Yörük Ali EFE

ÇAĞATAY

Dost Üyeler
"ADRİYATİK'DEN ÇİN SEDDİNE SAVAŞ NEREDE İSE ORADAY
Gök Yeleli Bozkurt Beğ; emeğine sağlık çok yüzel bir yazı olmuş hele resimler mükemmel. Lakin videoları izleyemedim.

Yörük Ali Efe'miz hakkında 2-3 satır da ben yazmak istedim:

"Mondros Mütarekesi’nden sonra affedilerek köyüne dönen Yörük Ali Efe, bir cinayet soruşturması nedeniyle gene dağa çıktı. Yunan işgali sonrasında, Çine’de bulunan 57. Tümen’in önde gelen subayları yerel bir direniş örgütü oluşturmaya çalışırlarken, yörenin en etkili ismi olan Yörük Ali Efe’nin çetesinden yararlandılar.

Yörük Ali Efe çetesi, yörenin ilk ulusal birliği idi. Yunan birliklerine karşı verilen ilk silahlı baskınlar ve vur-kaç eylemleri onun tarafından gerçekleştirildi. Bu çete 16 Haziran 1919 günü Kuvayı Milliye’nin Yunan birliklerine karşı kazandığı ilk zafer olan Malgaç Baskını’nı gerçekleştirdi. Ardından Yunanlıların boşalttığı Nazilli’ye girdi. Yörük Ali Efe’yi örmek alan bir çok zeybek işgale karşı direnişe katıldı. Aydın’ın 19 Haziran 1919’da Yunanistan’dan geçici olarak geri alınışı onun önderliğindeki bir harekatla gerçekleştirildi.

16 Ağustos 1920 günü, Hacı Şükrü Bey ile birlikte Kuvayı Milliye’nin ilk toplu saldırısı olan Üçyol Savaşı’nı yönetti. Köşk Cephesi’nin kurulma çalışmaları sırasında Demirci Mehmet Efe ile aralarında anlaşmazlık çıktı. Yörük Ali Efe daha sonra düzenli ordu birliklerine katıldı; milis albayı rütbesi aldı."

Benim arşivimde bulunan kayıtlarda Efe'nin 1953 yılında Nazilli'de vefat ettiği yazıyor.

Tekrar teşekkürler.

Gök Yeleli Bozkurt

New member