Maksat Mayın Temizlemek Değil!

DELİKURT

Dost Üyeler
Cevap: Maksat Mayın Temizlemek Değil!

Üye olurken doğum tarihini yazmayı unutmuş arkadaş.
16-07-1978 doğumlu 30 yaşına gelmiş bir insanla muhatap oluyoruz.
Susmak mı.Sayın Kartal Gözü bilirsiniz bizim suskunluğumuz fırtına öncesi sessizliktir sadece.

Ayla Berkin

Onursal Üye
Web sitesi
www.aylaberkin.com

20 Temmuz Evet bu konuya aslında bu yünden bakmakta gerekir. hepimiz Tayyüp beyin ortaya attığı yemi yuttuk ve şimdi hazmetme çabasındayız. çok doğru neden sökelim o mayınları. vatan hainleri daha rahat kaçsın, düşmanlarımızda daha rahat girsin diyemi. sınırlarımızı korumak maksadıyla yerleştirilmiş bu mayınları sökmek de neyin nesi. halkına ağaların elinde tuttuğu topraklardan ver, kaçakçılık yapaya gerek duymasın. sende halkını öne sürerek vatandaş için Türkiyenin menfaati için diye bahanelerin arkasına gizlenmeden o mayınları olduğu yerde bırak. Bizim için henüz o mayınların sökülmesi zamanı gelmedi. ABD ve israil böyle istiyor diye onlara sınırlarımızı açamayız. bunca yıl durmuş biraz daha dursun ne olacak. orada ki mayınlarala uğraşacağına dağlarımıza yollarımıza döşenen mayınlarla onları döşeyenlerle uğraşalım.

Ayla Berkin

Onursal Üye
Web sitesi
www.aylaberkin.com

aslında uğur kardeşimizin bir art niyet güderek o yazıyı yazmadığna inanmak istiyorum. zaman zaman benimde ümidimi yitirip, bitti bu iş artık yolun sonuna geldik dediğim anlar oluyor. fakat hemen bu gibi anlarımda sizler gibi arkadaşlarımızn yazılarını, bu konularla ilgili çıkan haberleri okumaya başlıyorum ve yeniden ümidimi tazeliyorum. uğur kardeşimize de Kurtuluş savaşımızın destanı olan Şu çılgın Türklerle Diriliş adlı kitapları okumasını salık veriyorum. o zaman bu topraklar üzerinde tek Türk kalmayana dek bu toprakların teslim edilmeyeceğini anlar. ancak Türk milletini tarih sayfasından silmeden Türkiye Cumhuriyeti yok edilemez. Türkiye Cumhuriyeti Kanser hastası yapılamaz. kaldı ki kansre bile çare bulundu. Türkiye o kanserli hücreleri kesip atar yoluna yine devam eder. Ben iyi niyetimi korumak işstiyorum ve uğur arkadaşımıza da ümidini yitirmemesini söylüyorum. Kurtuluş savaşımız ne bir hikayedir. ne de masal. Türklüğün en son destanıdır. 1974'te Kıbrısta bu destanın devamı yazıldı. şimdi neden bir daha yazılmasın. Destanlar yazmaya alışıktır Türk Ulusu.

Moderatör tarafında düzenlendi:

DELİKURT

Dost Üyeler

Vatansız çapulcular Türk askerinin karşısına çıkamayınca kalleşce mayın döşeyerek mehmetciği şehit etmekte.Bırakalım sınırdaki mayın temizlemeyide bu vatansız köpeklerden hesap soralım.
Dünyanın en geri kalmış ülkeleri dediğimiz ülkeler bile üç insanını terörde kaybettiği gün ulusal yas ilan ederken her gün vatan evlatlarını kaybetmekteyiz kahpe pusularda.
İsrail bir askeri öldürüldüğü gün kan kusturmakta etrafına.
Yazıklar olsun ya biz.Biz ne yapıyoruz bir bakarmısınız.Omuzlarımızda şehit tabutları,ağlayan anneler,eşler ve çocuklar.Alışılmış günlük bir olaymış gibi kimseden ses yok.Yazıklar olsun bu milleti mankurtlaştıranlara.
Yeter artık,yeter.Bırakın mayınları temizlemek için ülke sınırlarını İsrail firmalarına peşkeş çekmeyi de bu şehitlerin hesabını sormak için uğraşın.

ugur arkadaşıma gelince ona da yeminimizi hatırlatmak istiyorum.
Komünizme, Kapitalizme, Faşizme, Siyonizme ve her türlü Emperyalizme karşı mücadelemiz,
Son nefes, Son nefer, Son damla kana kadardır!
Mücadelemiz MİLLİYETÇİ TÜRKİYE 'ye,
TURAN 'a kadardır!
Mücadelemizde hiç bir engel tanımayacağız!
Yılanlardan olmayacağız!
Satanlardan olmayacağız!
Kaçanlardan olmayacağız!
Yılmayacağız!
Yıkılmayacağız!

Başaracağız! Başaracağız! Başaracağız!

TANRI TÜRKÜ KORUSUN VE YÜCELTSİN

Bülent Baysal

Dost Üyeler

Uğu_r nickli üyenin son yazısında da keskin, radikal bir KÜRT DÜŞMANLIĞI propogandası sezgisi ile Kartal Gözü kardeşime katılmamak mümkün değil diye düşünüyorum. Bu konuda Türkiye Cumhuriyeti Mensubiyeti benliğine sahip bir çok Kürt kökenli denebilecek bir sürü tanıdığım var. Vatana en az bizim kadar bağlı va sadık insanlar bunlar. PKK ya ve ayrılıkçılığa en az bizim kadar lanet okuyor ve düşmanlık besliyorlar. Kurtuluş Savaşı şehitliklerinde de bu vatanı kurtarmak amacıyla canını vermiş çok Kürt kardeşimiz var. En Son PKK nın döşediği mayınlar sonucu şehit olan YAVRU MEHMETÇİKLER'den biri de Kürt Kökenli değilmiydi.? Dolayısıyla keskin bıçak sırtına yatırarak Türk Ulusunun bir parçası olan kardeşlerimizi genellemeler ve radikal ifadelerle küstürmemek gerekir. Hainler elbette hariç tutulacak ve ona göre muamele görecektir elbette. Unutmayınız Uğu_r birader, kökeni incelerseniz onların bir Türk Kavminden geldiklerini bulacaksınız ve belki de düşünceleriniz değişecek.
Yaşasın Türk Ulusu.

Ekli dosyalar

• Image1.jpg
    Image1.jpg
    13 KB · Görüntüleme: 22

Göktuğ

Halkla İlişkiler

TSK mayınların temizlenmesi için gerekli alet edevatın olmadığını NATO'dan yardım alınması gerektiğini söylüyor tabi bedeli ödenmek şartıyla! Natoya girmek için Kore de verdiğimiz yüzlerce şehit ve gazilerimizin bedelini kim ödeyecek? Yada TSK neden şöyle bir açıklama yapamıyor yetişmiş yada yetişmekte olan mühendislerimiz var devlet gerekli maddi desteği sağlasın gerekeni en iyi şekilde yaparız! Yada TSK neden şunuda demiyor Suriye ile biz kardeş ülkemiyiz ki sınırdaki mayınlar temizlensin?

Ben askerliğimi o bölgelede yaptım yazın o bölgede patlayan mayınların haddi hesabı yok neden mi çünkü Suriye topraklarında ekilen buğday vb. tarım ürünlerinin anızları suriyeliler tarafından yakılıyor mayınlı sahaya geçen yangın yüzlerce mayınıda patlatıyor! Kimi zaman yangınlar o kadar büyük oluyor ki bir defasında mayınlı araziye sıfır olan karakolumuz dahi yanma noktasına getirdiler. Mayınlar o bölgeden temizlendiği zaman caydırıcılık tamamen ortadan kalkmış olacak ve elini kolunu salla sallaya isteyen istediği tarafa geçecektir çünkü o bölgede birbirleri ile akraba olan bir çok aile aşiret bulunmaktadır.

Hakikaten bu mayınlar neden temizleniyor sadece amaç tarım alanı kazanmak içinmi? Yoksa dünya devletleri arasında alınmış bir kararmı var? Böyle bir karar varsa bile biz buna uymak zorundamıyız?

DEMİR

Beğ Yönetici

Göktuğ kardeş;bütün gürültü bu yüzden kopmaya başladı
Türkiye, 1996 yılında mayın üretimini, transferini ve satışını yasakladığını ilan etmiş; bu ilanla ilgili olarak Ottowa Sözleşmesi’ne taraf olmuş ve 2008 yılı sonuna kadar stoklarındaki tüm mayınları imha etmesi, 2014 yılına kadar da topraklarındaki mayınları tamamen temizlemesi yükümlülüğü altına girmiştir

Şimşek

Dost Üyeler

Türkiye'yi ve Türk Silahlı kuvvetlerini küçük görenlere küpe!!!

İlk önce şunu herkes unutmasın eger süper güç olan amerika Türkiye'yi olası bir savaşta yıkabilecegini bilse ilk saldıracagı ülkeyiz şuan amerika bize müttefik dostsa (sözde) buda Türkiye'nin dünyanın en güçlü ordularından birine sahip oldugunu gösterir ve neden bizim milli gelirimiz az diyenler bunun nedeni açıktır milli savunma bakanlığına ve Tsk'ya en çok bütçe ayıran bir devletiz...

Kimse kötü durumdayız şöyleyiz böyleyiz diyerek psikolojik savaşa destek olmasın kartal gözüne bu konuda tamamen katılıyorum..

saygılarımla...

PAYASLI

New member

TSK nın Dünya'nın en güçlü ordusu olduğu açıkca ortada.

Benim kafama takılan askerliğin güngeçtikçe kısaltılması.
Askerliği kısaltanların, kısa zamanda askerlik yapan savaşta daha pasif olur düşüncesi taşıyor.
Birazda olsa haklılar ama bu millet verilen eğitimden çok yürekleriyle çarpışıyor.
Bunuda biliyorlar yozlaştırmak için ellerinden geleni yapıyorlar.

Askerimizin o mayınları temizleme bilgisinede sahip, gücünenede. Bütceye gelince gerekli bütçede var.Maksat israile hizmet etmek. Bu millet ne zaman hristiyanlaştıda israile hizmet eden insanlara oy veriyor ?

ganimet

New member

askerlik kısalmıyor :) 4 yıllık üniversiteliler 6 aydan 12 aya çıkıyor askerlik.

PAYASLI

New member

Ben kısalacak diye duymuştum ama demekki yanlışmış.
Yinede söylediğim seyler geçerli. Bundan önce 18 aydı .
Dedelerimiz 3-4 yıl yapmış.4-4 yıl fazlada 18 ay en iyisiydi.

Ben Kasımda gidecem abimde Aralıkta demekki benim çömezim olacak gerçekten :D
Tabi onun rütbeli olarak yapma ihtimalide var.

Kartal Gözü

Dost Üyeler

Eeee... tabi konu askerlik olunca hanımlar daha iyi bilecek!... :D:D:D

Şaka bir yana savaş veya karışılık olduğunda, mücadele eden askerler veya geri hizmetteki erkekler değil de en çok kadın ve çocuklar zarar görüyor.

Bu durumun önüne geçmenin bir yolu da bana göre kadınlara da belli dozlarda askeri eğitim vermek olmalı.

Hem kendisini, evini, çocuğunu, anne/babasını korur ve zor şartlarda az da olsa yaşamayı öğrenerek, geride güçlü bir yapı oluşturulabilir.

Ayrıca beden olarak da iyi bir eğitim aldığı için kas ve kemik yapısı da daha sağlıklı olur diye düşünüyorum.

Öte yandan askeri eğitim almış kadını, kocası kolay kolay dövemez herhalde.

PAYASLI

New member

Şiddete karşıyım. Kadınların askere alınmasına 2 kere karşıyım .. : )

Kartal Gözü

Dost Üyeler

Mayın temizleme konusunda devlet yöneticilerimiz gene mantara basarak, ileri görüşten uzak, değerlendirilmemiş uluslar arası bir sözleşmeye imza atmışlar.

Aynı şey, kyoto prensiplerinde de yapildi ve sanayiimizin geleceği karartıldı daha yenilerde.

Bunun zararlarını da önümüzdeki 10 yıldan sonra göreceğiz.

Mayın konusunda madem bir kaç yıl içerisinde temizlik yapılması gerekiyor o halde, gerekli yatırımlar yapılarak askeriyeye techizat alınsın. Bilmiyorlarsa ki hiç sanmıyorum bilmeyeceklerini, gerekli eğitim başlatılsın.

Mayınları gömenler daha hayatta, gerekirse onlar da danışman olarak bulunsunlar.

Bütçe için tam zamanı, İstihkamcılara gereken ödenek belirlensin, bütçe kanunu tasarısı şimdilerde hazırlanıyor, 17 ağustosa kadar teslim edilmek zorunda, yapsınlar hesaplarını, ödeneği ayrılsın, yıl başından itibaren de techizatlar alınsın.

Bölgede o günden bugüne defalarca deprem de oldu muhakkak ki yer değiştirmeler olmuştur ama bu değişiklikler jeologlarca çok küçük hata payı ile tespit edilebilir. Toprak yapısını bilemiyorum ama tarıma elverişli dendiğine göre taşlık kayalık değil yumuşak topraktır. yer değiştirme ile birlikte bu mayınlar yerin hemen altındayken ne kadar yüzeye çıktı ne kadar derine gömüldü bu da muhtemelen tespit edilebilecektir.

Gerekirse bölgeye Kara Kuvvetleri Komutanlığı taşınsın, bir kaç sene de orada ikamet etsin. Ama ne gerekiyorsa yapılsın ve kendimiz temizleyelim. Üstelik de özel firma falan değil, istihkam muvazzafları temizlesinler.

Bölgenin mayından temizlenmesinden sonra yapılacak toprak analizlerine göre de tarım mı yapılacak, petrol kuyusu mu açılacak karar gene tüm halkımız tarafından verilsin.

İstimlak edilen alan ulusal güvenliğiniz için tampon alan olduğu için köylüye gel burada tarım yap demek köylüyü düşman karşısında yalnız bırakmak olacaktır.

Ayrıca sınırlar tümden boş bırakılamaz, illaki ateş desteği gerekecektir. Karakollar veya gözlem birimleri daha da sıkılaşmak zorunda olacağı için arazinin köylüye bırakılması halinde asker ve köylü dip dibe yaşamak zorunda kalacak bu da köylünün hayatını riske atacaktır. Bir atış taliminde kaza ile bir köylünün veya çocuğunun vurulmayacağını kim garanti edebilir?

Yapılması gereken, yapılacak olan her ne olursa olsun illaki devlet kurumları tarafından yapılmak zorunda.

Yaklaşık 50 senedir boş olan araziyi de yanlış tanıtıyorlar, ekilip biçilen arazi daha verimlidir. Diyorlar ki 50 senedir nadasta verimlidir, hiç değil, yağan yağmur esen rüzgar ile arazinin toprağı değerini yitirmiş olmalı. Besin değerleri çok düşmüş veya hiç kalmamıştır.

50 senedir gömülü mayınlarda sonuçta hayli çözünmüş ve çözelti toprağa karışmıştır. Bana göre o arazide tarım yapılması imkansız. Zaten bir firmanın hem mayın temzlemesi hem de tarım yapabilmesi imkansız bir şey.

O arazi ile ilgili olarak başka planlar var. Bunun kaçarı yok.

Arazi toprağından şimdi bir kaç yerden örnek alınsa hemen anlaşılır evsafını ne derecede kaybettiği.

Biz köyde arazilerimize her yıl aynı ürünü ekmeyiz, dönüşümlü ürün ekeriz, toprak daha verimli olsun diye, uzun zaman boş duran arziye besleyici bir sürü katkı maddesi kullanmak gerekir ki, bu da tarımı doğal halden çıkarır, maliyeti çok yükseltir.

Tarım yapılması sadece kocaman bir yalan.

DELİKURT

Dost Üyeler

Mayınlı alanların temizlenmesi ve tarıma açılması ile bölge insanına ve ekonomiye kazandıracağı getiri öyle az bir gelir değil.Ayrıca buralar temizlendikten sonra petrol aramalarında petrol çıkması da muhtemel.Buradan gelecek gelir ve kuyuların açılması da ayrı bir önem taşımakta.
İş böyle olunca bu alanların mayından temizlenmesi için yabancı şirketlere vaya İsraillilere 44 yıllığına verilmesi ülke çıkarları ve güvenliği için endişe yaratmaktadır.
Mayınların temizlenmesine karşı olan yok aslında.Temizleme işinin yabancı firmalara veya İsraillilere 44 yıllığına pazarlanmasına karşı çıkılıyor.
Parasını verelim,mayınlar temizlensin ve gerçek sahiplerine ve topraksız köylülere iade edilsin.
Ama mayın temizleme işine verecek paramız yokmuş ve bütün bütçe dengeleri bozulurmuş.Yapmayın Tanrı aşkına.Sayabileceğimiz o kadar çok şey var ki yok dediğiniz paranın gereksizce harcandığı.
Parayı bütçeyi düşünüyoruz ama toprakların altından çıkacak petrolü ve üstünden tarım yaparak elde edeceğimiz geliri niçin düşünmüyoruz?
Kilis Valiliği İl Özel İdaresinin yaptırdığı proje, anlaşıldığı kadarı ile mayınları temizlemeye harcanan paranın organik tarım yolu ile 3 yıl içinde kazanılacağını gösteriyor.Yani İsrailli firma 41 yıl bizim sırtımızdan geçinecek.
Bu ne güzel bir kazanç böyle.Tanrı bu işin sonunu hayırlı etsin....

BİLGE KAĞAN

Dost Üyeler
Kırmızı Benizli,Alın Teri ile Islanmış Vatanımın K

Arkadaşlar size bu konunun TSK yı yıpratmak amaçlı yapıldığının önemli bir kanıtını sunmak istiyorum.Biliyorsunuz OTTOWA sözleşmesi anti-personel mayınlarının temizlenmesine yönelik bir sözleşme.Yani zırh delici mayınlarla alakası yok ve onlara göre daha az tehlikeli bu bölgedeki mayınlar.Topuk koparan diye adlandırılıyorlar.Demem o ki Tsk ve Türk sanayisi bunun üstesinden gelemeyecek,birikimi ve becerisi olmayan kuruluslar değil.II.Dünya savaşı sırasında anti zırh mayınlarını -ki bunlar patlayıcı olarak daha etkililer anti personel mayınlarına göre- temizlemek için yapılan tank aparatlarını sizlerle paylaşmak istiyorum.Göreceksiniz hiçte göründüğü gibi teknoloji isteyen seyler değiller.

4jp3rp.jpg

2unycg3.jpg

n32qdd.jpg

rid6o9.jpg

Bunlarda yeni tasarımları:

2uh6elu.jpg

Gördüğünüz gibi tankların ucuna takılan bir dönerli zincir ile mayınları imha ederek ilerliyorlar.Şimdi düşünelim Bu tasarı ve o arazilerin peşgeş cekilmesi acaba TSK ve Türk sanayisinin yetersizliğinden mi yoksa Psikolojik bir harekat mı?
Kararı siz fikri Türk,İçi dışı TÜRK arkadaşlarıma soruyorum!

Kartal Gözü

Dost Üyeler

Bu resimlerdekiler mayınları patlatarak temizliyorlar ama. Bize söylenen patlatmadan temizlenmesi.

Biz buradaki yazılarımız ile TSK ya yapılan taarruzda TSK yanında yer aldığımızı hem saldırana hem TSK ya belirtmek istiyoruz. Bu düşünce ve istekler ile yazıyoruz, hata ile TSK yıpratılmasına yol vermeyiz.

Mayın konusuna halkın ilgisinin yarıda bırakılmaması gerekiyor.

BİLGE KAĞAN

Dost Üyeler
Kırmızı Benizli,Alın Teri ile Islanmış Vatanımın K

Sayın Hocam siz daha iyi bilirsiniz ama ben Sözleşme yi okudum ve mayınların olduğu yerde imha edilmeyecegine dair bir şey bulamadım.

[FONT=verdana,arial,helvetica,sans-serif]Madde 5
[FONT=verdana,arial,helvetica,sans-serif]
[FONT=verdana,arial,helvetica,sans-serif]Mayınlı alanlardaki anti-personel mayınların imhası
[FONT=verdana,arial,helvetica,sans-serif]1. Taraf Devletlerden her biri, yetkisi ya da denetimi altında olan mayınlı alanlardaki bütün anti-personel mayınları bu Sözleşmenin söz konusu Taraf Devlet için yürürlüğe girmesinden sonra on yıldan daha geç olmamak şartıyla mümkün olan en kısa zamanda imha etmek ya da imha edilmesini sağlamakla yükümlüdür.
[FONT=verdana,arial,helvetica,sans-serif]2. Taraf Devletlerden her biri, anti-personel mayın bulunduğu bilinen veya döşenmiş bulunduğundan kuşkulanılan, yetkisi ya da denetimi altındaki bütün alanları belirlemek için elinden gelen her çabayı gösterecek ve bu alanlarda bulunan bütün anti-personel mayınlar imha edilinceye kadar sivillerin etkili bir biçimde bu alanların dışında tutulmalarını temin etmek için, yetkisi ya da denetimi altında bulunan mayınlı alanlardaki bütün anti-personel mayınların, en kısa zamanda, çevreleri işaretli, gözetim altında ve çitler ya da başka yöntemlerle korunuyor olmalarını sağlayacaktır. İşaretleme, en azından, Aşırı Derecede Yaralayıcı ve Ayırım Gözetmeyen Etkileri Bulunan Belirli Konvansiyonel Silahların Kullanımının Yasaklanması veya Kısıtlanması Sözleşmesinin, Mayınların, Bubi Tuzaklarının ve Diğer Aletlerin Kullanımlarının Yasaklanması ya da Kısıtlanmasına ilişkin Ek Protokolünün 3 Mayıs 1996 tarihinde değiştirilen şeklinde belirlenen standartlarda olmalıdır.
[FONT=verdana,arial,helvetica,sans-serif]3. Bir Taraf Devlet, 1 inci fıkrada söz konusu anti-personel mayınların hepsini belirtilen zaman zarfında imha edemeyeceği veya imha edilmesini sağlayamayacağı kanaatine varırsa, Taraf Devletler Toplantısına veya Gözden Geçirme Konferansına, bu tür anti-personel mayınların imhasını tamamlamak için son mühletin 10 yıla kadar uzatılması talebinde bulunabilir.
[FONT=verdana,arial,helvetica,sans-serif]4. Her talep,
[FONT=verdana,arial,helvetica,sans-serif]a) Önerilen ek mühletin süresini;
[FONT=verdana,arial,helvetica,sans-serif]b) Önerilen ek mühletin,
[FONT=verdana,arial,helvetica,sans-serif](i)Mayınlardan arındırma ulusal programları çerçevesinde yürütülen çalışmaların hazırlıklarını ve mevcut durumunu,
[FONT=verdana,arial,helvetica,sans-serif](ii)Taraf Devletin bütün anti-personel mayınların imha edilmesi için kullanabileceği malî ve teknik araçları ve
[FONT=verdana,arial,helvetica,sans-serif](iii)Taraf Devletin, mayınlı alanlardaki bütün anti-personel mayınları imha etmesine engel olan koşulları da kapsayan nedenlerinin ayrıntılı bir açıklamasını;
[FONT=verdana,arial,helvetica,sans-serif]c) Ek mühletin insanî, toplumsal, ekonomik, ve çevresel açılardan getireceği sonuçları ve
[FONT=verdana,arial,helvetica,sans-serif]d) Önerilen ek mühlet talebiyle bağlantılı diğer bilgileri içermelidir.
[FONT=verdana,arial,helvetica,sans-serif]5. Taraf Devletler Toplantısı veya Gözden Geçirme Konferansı, 4 üncü fıkra kapsamına giren hususları göz önünde bulundurarak talebi değerlendirecek ve mevcut Taraf Devletlerin oy çokluğuyla ek mühlet talebinin kabul edilip edilmeyeceğine karar verecektir.
[FONT=verdana,arial,helvetica,sans-serif]6. Bu Maddenin 3 üncü, 4 üncü ve 5 inci fıkralarına uygun olarak yeni bir taleple başvurulması halinde söz konusu uzatma yenilenebilecektir. Daha fazla uzatma süresi talep eden Taraf Devlet, bir önceki uzatma döneminde bu Madde uyarınca neler yapıldığına ilişkin ek bilgi verecektir.

Kartal Gözü

Dost Üyeler

Haklısınız ama halka söylenilen, patlatmadan temizlenecek ki organik tarım yapılsın şeklindeki maazeretlerden söz ediyorum.

Söz konusu sınırda köylünün veya başkasının nasıl tarım yapamayacağına dair açıklamalar da bulup bir araya getirdim başka bir alanda.

Yalanlar yalanları, yanlışlar yanlışları getiriyor. Bu nedenle bu ve benzeri konulara dikkat çekiyorum.

Özellikle de TSK yanında yer aldığımızı en başta ve özellikle TSK sonra diğer yetkililere duyurmak istiyorum.

TSK biz yapamayız diyorsa gerekçesini açıklamalı, buna rağmen ikna olmazsak ki kesinlikle olmayacağız, emekli olsunlar, geriden yapacak kadro gelinceye kadar bu işlem devam etsin.

Ben bu konu ile çok önceden ilgiliyim. Konu nasıl TSK dan çıktı da ihale aşamasına geldi, traji komik bahanelerini ve mantık dışı yaklaşımlarını biliyorum. İllaki TSK temizlesin derken de bu bilgime dayanıyorum.

Olayı bundan bir kaç sene önce ilk protesto edenler arasındaydım. Size bir gerekçelerini aktarayım, o zaman bize bunu söyleyen ve bu konunun bu aşamaya gelmesini sağlayan emekli orgeneral, der ki "mayın temizlemek riskli iştir, bizim askerimiz öleceğine başkalarının askeri ölsün" eee... bu şimdi gerekçe mi bahane mi?

Tabii ki bahane, sanki dağda her gün askerimiz ölmüyor, yüzlerce senedir hiç askerimiz ölmemiş gibi bu korku, alel acayip bahane nedir?

Onun için bu düşüncenin illaki kendilerince bilinmesi gerekiyor ve halkın konu üzerindeki ilgisinin kesilmemesi lazım.

Olası istilayı savmak için çalışacağımıza baştan engel olmaya çalışalım derim.

Göktuğ

Halkla İlişkiler

Kağan TSK adına açıklama yapıldı, ne diyor açıklamada!

Tuğgeneral Metin Gürak, Genelkurmay Başkanlığı Kararagahı'nda düzenlediği haftalık basını bilgilendirme toplantısında, Suriye sınırındaki mayınlı arazinin temizlenmesine ilişkin değerlendirmede bulundu.

Genelkurmay Başkanlığı, Suriye sınırındaki mayınlı arazinin temizlenmesinin NATO standartlarında yapılması için 'ilgili mercilere', 'zamanında' görüş bildirildiğini açıkladı.

Genelkurmay İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak, Genelkurmay Başkanlığı Kararagahı'nda düzenlediği haftalık basını bilgilendirme toplantısında, gazetecilerin sorusu üzerine Suriye sınırındaki mayınlı arazinin temizlenmesine ilişkin değerlendirmede bulundu. Söz konusu mayınlı arazinin 510 km uzunluğunda ve 350 metre derinliğinde bir alanı kapsadığını vurgulayan Tuğgeneral Gürak, bu mayınların temizlenmesi için modern teçhizat ve uzman personele ihtiyaç olduğunu belirtti. Söz konusu modern teçhizatın teminin uzun zaman alacağını ve bundan dolayı ekonomik kaybın yaşanabileceğinin değerlendirildiğini ifade eden Gürak, "Bu nedenle mayınların temizlenmesinin bedeli ödemek kaydıyla hizmet alımı yoluyla yapılması, NATO NAMSA'ya öncelikli olarak görev verilmesi konusunda ilgili mercilere zamanında görüşümüz iletilmiştir" diye konuştu.

Demek oluyor ki TSK bu işi benim yapmam şu aşamada mümkün değil diyor. Zaten TSK yıpratmak için bunlarada gerek yok! BBG evi diye yapılan açıklamalar sonrasında sanki yerden bitmiş gibi çıkan teröristler basılan karakollar verilen şehitler TSK'nın ne kadar gayri ciddi olduğunun bariz göstergesidir. Kimse bana bu yazdıklarımdan dolayı burada TSK eleştiremezsin yada yıpratamazsın gibi laflar etmesin TSK benim ise ki benimdir istediğim gibi eleştiririm istediğim gibi göklere çıkarırım.

Benim görüşüm bu mayınlar kesinlikle temizlenmemelidir. Bunları nasıl temizleriz diye düşüneceğimize PKK'nın düşediklerini nasıl Şehit ve Gazi vermeden temizleriz onun için kafa yormalıyız.