana sporun sadece havuzda/sahada yapılmadığını, istatistiksel olarak da bir takım çalışması olduğunu öğretti. Hiçbir şeyi gözden kaçırmamak gerektiğini ve bilimsel verilere değer vermenin önemini acı bir yoldan öğrenmiştim.

“Bu sporu para için yapmıyorum”
Spor yaşantım halen devam ediyor. Her ne kadar çok zorlansam da yaz tatili için zaman bulamasam da antrenmanlar, kamplar, deplasmanlı lig maçları, milli takım derken, özel hayatımı genelde yaşıtlarım gibi yaşayamasam da bırakmayı istemiyorum. Bu sporu para kazanmak için yapmıyorum. Futbol ya da diğer profesyonel sporları yapanlar, benim yaşımda ve konumumda büyük servetler için spor yapıyorlar. Oysa ben sadece spor yapıyorum. Senelerdir bayrağımızı çeşitli ülkelerde temsil etmenin zevkini ve gururunu yaşadım. Benimle beraber bu sporu yapan, tüm sutopu yapan arkadaşlarım da benimle aynı durumda. Yaşam tarzımız bu oldu artık. Okullarımız ve havuzlar arasında yaşıyoruz.

Aynı zamanda Haliç Üniversitesinde eğitim de görüyorsunuz, kariyer planlamanız nedir? Spor sizin için hangi noktada?
Dediğim gibi iç mimarlık okuyorum ve gelecekteki mesleğimin benimle çok örtüştüğünü düşünüyorum. Burada geçirdiğim zaman hayatımın en güzel günleri diyebilirim. Klişe olacak belki ama gerçek bu. Harika bir üniversitede, muhteşem hocalarla, çok sevdiğim arkadaşlar arasında okuyorum. Neredeyse okul bitmesin diyeceğim. Ama planlarım arasında yurt dışında yüksek lisans yapmak var. Henüz karar vermedim, zira okulumdan bilgi desteği alacağım ama İtalya’da Floransa, İngiltere ya da Kanada’da yüksek eğitimimi tamamlamak niyetindeyim. Bu süreçte gittiğim yerde de sutopu oynarsam hiç de fena olmaz diye düşünüyorum.

ugur_asi_2.jpg

TSK Mehmetçik Vakfı sizin için nasıl bir anlam ifade ediyor? Vakıfla ilgili düşünceleriniz nelerdir?
En başta sadece bana para yollayan bir kuruluştu TSK Mehmetçik Vakfı. Bunun hakkım olduğu için yollandığı söylenmişti bana. Uzun süre sorgulamadım ama daha sonraları bunun anlamını kavrayınca (ki yeni buluğ çağına girmiştim) hem iyi bir eğitim alarak hem de milli takım sporcusu olarak ulusumu ve bayrağımı en iyi şekilde temsil ederek bunun karşılığını ödemeye çalışacaktım. Verdiğim karar buydu ve şimdiye dek uygulayabildim.

TSK Mehmetçik Vakfı bağışçılarına iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?
TSK Mehmetçik Vakfına bağış yaptıklarına göre Vakıf hakkında bilgileri vardır diye düşünüyorum. Ekleyebileceğim tek şey, bağışçılarımızın yaptıklarının doğru olduğundan şüphe duymamaları. Vakıf, ülkemizin ihtiyacı olan bir gücün yetişmesinde önemli bir görev üstlenmiş ve bunu başarıyla sürdürüyor. Ben sadece bir örneğim ama tek değilim.

http://www.mehmetcik.org.tr/duyurular_54.html