Türk Kara Havacılığı

Depresif Hayalet

New member
KARA HAVACILIK OKUL TARİHÇESİ

1948 yılı başlarında Topçu Tayyareciliği adı altında Topçu Okulu bünyesinde Hava Grubu olarak Polatlı'da kurulmuş ve 1 Haziran 1948 tarihinde ilk pilot adayları ABD'nde açılan pilot kursuna gönderilmişlerdir. Aynı yıl içerisinde, ABD'nden alınan 15 adet L-4J uçağının ilk tecrübe uçuşları Polatlı Meydanı'nda, 5 Eylül 1948 tarihinde yapılarak, uçuş eğitimlerine başlanmıştır.

tarihc1.gif

1 Kasım 1948 tarihinde, Hava Okulu'nda (Eskişehir) açılan teknisyen kursuna, 12 astsubayın gönderilmesiyle ilk teknisyen astsubayların yetiştirilmeleri sağlanmıştır.
Kore'de harbe giren Birleşmiş Milletler Kuvvetleri'ne, 1950 senesinde katılan Türk Tugayı Topçu Taburu emrine iki adet L-18B uçağı verilerek, kurulan hava birliği ile ilk defa muharebeye girilmiştir.
1 Haziran 1957 tarihine kadar Topçu Okulu bünyesinde (Polatlı) bulunan Hava Grup Komutanlığı, bu tarihte Topçu Okulu bünyesinden ayrılarak Kara Havacılık Okulu adı altında Kara Kuvvetleri Topçu Dairesi'ne bağlanmış ve 28 Nisan 1958 tarihinde de Polatlı'dan intikal ettirilerek halen bulunmuş olduğu Güvercinlik Meydanı'nda konuşlandırılmıştır.

tarihc2.gif

1958 yılına kadar Hava Okulu'nda (Eskişehir) açılan Teknisyen Astsubay Uçak Temel Kursu 17 Ekim 1958 tarihinde Kara Havacılık Okulu'nda, 13 ncü dönem olarak açılmış ve bu tarihten itibaren uçak teknisyenlerinin yetiştirilmesine başlanmıştır. 1958-1961 yılları arasında Kara Havacılık Okulu havacılık faaliyetlerini; nazari eğitim, uçuş eğitimi ve link gibi konularda geliştirerek bu faaliyetlerine ait kitap, broşür, not, uçuş cep kitabı gibi yayınlar bastırılmış ve pilotlar arasında standardizasyon sağlanması için, Standardizasyon Kurulu teşkil edilmiştir.
Kara havacılığına helikopterlerin giriş yılı 1966'dır. Bu yıl başlarında
kurulan Helikopter Taburu bünyesine, 1 Haziran 1966 tarihinde alınan OH-13S ve 16 Temmuz 1966 tarihinde alınan UH-1 tipi helikopterlerin verilmesiyle, Kara Kuvvetleri havacılığı içerisindeki sabit kanatlı uçaklarla birlikte helikopterler de yer almıştır. Havacılık Birlikleri 1974 yılında Kıbrıs Barış Harekatı'na katılmış, harekatın başarılmasında en etkili birlik olmasıyla, kara havacılığının önemini ortaya koymuştur.

tarihc3.gif

16 Aralık 1981 tarihine kadar uçuş faaliyetlerini konuşlanmış olduğu Güvercinlik ana meydanı ile toprak zemine sahip Sırt Meydanı'nda sürdüren Kara Havacılık Okulu, bu tarihte beton zeminli Temelli Eğitim Yardımcı Meydanı'nın hizmete girmesiyle artan uçuş faaliyetlerini, emniyetli bir şekilde yürütmeye başlamıştır.
Kara havacılığının artan önem ve gelişmesine paralel olarak, 1986 yılında Kara Havacılık Sınıfı kurulmuştur.
Uçak ve helikopterlerle yapılan alet uçuş eğitimlerinin maliyet fazlalığı göz önüne alınarak, 1990 yılı Temmuz ayında hizmete giren UH-1 simülatörüyle, uçuş eğitim maliyetlerinin düşürülmesi sağlanmış ve bu sayede ekonomiye katkıda bulunulmuştur.
1990 yılında kuruluşa giren Taarruz Helikopter Taburu bünyesindeki AH-1W Süper Kobra ve AH-1P modeli helikopterlerle ve 1991 yılında da King Air B-200 uçaklarının katılmasıyla, kara havacılığının vurucu gücü ile yurt içi ve yurt dışı uçuş etkinliği arttırılmış,Okul komutanlığı devam eden süreç içerisinde bu hava araçları için ihtiyaç duyulan personeli kendi bünyesinde yetiştirmeye başlamıştır.

tarihc4.gif

1993 yılından itibaren Gece Görüş Gözlüğü ile uçuş eğitimlerine başlanarak, Kobra helikopterleriyle gece şartlarında muharebe edebilme imkanları sağlanmıştır.
1994 yılından itibaren de Sabit Kanatlı Subay Temel Kursları'nda, çift motorlu uçaklarla alet ve seyrüsefer uçuş eğitimilerine başlanarak, pilotların eğitim / öğretim standartları yükseltilmiştir.
Kuruluşundan bugüne kadar göstermiş olduğu gelişmelerle, dünyanın modern ordularının kara havacılığı seviyesine ulaşan Kara Havacılık Okulu ,Kr.Hvcl.Ok.ve Eğt.Mrk.K.lığı kuruluşuyla birlikte; sınıfının sahibi ve sorumlusu olarak icra ettiği görevlerin yanısıra ;gelecekteki Kr.Hvcl.Sınıfının şekillendirilmesi çalışmalarına hız vermiştir.
1995 yılında, ilk paket İHA (GNAT 750 uçakları ve sistemleri) envantere girmiştir.
1995'in Ekim ayında ilk sınıf okulu dergisi olan Kr.Hvcl. dergisi yayınlanmaya başlamıştır.
1996 yılında Helikopter Pilot Temel Kursunda kullanılmak üzere Amerika'dan AB-206 helikopteri alınmıştır.

(1996 AB-206 Helikopteri K.K.Envanterine Girdi)
tarihce__clip_image002.jpg

tarihce__clip_image002_0002.jpg

Haziran 1997 tarihinde onaylanan kadro ile Kara Havacılık Okulu tümen seviyesine çıkartılmış ve ismi Kara Havacılık Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı olarak değiştirilmiştir.
OCAK 1999'da GNAT-750 uçaklarının gelişmiş modeli olan 2 adet I-GNAT (Improved Gnat) hava aracı ve 2 Adet İHA Simülatörü alınmıştır.
tarihce__clip_image002_0003.jpg

AĞUSTOS 1999 tarihinde Kr.Hvcl.Okl.K.lığı Öğretim Başkanlığı bağlı İHA Kurulu Güvercinlik'te kurulmuştur.
Şubat 1999'da Kara Havacılık sınıfına katılan ilk bayan pilotlar mezun olmuşlardır.
Eylül 2000 tarihinde Kara Havacılığının ilk bayan helikopter pilotu Kara Havacılık saflarına katılmıştır.
2001 yılından itibaren 5 adet S-70A-28 DSAR Arama Kurtarma (AK) helikopteri envantere girmiştir.

(S-70A-28 DSAR)
tarihce__clip_image002.gif

25 Temmuz 2001 tarihinde Pilot Seçme Sistemi (PSS) envantere girmiştir.
tarihce__clip_image002_0004.jpg

2001 yılının Temmuz ayında Kr.Hvcl.dergisi kuşe ve renkli baskılı olan yayın hayatına 20. sayısı ile son vermiş olup bundan sonraki sayıları "Özel sayı" adıyla ve siyah beyaz baskı olarak çıkmaya başlamıştır.
15 Ocak 2003 tarihinde Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından Kr.Hvcl.Okl. ve Eğt.Mrk.K.lığında yerinde yapılan inceleme ve değerlendirme neticesinde, emeklilik ve istifa nedeniyle TSK'dan ayrılan askeri pilotların bilgi, tecrübe, uçuş saatleri ve aldıkları eğitimlerin ICAO ve JAA programına uygun olarak kredilendirilip lisanslandırılması için ATP (A/H) Frozen CPL/IR (A/H) kursu açma yetkisi Kr.Hvcl.Okl. ve Eğt.Mrk.K.lığına verilmiştir.
Ocak 2003'den itibaren Fransa'dan alınan 4 adet AS-532 USAR helikopterleri AK Bl.lerine verilmiş ve önceden alınan 5 adet S-70 Sikorsky helikopterleri ile AK helikopter sayısı 9'a çıkmıştır.

tarihce__clip_image002_0005.jpg

(2003 Yılında Envantere Giren S-532 USAR Helikopteri)
TEMMUZ 2003 tarihinde Kara Havacılık Okulu, Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanlığına bağlanmıştır.

15 Ağustos 2003 Tarihinde Kara Havacılık Okulu ve Eğitim Merkez K.'lığı lağvedilerek Kara Havacılık K.lığı kurulmuş ve direkt olarak Kara Kuvvetleri K.lığına bağlanmıştır.
29 Mayıs 2004 tarihinde ilk defa uluslar arası bir ortamda 13 Pilot, 19 Teknisyen, 10 Uzman erbaş ve 18 erbaş/erden oluşan 60 personel ile Afganistan Türk Helikopter Birliği (ATHB) olarak, bir adedi J.Gn.K.lığından olmak üzere üç adet S-70 Sıkorsky helikopteri ile 15 ay süre ile Kabil Uluslararası Hava Alanında (KAIA) konuşlanmış ve Kabil operasyon sahasında uçuş görevleri icra etmiştir.
Afganistan Türk Helikopter Birliği (ATHB), uluslar arası Güvenlik ve Yardım Kuvveti (UGYK) (International Security and Asistance Force(ISAF)) harekat kontrolünde görev yapmıştır. Çok uluslu güç ortamında ilk kez gerçekleştirilen helikopter uçuş görevleri ile Kara Havacılığının geleceğine yönelik kazanımlar sağlamıştır.

tarihce__clip_image002_0006.jpg

2004 yılında HELSİM Projesi, K.K.K.lığı envanterindeki S-70A Sikorsky, AS-532 Cougar, yeni tedarik edilecek olan Taarruz helikopterlerinin pilot temel, intibak, emercensi, tazeleme ve muharebe hazırlık eğitimlerinde kullanılacak simülatör ihtiyacını karşılamak üzere başlatılmıştır. Projenin 1 nci safhasının MART 2008 yılında tamamlanması planlanmaktadır.
Aralık 2004-25 Mart 2005 tarihinde helikopter pilotlarına uçak intibakı yaptırılan 1 nci Dönem Uçak Pilot İntibak kursu 6 helikopter pilotun katılımıyla, ilk kez Kr.Hvcl.Okl.K.lığında açılmıştır.
Mayıs 2006 tarihinde Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından Kr.Hvcl.Okl.K.lığına SHY/JAR-66 ve SHY/JAR-147 yetki belgesi verilmiştir. Bu belge ile Kr.Hvcl.Okl.da teknisyenlere Avrupa standartlarında bakım eğitimi verildiği sivil havacılık otoritelerince onaylanmıştır.
Türk Kara Havacılığı eğitim seviyesi, imkan ve kabileyetleri açısından dünyadaki emsalleri arasında ilk üç içinde yer almaktadır.

Kaynak:Kara Kuvvetleri Komutanlığı

Depresif Hayalet

New member
Sonra dediler ki;Masraflı iştir,biz size daha ucuza satalım ve kabul ettik.Bugün uçaklarımızın yazılımları satıcı ülkelerin elinde,yalnızca istedikleri sürece uçabiliriz!