Türkiye füze savunması görüşmelerinde çok aktif

Gök Yeleli Bozkurt

New member
Katılım
29 Nis 2008
Mesajlar
1,947
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Konum
Bozkurtlardan Birine Sorun
WASHİNGTON(ANKA)- ABD'nin Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Dan Fried, Türkiye'nin füze savunması konusunda hem NATO toplantılarında, hem de kulislerde “çok aktif bir rol oynadığını" söyledi. Fried, Kıbrıs'taki fırsatın kaçırılmaması gerektiğini belirtirken de, “Kıbrıs Hükümeti (Rum Yönetimi) ve Türk dostlarımızla birlikte çalışmak istiyoruz” dedi.

Dan Fried, Washington'taki Yabancı Basın Merkezi'nde NATO zirvesine ilişkin bilgi verirken Türk ve Yunan gazetecilerinin sorularını da yanıtladı. Bir Türk gazetecisinin Türkiye'nin NATO şemsiye altında füze zavunma sistemine dahil edilmesine ilişkin haberleri anımsatması üzerine şunları söyledi:

“Türkiye, füze savunması, AKKA (Avrupa Konvansiyonel Kuvvetler Antlaşması) ve Gürcistan ile ilişkiler konusunda hem NATO toplantılarında, hem de kulislerde çok aktif bir rol oynadı. Genellikle çok sağlam öğütleri olan Türk meslektaşlarıma danışmayı öğrendik, şahsen ben de öğrendim.”

Dan Fried, Kıbrıs'a ilişkin bir soruyu yanıtlarken de Kıbrıs konusunda son dönemde “cesaret verici sinyaller”in alındığını, “yeni bir açılım ve yeni bir işbirliği ruhu”nun bulunduğunu belirterek, “Bunu alkışlıyoruz. Sağlanabilecek ilerleme konusunda Kıbrıs Hükümeti (Rum Yönetimi) ve Türk dostlarımızla çalışmak istiyoruz” dedi.

BM Genel Sekreteri'nin Siyasi İşler Yardımcısı Lynn Pascoe'nun kısa bir süre önce Kıbrıs'ı ziyaret ettiğini anımsatan Fried, Pascoe'nin Kıbrıs ziyaretinin sonucunda ilerleme sağlanması konusunda gerçek bir fırsat
olduğu izleniminin oluştuğunu kaydetti.

“Bunu alkışlıyoruz ve mümkün olan her şey yapacağız” diyen Fried, ABD'den Kıbrıs'a bir ziyaret bulunması olasılığına ilişkin olarak da ise “zamanlama ve sağlanan ilerlemeye bağlı olduğu”nu söyledi. Ancak bu aşamada ortaya çıkan fırsatın kaçırılmaması gereğini vurgulayan Fried, “Bu iyi bir zaman ve eğer ilerleme sağlayabiliyorsak, bunu mutlaka yapalım” ifadesini kullandı.
 
Üst