Zamanı Geldiğinde Gereği Yapılacak

Alihan Pehlivan

Onursal Üye
"Zamanı Geldiğinde Gereği Yapılacak"

Eski çalışma Bakanı Sonay Adem’i öncelikle çok severim. Neden çok severim;

BİR:
Ağzı iyi laf yapar

İKİ:
Renkli bir kişiliktir

ÜÇ:
Birçok milletvekillin aksine Küsmez

DÖRT:
Nerde duracağını nerde nasıl davranacağını iyi bilir.

BEŞ:
İçimdeki muhalefeti görürüm onda.

ALTI:
Kendi basın yayın organlarından makas yese de diğer tüm basın onundur.

YEDİ:
Merttir, Seçim dönemi bir tek o makam arabasını meclis bahçesine bıraktı ve hiç kullanmadı.

SEKİZ
: Bıyıklarını kesmez, ne ise o dur.

DOKUZ:
iktidar döneminde UBP’liye de yardım ettiği için vicdan sahibidir.

ON:
CTP’nin gelenekçi kanadının son temsilcilerindendir.

Dün meclis kürsüsünde konuşan Sonay Adem son yapılan istihdamlarla ilgili öyle bir söz söyledi ki “işte” dedim, bu açıklamayı bekliyordum. Bana işte dedirttiren o açıklama şu;

“Hangi CTP’li işten çıktıysa yerine bir UBP’li alındı. Zamanı gelince gereği yapılacak”

Yani UBP döneminde işe alınanlar, olası bir CTP iktidarı döneminde gene sokağa atılacaklar. “Geçen sefer 1600 kişiyi bir gecede atmıştık, bu seferde aynısını yaparız” demektir bu. Açıkçası bu türden bir açıklamayı 2,5 senedir bekliyordum. Çünkü Sonay Adem ve gelenekçi kanattan mutlaka böyle bir açıklama gelecekti, biliyordum. Bu, birazda UBP’nin içini karıştırmaya yönelik soğuk savaş döneminde Rusya’da yetişen ajanlara öğretilen manipülasyon yöntemidir. Çünkü bariz CTP’li olduğu bilinen birçok kişi işten çıkartılmadı, bakmayın siz Sonay Adem’in “CTP’li çıktı yerine UBP’li girdi dediğine. Mesela Sayın Sonay Adem Çalışma Bakanı olduğu dönemde milletvekili arkadaşlarının kızlarını, örgüt başkanlarının yeğenlerini işe almıştı. O insanlar hala aynı yerlerde duruyorlar. UBP, bunları atar diye beklemişti ama olmadı. Şimdi UBP’yi dürtüyor Sonay Adem. “Zamanı gelince atacağız” demek bugünden “yüreklere korku sermektir”, “tabana baskı yapın” demektir. Bu konuya gene döneceğiz. Buldum Sayın Sonay Adem seni hiç bırakır mıyım?

BELPAZ ile ilgili Aygın konuştu

Dün köşemizde bir okurumuzun Girne Belediyesi ve Belediyenin yan şirketi BELPAZ ile ilgili iddiaları gündeme taşımıştık. Ve yazımızda konu ile ilgili derin bir araştırmaya başladığımızı ama bu arada BELPAZ ya da Girne Belediye Başkanı Sümer Aygın’ın konu ile ilgili açıklamalarına yer vereceğimizi de söylemiştik. Sağ olsun Girne Belediye Başkanı Sümer Aygın duyarlılık gösterdi ve dün bizi aradı. İşte dün bu köşede yazılan iddialar ile ilgili olarak Aygın’ın söyledikleri…

“Zaman zaman birileri bu konuyu deşiyor. Son 3 aydır Sayıştaylık belediyenin ve BELPAZ’ın içinde. Yolsuzluk var mı? Yok mu? Araştırıyorlar. Denetlemeler sonucunda ne çıkacak, hep beraber göreceğiz. Benim bu konuda bir sıkıntım yok. 2008’e kadar zaten Sayıştaylık bizi denetlemişti. Sonra araya seçim girdi ve bu güne kadar kaldı. Şimdi Sayıştaylık 2011 dâhil 2008’den bu tarafa her şeye bakıyor. İlgili şirketlerde denetleniyor. Kimsenin hiçbir şüphesi olmasın. Biz artık bunlara alıştık. Sayıştaylık raporunu bitirdiğinde hepimiz Girne Belediyesinde ve BELPAZ’da ne olup bittiğini öğrenmiş olacağız.”

Eti’yi Yektaoğlu tongaya mı düşürdü?

Dünkü meclis oturumunu UBP Gazimağusa milletvekili Ahmet Eti yönetti. Mecliste konuşma yapmak üzere isim yazdıran CTP Gazimağusa Milletvekili Sonay Adem araya UBP Girne Milletvekili Ergün Serdaroğlu’nun girmesi üzerine meclisi yöneten Eti’ye ağır eleştirilerde bulundu. Bunun üzerine konuşma programını Sonay Adem’e gösteren Ahmet Eti, Adem’den özür talep etti. Meclis kürsüsüne gelen Sonay Adem, Ahmet Eti’nin uzattığı listeyi görünce “araya sıkıştırmışlar” dedi ve özür dilemedi. Oysa listeyi meclis başkan yardımcısı CTP Lefkoşa milletvekili Mustafa Yektaoğlu hazırlamış ve imzalamıştı. Yani iki CTP’linin arasında kalan Eti, hem eleştirildi hem de suçsuz yere suçlandı. Yani kısacası komploya kurban gitti.

GÜNÜN SÖZÜ
Böcek olmayı kabul edenler, ayaklar altında kalmaktan ve ezilmekten yakınmamalıdırlar.
Kant

BİZİM TEMEL

Dişi aslan bir ağacın altında uyurken tilki gizlice gelip dişi aslana tecavüz eder. Aslan uyanınca erkek aslanın yanına gider ve erkek aslan duruma çok sinirlenir

Erkek aslan hemen emir verir:

- "Bütün hayvanları toplayın, suçluyu bulup onu mahfedecegim"
Bütün hayvanlar toplanır,
Aslan "kim yaptıysa bunu elini kaldırıp öne cıksın" diye kükrer ama hiçbiri ses çıkarmaz.
Derken toplantıya geciken çakal koşarak gelip arka sıralara yerleşir ve tilkiye "ne oluyor" diye sorar.
Tilki de:
-"Aslan kral ormana bir müdür arıyor talip olan elini kaldırıp öne çıksın diyor" deyince zavallı çakal hemen elini kaldırıp öne çıkar.
Aslan herkesi gönderir ve akabinde çakala sabaha kadar tecavüz eder. Çakal sabah perişan halde yalpalaya yalpalaya yürürken tilkiyle karşılaşır.Tilki hafif gülümser ve ekler:
- "Ulan, aksam müdür oldun sabaha yürüyüşün değişti.."...