Usulsuz Atamaların Sayısı 1100'e Dayandı

TOZKOPARAN

New member
TÜRK EĞİTİM-SEN

(Türkiye Eğitim, Öğretim ve Bilim Hizmetleri Kolu Kamu Çalışanları Sendikası)

İSTANBUL BÖLGE BAŞKANLIĞI

Murat Paşa Mah. Murat Paşa sok. Murat Apt. No:8/4 Aksaray-Fatih– İstanbul Tel/Faks (0212)6212424 (0216)383 47 84

16.06.2009
MEB İTİRAF ETTİ: 76. MADDEYE GÖRE 998 KİŞİ ATANDI
Usulsüz Atamaların Sayısı 1100’e Dayandı

TÜRK EĞİTİM-SEN’İN USULSÜZ ATAMALARDAKİ İDDİASI DOĞRU ÇIKTI, MÜDÜR VE MÜDÜR YARDIMCISI ATAMALARINDA 1000’E YAKIN KİŞİ 76. MADDEYE GÖRE KARİYER VE LİYAKAT GÖZETİLMEDEN ATANDI

Bilindiği gibi Türk Eğitim-Sen, Eski Milli Eğitim Bakanı Hüseyin ÇELİK’in “bakan oluru” ile yaptığı usulsüz atamaları kamuoyu gündemine getirmiş ve konuyla ilgili hukuk mücadelesi başlatmıştı. Sendikamız son olarak Türkiye genelinde 700 kişinin 76. maddeye göre usulsüz atandığını tespit etmişti. Aynı zamanda Türk Eğitim-Sen, Milli Eğitim Bakanlığına usulsüz olarak atananların listesini göndererek, tüm 76. madde atamalarının iptalini istemiş ve Türkiye genelinde 76. maddeye göre kaç kişinin atandığını sormuştu.

ATAMA REKORU İSTANBUL’DA İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ, ŞUBE MÜDÜRÜ VE ÖĞRETMENLER DIŞINDA İSTANBUL’DA 161 KİŞİ USULSÜZ ATANDI. İSTANBUL’U 133 İLE ANKARA, 80 İLE İZMİR TAKİP EDİYOR

Milli Eğitim Bakanlığı, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun 76’ıncı maddesine göre Bakanlık makamınca eğitim kurumu yöneticiliklerine yapılan atamalara ilişkin listeyi sendikamıza gönderdi. Liste incelendiğinde Türk Eğitim-Sen’in haklılığı bir kez daha gözler önüne serildi. Buna göre 76. maddeye göre müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısı olarak; Adana’ya 5, Adıyaman’a 6, Afyon’a 3, Ağrı’ya 5, Aksaray’a 5, Amasya’ya 1, Ankara’ya 133, Antalya’ya 46, Artvin’e 3, Aydın’a 13, Merkez Bakanlık Teşkilatına 4, Balıkesir’e 9, Bartın’a 8, Batman’a 5, Bilecik’e 4, Bingöl’e 1, Bolu’ya 6, Bitlis’e 7, Burdur’a 6, Bursa’ya 28, Çanakkale’ye 14, Çankırı’ya 4, Çorum’a 6, Denizli’ye 7, Diyarbakır’a 5, Düzce’ye 9, Elazığ’a 7, Erzincan’a 2, Erzurum’a 8, Eskişehir’e 18, Gaziantep’e 13, Hakkari’ye 1, Hatay’a 8, Iğdır’a 3, Isparta’ya 7, İstanbul’a 161, İzmir’e 80, Kahramanmaraş’a 5, Karabük’e 9, Karaman’a 3, Kars’a 1, Kastamonu’ya 3, Kayseri’ye 8, Kırklareli’ye 1, Kırşehir’e 5, Kilis’e 5, Kocaeli’ye 13, Konya’ya 30, Kütahya’ya 17, Malatya’ya 29, Manisa’ya 16, Mardin’e 6, Mersin’e 17, Muğla’ya 4, Muş’a 2, Nevşehir’e 3, Niğde’ye 3, Ordu’ya 4, Osmaniye’ye 1, Rize’ye 16, Sakarya’ya 12, Samsun’a 18, Siirt’e 2, Sinop’a 8, Şanlıurfa’ya 6, Şırnak’a 15, Tekirdağ’a 9, Tokat’a 4, Trabzon’a 7, Tunceli’ye 1, Uşak’a 30, Van’a 8, Yalova’ya 1, Yozgat’a 21, Zonguldak’a 4 kişi atanmıştır.

TÜRKİYE GENELİNDE MÜDÜR, MÜDÜR BAŞYARDIMCISI VE MÜDÜR YARDIMCISI OLARAK 998 KİŞİNİN ATAMASI 76. MADDEYE GÖRE YAPILDI

Bakanlıktan gelen listeye göre, Türkiye genelinde sadece müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısı olarak tam 998 kişi, kariyer ve liyakat ilkeleri göz önüne alınmadan makam onayıyla atandı. Bunların 934’ü müdür, 13’ü müdür başyardımcısı, 51’i de müdür yardımcısı atamasıdır. Bu rakamlara il/ilçe şube müdürü/müdür yardımcısı, ilçe milli eğitim müdürü, açıktan ve kurumlar arası atamalar da eklendiğinde rakam daha artmaktadır. Sendikamızın tespitlerine göre 76. maddeye dayandırılarak 63 kişinin il/ilçe şube müdürü/müdür yardımcısı ve ilçe milli eğitim müdürü olarak ataması yapılmıştır. 20 kişi kurumlar arası ve açıktan atama, 1 kişi de ilk atama ile atanmıştır. Böylece usulsüz atananların sayısı 1.082’ye çıkmaktadır.

SON OLARAK ELAZIĞ’DA 76. MADDE ATAMASININ YÜRÜTMESİ DURDURULDU

Sendikamız, 76. madde atamalarına dayandırılarak yapılan atamalara birer birer dava açmaktadır. Hatta Türk Eğitim-Sen, bu konuda dava açmak isteyen öğretmenlere ücretsiz avukatlık hizmeti de vermektedir.
76. maddeye dayandırılarak yapılan üç atamanın Mersin ve Kırıkkale İdare Mahkemeleri tarafından yürütmesi durdurulmuştu. Son olarak Elazığ’da müdür atamaları için münhal gösterilen ve başvuruların alındığı bir kuruma değerlendirme komisyonu kurularak değerlendirilme yapılmaksızın bakan onayı ile yapılan atama yargıdan dönmüştür. Sendika üyemiz Refik KAÇMA’nın bakanlıkça yapılan usulsüz atamaya karşı açmış olduğu davada yürütmeyi durdurma kararı verilmiştir. Bu Bakanlık atamasına 4’üncü yürütmeyi durdurma kararıdır. Kısa bir süre sonra Bakanlık tarafından 76. maddeye dayandırılarak yapılan 1000’in üzerinde atamanın yargı tarafından iptal edileceğini düşünüyoruz.
Bu noktada Milli Eğitim Bakanı Nimet ÇUBUKÇU’nun, 76. madde atamalarına sahip çıkmasını anlamakta zorlanıyoruz. Hukuksuzluk vesikası olan, keyfi atamanın önünü açan, kariyer ve liyakati gözetmeden yapılan 76. madde atamaları Türkiye Cumhuriyeti tarihinin utanç vesikasıdır. Bakanlık 76. maddenin hangi yönüyle kendilerine atama yetkisini verdiğini açıklayamazken, Bakan’ın bu atamaları savunmasının izah edilir yanı da yoktur.
Davaların sonuçlanmasını beklemek sadece yeni mağdurlar yaratacak ve Bakanlığın kamuoyundaki imajına büyük zarar verecektir. Dolayısıyla Milli Eğitim Bakanlığının daha fazla zaman kaybetmeden 76’ıncı madde ile yapılan bütün atamaları iptal etmesi gerekmektedir. Bu, hukuk devletine saygının bir gereğidir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Yrd. Doç. Dr. M Hanefi BOSTAN

Türk Eğitim -Sen

İstanbul Bölge Başkanı

ARIKBUKA

Halkla İlişkiler
Cevap: Usulsuz Atamaların Sayısı 1100'e Dayandı

Bu bilinen bir gerçek.Gerçek olan bir diğer konu ise akp tarafından kurdurulan ve yönlendirilen eğitim bir sen isimli sendikanın "yetkili sendika" olarak, olası hükümet görüşmelerinde boy gösterecek olmasıdır.Eğitimbirsen e üye olmayanların tayinleri yapılmamakta, haklarını kullanmalarına izin verilmemektedir.Bilgilerinize...