Turizm Pislik İçinde Yapılmaz

İsmet Kotak

Onursal Üye
Turizm Pislik İçinde Yapılmaz

Önce “Ercan Havaalanı” konusunda bir izlenimi aktarayım. Dünya görmüş,yüzlerce havaalanını bu yolda tanımış,iyi veya kötü memurların hızmetlerine tanık olmuş,havaalanlarının girişinden,tuvaletlerine kadar kıyaslama yapabilecek bir kişiden söz ediyorum.Dün yurt dışından geldi.Günde 1000 uçak sınırını aşan Antalya Havalanınından Ercan’a gelince şaşırıp kaldı.İşte bana aktardıkları:

“Tuvalete gittim.Pislik götürüyor.İğrendim ve geri döndüm. Çocuklardan birinin ihtiyacı geldi.Tuvalete gitmek zorunda kaldı.Yapacak başka bir şey yok.Giriş sular içinde.İçte tuvalet kâğıtı yok.Elinizi yıkamaya kalksanız,silemezsiniz.Zaten o koku size nerede olduğunuzu söylüyor.KKTC’ye ayak bastığınız andaki ilk izlenim bu… Bitmedi.ölümcül kuyruk sürüyor.Yetersiz sayıda açılan işlem penceresinde polisler, kan ve ter akıtıyorlar yetişmek için.Onların tepesinde güya Turizm sunuluyor.Aynı film dönüp duruyor Ercan’a ayak bastığınız andan başlayan her olumsuzluğa rağmen!...Bavulunuzu koyacağınız tekerlekli arabalara ilerliyorsunuz.Çekmekten tek nefes oluyorsunuz ama yakalamayı başaramıyorsunuz.Ya tekerlekler kırık,ya kolu kopuk,ya da ayırmak olası değil…Geri dönüyorsunuz bavulunuzu sürüklemek için…Çığırtkanların arasından geçmeyi başarırsanız dışarıya çıkıyorsunuz!...”

İşte KKTC’ye davet ettiğimiz turistin ilk izlenimleri.Turizm Bakanı ise Türkiye’nin en ileri turistik kenti İzmir’de KKTC’yi anlatmaya gitmişmiş…Tereciye tere satacak.Yahu sen Gaziantep’e,Adana’ya,Trabzona razı olsan ya…Nene gerek İzmir?

Benim bildiğim Ercan Havaalanı özel temizlik şirketine ihale edilmişti.Durum aynı mı? Yoksa devletleştirme mi oldu? Özelleştirme hâl sürüyorsa bu şirket yetkilileiri nerede?Onlara ulaşmadığımıza göre Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı nerede?

Ercan’ı pislik götürüyor,Bakanlar olmayan paramızı harcayarak yurt dışında Diyojenin lâmbası elde, turist avına çıkmışlar… İnanıyor musunuz? Avrupa Gençlik Olimpiyatında KKTC olarak yokuz; olmadığı iddia edilen Kıbrıs(Rum)Cumhuriyeti var Trabzonda… Ama KKTC Milli Eğitim,Gençlik ve Kültür Bakanı Karadeniz kentlerini ziyaret ediyor.KKTC çok sıcak ya;Karadeniz havası almak için olmalı!

& & &

Turizm KKTC’de nasıl olmalı? Hangi alanlarda açılma yapılmalı? Bugüne kadar hangi hatalar yapıldı? Bugünden sonra nerelere teşvik verilerek gösterilen hedefe ulaşmak gerek?Bunlar masaya yatırılıp sonuç alınmadıkça Bakanın gezilere merak sarmasına şaşıyorum. Bunu yaparken sahiller yağmalanıyor.Kıbrıs Türk halkının hakkı ayaklar altında çiğneniyor.Sonra da denk bütçe,kalkınma masalı anlatılıyor bu halka.Siz halkın ana varlıklarını ona buna beş para ile peşkeş çekerseniz bu devlet nasıl gelire kavuşacak dersiniz?

& & &

NOT: Dün “Kumar,fuhuş,çek-senet mafyası” başlığı ile yayınladığım yazıya destek veren 2659 kişiye teşekkür ederim.Ayrı ayrı yanıt veremeyeceğimden burada topluca teşekkür etmek istedim.Bu konuda resmi kanat adım atmıyorsa bir şeyler yapmak gerekmektedir. Çünkü bu vatan bizimdir ve temiz kalması gerekmektedir.

İsmet Kotak