Yüksek Askeri Şur'a Toplanıyor

BURLAHATUN

Yasaklı Üye
Katılım
21 Tem 2008
Mesajlar
5,116
Tepkime puanı
1
Puanları
0
Konum
TÜRKİYE
YAŞ için geri sayımToplantı 3 gün sürecek... Birçok komutan üst rütbe için sırada.

31.07.2008 10:31
geneldekurmayy.jpg
Yüksek Askeri Şura (YAŞ), Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında 1 Ağustos Cuma günü toplanacak.
YAŞ'ın Ağustos ayı olağan toplantısı, Genelkurmay Başkanlığı Karargahı Çakmak Salonu'nda yapılacak.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, iki yıllık görev süresinin ardından yaş haddini doldurduğu için 30 Ağustos tarihi itibariyle emekliye ayrılacak.

Org. Büyükanıt’ın yerine Orgeneral İlker Başbuğ geçecek. Başbuğ’un yerine ise Işık Koşaner’in getirilmesi bekleniyor. YAŞ’ta birçok komutan üst rütbe için sırada.

Toplantıya, Başbakan Erdoğan'ın yanı sıra Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Muzaffer Metin Ataç, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aydoğan Babaoğlu, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Işık Koşaner, 1. Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Koçman, 2. Ordu Komutanı Orgeneral Hasan Iğsız, 3. Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk, Ege Ordusu Komutanı Orgeneral Necdet Özel, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Ergin Saygun, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Orgeneral Atila Işık, Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Hasan Aksay, Donanma Komutanı Oramiral Eşref Uğur Yiğit ile Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanı Orgeneral Erdal Ceylanoğlu katılacak.

Şura üyeleri, 1 Ağustos Cuma günü öğle saatlerinde Başbakan Erdoğan'ın başkanlığında Anıtkabir'i de ziyaret edecek.

Yüksek Askeri Şura'nın Ağustos ayı olağan toplantılarında, terfi sırasında bulunan albay, general ve amirallerin bir üst rütbeye yükseltilmesi, general ve amirallerin görev sürelerinin uzatılması ve emeklilik işlemleri ile disiplinsizlik ve ahlaki durumları nedeniyle Türk Silahlı Kuvvetleri'nden ayrılacak personel ve Türk Silahlı Kuvvetleri'ni ilgilendiren diğer konular görüşülüyor.
Genelkurmay Başkanı, kuvvet komutanları ile diğer general ve amiral atama işlemleri, Yüksek Askeri Şura faaliyetleri dışında, özel kanunlarla belirlenen esas ve usullere göre yapılıyor.
YAŞ olağan toplantısı, 4 Ağustos Pazartesi günü sona erecek. Şurada alınan kararlar, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onayına sunulduktan sonra kamuoyuna açıklanacak.

Emekliye ayrılacak Orgeneral Yaşar Büyükanıt ve 1. Ordu Momutanı Orgeneral İsmail Koçman’dan boşalacak iki orgeneral kadrosu için korgeneraller Abdullah Cahit Sarsılmaz, Hayri Güner, Aslan Güner, Hasan Memişoğlu, Sebahattin Uğurlu, Hayri Kıvrıkoğlu ve Nusret Taşdeler yarışacak. Kara Kuvvetlerinde 17 tümgeneral ve 36 tuğgeneral bir üst rütbe için sırada.

Deniz Kuvvetleri

Deniz komutanı Oramiral Metin Ataç bir yıl daha görevde. Bu yıl Koramiral rütbesinden bir üst rütbeye terfi gerçekleşmeyecek. Bu kuvvette 5 tümamiral ve 10 tuğamiral terfi sırasında.

Hava Kuvvetleri

Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aydoğan Babaoğlu bir yıl daha görevine devam edecek. Bu kuvvette üç korgeneral terfi sırasında ancak orgeneral kadrosu boşalmıyor. Altı tümgeneral, 12 tuğgeneral de terfi sırasında bekliyor.
Jandarma Jandarma Genel Komutanlığı’nda ise bir korgeneral, iki tümgeneral ve 7 tuğgeneralin terfi ve emeklilik durumları değerlendirilecek. GATA Komutanlığı’nda da 3 tuğgeneral ile bir tuğamiralin durumları ele alınacak.

SON KEZ GENELKURMAY ŞAPKASIYLA

Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın Genelkurmay Başkanı şapkası ile son kez katılacağı toplantıda, yerini Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ’a bırakmasına kesin gözüyle bakılıyor. Orgeneral Büyükanıt yaş haddi nedeniyle emekli olurken, koltuğunu devralacak Orgeneral Başbuğ da, Büyükanıt gibi 2 yıl süreyle görev yapabilecek. Orgeneral Başbuğ da yaş haddi nedeniyle, 2010 yılında emekli olacak. Orgeneral Başbuğ’un da iki yıl görev yapacak olması bu yıl Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na yapılacak atamayı daha da önemli kılıyor. Çünkü bu yılki Kara Kuvvetleri Komutanı, 2010 yılında Orgeneral Başbuğ’dan görevi devralacak.
Kara Kuvvetleri Komutanlığı için ise iki aday bulunuyor: 1. Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Koçman ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Işık Koşaner. Askeri uzmanlara göre, bu yıl Orgeneral Başbuğ’dan boşalacak Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın en güçlü adayı Orgeneral Işık Koşaner. Koşaner, bu göreve atanır ise iki yıl kuvvet komutanlığı yaptıktan sonra, 2010 yılında Genelkurmay Başkanı olacak. 4 yıl süreli Genelkurmay Başkanlığı koltuğuna, Orgeneral Koşaner de ancak 3 yıl süreyle oturabilecek. Yaş haddi nedeniyle Orgeneral Koşaner’in 2013 yılında görevi devretmesi gerekiyor.
Bu yıl Jandarma Genel Komutanı değişirken, Hava ve Deniz Kuvvetleri Komutanları ise bir yıl daha görevlerini sürdürecek.

-KARARGAH YENİLENECEK-

Orgeneral Başbuğ’un, Genelkurmay Başkanı olması sonrasında, Genelkurmay Başkanlığı Karargahı yenilenecek. Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Ergin Saygun da bu yıl karargahtan ayrılacak. 2005 yılında orgeneralliğe terfi eden Orgeneral Saygun, o tarihten bu yana karargah görevlerinde bulundu. Orgeneral Saygun için bu yıl kıta görevine çıkma sırası geldi. Saygun’un büyük bir olasılıkla İstanbul’daki 1. Ordu Komutanlığı’na getirilmesi bekleniyor. Orgeneral Saygun’dan boşalacak Genelkurmay 2. Başkanlığı koltuğuna ise bu yıl korgenerallikten, orgeneralliğe terfi edecek yeni bir ismin getirilmesi bekleniyor.

Tıpkı Orgeneral Saygun gibi, kıta görevine çıkması gereken bir başka isim de Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreteri Tümgeneral Salih Zeki Çolak. 2005 yılında tümgeneral olan Çolak, o tarihten bu yana karargah görevlerinde bulundu. Tümgeneral Çolak’ın bu yıl kıta görevine gitmesi gerekiyor.
Bu yıl görev yerleri değişecek olan Genelkurmay Başkanlığı karargahının diğer komutanlarının başında, Genelkurmay Personel Başkanı Korgeneral Hasan Memişoğlu ile Harekat Başkanı Korgeneral Nusret Taşdeler bulunuyor. Her iki general bu yıl bir üst rütbeye terfi sırasında bulunuyorlar. Genelkurmay Başkanlığı Plan ve Prensipler Başkanı Korgeneral Hilmi Akın Zorlu’nun da bu yıl kıta görevine çıkması gerekiyor.

AJANSLAR
 
Üst