Türk Lirasiyla Türkiye'ye Gülümseyen Atatürk

Ayla Berkin

Onursal Üye
Web sitesi
www.aylaberkin.com
TÜRK LİRASIYLA TÜRKİYE'YE GÜLÜMSEYEN ATATÜRK

Bu günkü yazım ne Ergenekon, Ne de Filistin gerçeğini anlatacak. Ben bu gün TL olarak piyasaya sürülen paralarımızdan bahsetmek istiyorum.
İlk defa dün gördüm Yeni TL'lerimizi. Keşke de görmeseydim. Dikkatimi çeken ve maalesef beni çok üzen, keşke de görmeseydim dedirten konu ise, gülümseyen Atatürk portresi oldu. Mutlu bir gülümseme yaratmak adına Atatürk'ün karikatürize edilmesi üzdü beni.
50, 20, 10 ve 5 TL'ler üzerinde gülümseyen Atatürk Portreleri sizce nasıl? Güzel mi? karikatürize bir görünüm sergilemiyor mu? Lütfen dikkatlice bakın ve söyleyin. Arka yüzdeki resimler ve şahsiyetler için pek bir şey söylemek istemiyorum. Hepsi de bir şekilde tarihimize eserleri ve şahsiyetleriyle yön vermiş insanlar demekle yetinmek istiyorum.
Fakat ön yüzde ki Atatürk portreleri gerçekten de Türk Lirasına yakışmayacak kadar tuhaf geldi bana.
Zannedersem, şöyle bir imaj yaratılmak istenmiş. Mutlu bir Türkiye'ye mutlulukla gülümseyen atamız.
Büyük bir dikkatle, sorgulayan bakışlarla yanımızda olduğunu hissettiğimiz Atatürk portrelerinin yerinde yüzüne yapmacık bir gülücük oturtulmuş Atatürk portresi, Atamızın imajını da zedeliyor bence.
Bu gün Türkiye'de yaşanan Cumhuriyet karşıtı olayları gülümseyerek izleyen bir Atatürk düşünebilir misiniz?
KanLarı ve canları pahasına kurdukları cumhuriyete, 80 yıllık karanlık diyenlerin hükümet olduğu bir dönemde Atatürk nasıl gülümseyerek bakar o kurduğu cumhuriyete.
Sert ve sorgulayan bakışlarından ürkmüş olacaklar ki o bakışları yumuşatmak için gülen bir resim yapmak zorunluluğunu hissetmişler ama bu kez de o şahin bakışlar, Türk, öğün çalış, güven diyen çelik sertliğindeki kısılmış dudaklar gitmiş, yerine alelacayip, çok tuhaf bir şekilde gülümseyen, bir ifade yerleştirilmiş. Bunu da bilerek yaptıklarından şüphem yok. Halkın ve yeni neslin üzerinde Atatürk imajı ne kadar zedelenirse o kadar işlerine gelecektir çünkü.
Beğenmedim Türk Lirasının üzerindeki O Atatürk Portrelerini. Aslında ay ve yıldızın da şeklini beğenmedim ama Atatürk resminin yanında onlar yinede hafif kalıyor. Ay ve yıldızın şeklindeki hafif yayvanlık genişlik de dikkatimi çekti. Bayrağımızın ay ve yıldızına benzemese de yatay bir konumda çizilmiş olmasından dolayı bunda bir art niyet aramıyorum. Fakat normal boyutlarında da çizilebilirdi. Hani sinek ufaktır ama mide bulandırır derler ya. Benimde Paralarımızın üzerinde o Atatürk portrelerini gördükten sonra her şey midemi bulandırmaya başladı.
Birde bu gülümseyen portrelerin değerlerinin düşük olmasına da dikkatlerinizi çekmek istiyorum. Ekseri orta direk ve altındakilerin cebinde bulunan paralar bunlar diğer parları belki de maaş aldıkları gün görecek olan bu insanlar sürekli ceplerinde mutlu Atatürk portresinin yer aldığı paralarla gezecekler.
Atatürk'ü gülümsetmekle Türkiye'de her şeyin yolunda gittiğine inanmamızı mı bekliyorlar acaba?
Unutmadık, TBMM'de bulunan Atatürk portresinden rahatsız olduğunu söyleyenleri!
Unutmadık, Anıtkabirde yapılan törenler için sap gibi gidip orada duruyorlar diyenleri!
Unutmadık, Laikliğin olduğu yerde din olmaz, dinin olduğu yerde de laiklik olmaz diyenleri!
Evet, daha bunun gibi pek çok cumhuriyet karşıtı söylev ve olayları unutmadık. Paraların üzerine sözde mutlu bir Atatürk portresi koyarak her şeyin güllük gülistanlık gibi gösterilme çalışmalarına da kanmıyorum.

10.01.2009
Ayla BERKİN

BURLAHATUN

Yasaklı Üye
Cevap: Türk Lirasiyla Türkiye'ye Gülümseyen Atatürk

AYLA Hanım...Size yürekten katılıyorum.Bu konuya dikkat çektiğiniz için çok teşekkür ediyorum.