Vakfın Tarihçesi

Yunus Gök (Embesil)

Yasaklı Üye
Vakfın Tarihçesi

Türk Silahlı Kuvvetlerinde görevli Subay, Astsubay, Sivil Memur, Uzman Jandarma ve Uzman Erbaşlar arasındaki mevcut Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Sistemi, TSK Dayanışma Vakfı kurulmadan önce Kuvvet Komutanlıkları ve Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde oluşturulan Sosyal Yardım ve Moral Sandıkları yoluyla yürütülmüştür.

1999 yılında meydana gelen büyük Marmara depremi sonucunda; vefat veya malul olan, Hizmet yılı itibariyle de sosyal güvence haklarını elde edememiş genç rütbeli Türk Silahlı Kuvvetleri Personeli sayısının çokluğu karşısında, söz konusu mevcut Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma sisteminin yetersiz kaldığı görülmüştür.

Bunun üzerine; Genelkurmay Başkanlığı'nın koordinatörlüğünde Kuvvet Komutanlıkları ve Jandarma Genel Komutanlığı ile yapı çalışmalar sonunda, özellikle 10 (on) yıldan az hizmeti olan personelden, görev esnasında veya görev dışında vefat edenlerin Eş, Çocuk, Anne ve Babaları ile malul olanların kendilerine yardım edebilmek için daha sistemli bir kurumsal yapının oluşturulması gereği ortaya çıkmış bu maksatla söz konusu Sosyal Yardım ve Moral Sandıkları lağv edilerek yerine 28 ARALIK 1999 tarihinde TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ DAYANIŞMA VAKFI kurulmuştur.

http://www.tskdv.org.tr/tskdv.php?id=2502